www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot A520: Tak trochu jiné Áčko s plným manuálem

Canon PowerShot A520: Tak trochu jiné Áčko s plným manuálem
, , recenze: specifikace produktu
Nová série digitálních fotoaparátů Canon PowerShot A5xx zahrnující (zjevně zatím) modely A510 a A520 se nesnaží být příliš velkou konkurencí dalších typů Áčkové řady, spíše by se dalo říci, že si z nich bere to nejlepší a vydává se jiným vývojovým směrem než A85 a A95. Na co se tedy můžete těšit dnes? Podrobnou recenzi velmi zajímavého modelu Canon PowerShot A520 a téměř 50 fotografií.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
  1. Canon PowerShot A520: Tak trochu jiné Áčko s plným manuálem
  2. Technické parametry a špetka postřehů z praxe
  3. Jakpak nám fotí?
  4. Canon PowerShot A520 - Ano či ne?
reklama
Předně se nám modely řady A5xx oproti A85 zmenšily o 13 %, i jejich váha je o 20 % nižší, rovněž k jeho napájení slouží pouhé 2 x AA baterie a i CF slot byl v rámci celkové miniaturizace nahrazen SD/MMC. Mezi A520 a A510 je rozdíl jediný - v rozlišení, zatímco A510 fotí do maximální velikosti 2048 x 1536, A520 zvládne i 2272 x 1704.

Takže co si tedy uživatel přinese za svoje peníze domů? Jednak je to samotný Canon PowerShot A520, dále poutko, 2 x AA baterie (bohužel žádné NiMH akumulátory ani nabíječka jako u Sony, FujiFilm apod.), A/V kabel, USB - mini USB kabel, 16 MB MMC kartu a nějaký ten software na CD.


Vzhled obou modelů v sérii (tj. A520 i A510) je prakticky identický, liší se jen odstínem gripu, zbytek, tedy tělo provedené v plastově - střibřitých odstínech šedé je stejné. U vzhledu aparátu se příliš pozastavovat nebudeme, protože ten je jak známo, stejně jako ženská krása, velmi subjektivní záležitostí, nás bude provedení A520 zajímat především z pohledu čistě funkčního. Navzdory plastovosti celého povrchu nikde nic nevrže, ovšem jednu velkou výhradu k použitému vnějšímu krytí přece jen máme - je poměrně měkké, aparát škrábnete jako nic a když už nic jiného, škrábance samozřejmě nevypadají pěkně.

Přejděme ale k další důležité vlastnosti - jak se přístroj drží? I v jediné ruce zejména díky mírně naznačenému gripu a rýhované kastli vzadu v oblasti pravého palce poměrně stabilně a pevně. Dokonce se fotící rukou dají ovládat i veškerá tlačítka, táhla a knoflíky. S ohledem na vystouplý grip se tloušťka přístroje zvětšila na téměř 4 cm, stále však v kapse zejména díky svým 9 cm výšky, sedí výborně.


Čelní straně dominuje objektiv krytý ve vypnutém stavu dvěma záklopkami, zřejmá je i poloha blesku, průhledového hledáčku, těsně vedle něj přisvěcovacího světla pro autofokus i blesk (vysvětlíme dále...), ten malý kosočtverec vlevo je mikrofon. Skutečně vynikající je, že zůstala zachována možnost sejmout prstenec kolem objektivu a použít s pomocí konverzního adaptéru objektivu LA-DC52F (52 mm) některá další skla - širokoúhlý konvertor, telekonvertor či makropředsádku. Aparáty řady Canon PowerShot A5xx používají k ovládání až 4násobného optického zoomu 2polohovou páčku umístěnou kolem tlačítka závěrky.

Zadní strana obsahuje zleva: 2 stavově indikační LEDky signalizující zaostření, nabíjení blesku atd., průzor optického hledáčku, kruhový volič o němž se zmíníme později, přepínač mezi módem fotografickým a prohlížecím, nevýklopný displej úhlopříčky 1,8", křížový ovladač, tlačítko DISP napravo u displeje a tři knoflíky (Tisk, Menu, Func/Erase) dole. Křížový ovladač má uprostřed potvrzovací tlačítko SET, dolu přepíná mezi makrorežimem a manuálním ostřením, nahoru pak mezi pracovními módy blesku. Cvakání vlevo/vpravo je kromě pohybu v menu vyhrazeno pro manuální ostření nebo režimy priorita času či clony, kde se jimi mění čas, clona nebo obojí.


Již po letmém pohledu na kruhový volič je zřejmé, že na pracovních režimech Canon skutečně nešetřil, najdeme u něj: Manuální režim, Prioritu clony, Prioritu času, Programový AE, Auto, Portrét, Krajina, Noční krajina, Rychlá závěrka, Pomalá závěrka, Speciální scény, Stitch Assist (asistent pro tvorbu panoramatických obrázků - v PC se pak slepí dohromady) a jako poslední tu máme Film.

Chod závěrky je příjemně měkký, s jasně odlišenou odezvou mezi polovičním a celým namáčknutím. Mimochodem, aparát lze velmi prakticky nastavit tak, že se ihned po nafocení snímku tento zobrazí i s histogramem (histogram je totiž vidět až po expozici, nikoliv v reálném čase) a čeká na potvrzovací stisk, pokud obrázek chcete, stisknete znovu závěrku, obrázek se uloží a fotí se hned dál, pokud ne, tlačítkem s ikonou koše jej smažete.


Porty


Za pryžovou krytkou se skrývá trojice portů, mezi nimiž rozhodně potěší (navzdory napájení na AA články) přítomnost napájecího portu. Adaptér v ceně samozřejmě není, zájemci jej musí zakoupit zvlášť.

A ještě pár slov k dodávanému software - na přiloženém CD je prohlížeč - organizátor ZoomBrowser EX, Photo Record pro práci a alby, PhotoStitch lepící k sobě panoramatické obrázky a CameraWindow pro rychlé stahování obrázků z digitálu.
reklama
Nejnovější články
Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem Olympus uvádí malý OM-D E-M5 Mark III s 20MPx čipem
Olympus dnes představil nový fotoaparát OM-D E-M5 Mark III, který má přinášet některé z technologií E-M1 Mark II v mnohem menším těle. Má tak 20MPx senzor, vylepšený fázový systém AF s citlivostí od -6 EV a další detaily.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Doporučené fotoaparáty: říjen 2019 Doporučené fotoaparáty: říjen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala55 komentářů
Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount Nikon prozradil chystané objektivy pro Z-Mount
Nikon nás pravidelně informuje o připravovaných objektivech pro svůj nový Z-Mount a nyní už víme plány až do roku 2021. Dostane se na pevná světelná skla, zoomy, ultrazoomy a dokonce i pancake objektivy.
15.10.2019, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky Canon uvedl IVY REC, malý fotoaparát ve formě klíčenky
Na začátku léta oznámila společnost Canon svůj nový fotoaparát IVY REC, který má tvar a velikost typickou spíše pro USB klíčenky. Karabina pro připnutí fotoaparátu pak může sloužit i jako průhledový hledáček.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5 Fotoaparáty v Apple iPhone 11 Pro (Max) stojí $73,5
Server TechInsights rozebral 512GB smartphone Apple iPhone 11 Pro Max, aby zjistil, kolik vlastně stojí součástky do něj. Hodnotu spojenou s focením vyčíslil na $73,5 a jde tak o nejdražší položku.
14.10.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář