Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot A75: S manuálem na věčné časy a nikdy jinak

31.5.2004, Michal Spáčil, recenze: specifikace produktu
Třímegových kompaktů s trojnásobným optickým zoomem je na trhu, mírně řečeno, dostatek. Tím obtížnější je vybrat ten pravý. Pokud hledáte něco s plným manuálem a promyšlenou podporou předsádek, pojďte se s námi podívat na přírůstek v řadě PowerShot. Nástupce A70tky přináší ve srovnání se starším bráchou především větší LCD, devět zaostřovacích bodů a více scénických režimů.
Kapitoly článku:
  1. Canon PowerShot A75: S manuálem na věčné časy a nikdy jinak
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Začněme od konce, tedy od návodu k použití (od konce proto, že se na něj většinou obracíme jako na poslední instanci v nouzi nejvyšší). Přeskočíme "Varování před porušováním autorských práv" na začátku příručky, neboť už víme, že je dnes můžeme porušit i pouhou myšlenkou, natož fotografií. Přitom si všimneme, že příručka má 150 stránek a kromě použití samotného fotoaparátu popisuje i zacházení s předsádkami (které je možné dokoupit) a dalším zařízením a že je vůbec důkladná. Je to drobnost, z níž ale poznáme, že se o nás výrobce zajímá i poté, co se peníze přesunuly z naší kapsy na jeho účet.

Canon PowerShot A75 je nástupcem rozšířeného modelu A70, od nějž převzal většinu důležitých vlastností: třímegové rozlišení, trojnásobný optický zoom v rozsahu 5,4 - 16, 2 mm, design a celkovou koncepci. Bohatší je o větší LCD displej, počet zaostřovacích bodů se zvedl na devět, přibyly nějaké ty nové scénické režimy a další dvě zlepšení, která jsme příliš nevyužili - samostatné tlačítko pro tisk a sdílení fotografií (netiskli jsme a nesdíleli), a větší, 32megová CF karta v základní dodávce. Čím více paměti, tím lépe, to jistě - ovšem rozdíl mezi 16MB a 32MB kartou je stejný jako mezi čertem a ďáblem, tj. nějaký je, ale v podstatě je to totéž. Pokud nechceme fotit v mizerném rozlišení nebo po každých pár snímcích běhat domů k počítači, budeme stejně potřebovat větší kartu. Dalším podstatným vylepšením je přidání histogramu, který je pro přístroj s plným manuálem důležitou pomůckou.





Tím jsme skončili s vymezováním přístroje vůči jeho předchůdci a můžeme se konečně věnovat přístroji samotnému. Při zběžném prohlédnutí zaujme velké, plastové a poněkud volné okruží objektivu, což má ovšem svůj hluboký smysl: tlačítkem vedle objektivu okruží uvolníme, sundáme, a vida: odhalili jsme systém k uchycování předsádek, lehce připomínající způsob uchycení výměnných objektivů v zrcadlovkách - i když samozřejmě objektiv je zde nevýměnný. Tímto gestem výrobce ukazuje, že předsádky pro A75 nepovažuje za něco navíc, nýbrž za rovnocennou, i když volitelnou, součást fotoaparátu. K předsádkám se na konci této stránky ještě vrátíme.





Důležitou vlastností přístroje možnost zvolit clonovou a časou prioritu a dokonce i plně manuální režim. Byly by škoda tento přístroj používat jen v režimu Auto, když plný manuál je tak skvělá hračka. V kombinaci s možností měnit ISO od 50 do 400 máme k dispozici širokou škálu expozičních možností a dokud nás nezačne omezovat třímegapixelová hranice, naděláme s tímto fotoaparátem spoustu parády.

Když už mluvíme o parádě, je na místě zmínit se o designu. Jak už bylo řečeno, vychází A75 z A70, neznamená to však, že jde o dvojčátka. Testovaný přístroj je vyveden ve stříbrném plastu, dominantním prvkem přední strany je kromě objektivu masivní grip, který schovává v útrobách jednu ze čtyřech AA baterií, které fotoaparát pohánějí. Ovládací prvky na zadní straně působí elegantněji a současněji než u předchozího modelu. K designu se ještě dostaneme, předběžné celkové hodnocení je prosté - foťák vypadá dobře a stejně dobře se i drží. Obě vlastnosti se stávají standardem i pro kompakty ostatních výrobců. Podle osobního názoru autora této recenze působí na našem trhu pouze dva výrobci, kteří dodávají opravdu ošklivé fotoaparáty (jmenovat nebudeme), a Canon mezi ně rozhodně nepatří.

Na nevyslovený dotaz, jak to tedy je s těmi předsádkami, odpovídáme následovně: Po popsaném sejmutí okruží objektivu budeme potřebovat nejdříve konverzní adaptér LA-DC52 (závit 52mm), na nějž je teprve možné nasadit příslušnou předsádku. Ten stojí dnes asi 750 Kč (nebo víc).





Následně můžeme zvolit:

- širokoúhlý konvertor WC-DC52 (koeficient změny ohniskové vzdálenosti 0,7), který v současné době pořídíme zhruba za 3.320 Kč,




- telekonvertor TC-DC52 (3.909 Kč, koeficient 2,4)




anebo předsádku 250D určenou ke zhotovování makrofotografií od minimální vzdálenosti 3 cm (2.539 Kč).




Musíme mít na paměti, že malý, zoomový a tím už ze své podstaty "kompromisový" objektiv nebude s předsádkami dávat výsledky srovnatelné s ultrazoomovým objektivem. Výrobce sám upozorňuje na určité zádrhele, spojené s užíváním předsádek: nemožnost použít optický hledáček (předsádka zavazí ve výhledu), širokáč v kombinaci s bleskem zapříčiní tmavý dolní roh snímku a stejně jako telekonvertor umožňuje pouze jediné nastavení ohniskové vzdálenosti - pokud "nazoomujeme" jinak, může dojít k vinětaci v rozích snímku.

Závěr tentokrát necháme spíše na čtenářích, podle našeho názoru mají uvedené předsádky smysl jen tehdy, pokud má uživatel v plánu používat pouze jednu z nich. Pokud by chtěl všechny, musel by k ceně přístroje připočíst dalších deset tisícovek, což by nebyl příliš smysluplný tah. Konverzní adaptér však umožňuje nasadit i například polarizační filtr, který na rozdíl od řady jiných filtrů nikdy v počítači pořádně nenasimulujeme. "Polarizák" patří podle nás k vůbec nejzajímavějším věcem, které se dají k fotoaparátu pořídit.

Canon PowerShot A75 specifikace:

Snímací prvek CCD, 1/2.7", 3,2Mpix
Zpracování obrazu procesor CANON DIGIC
Formáty JPEG, AVI
Komprese Super fine, Fine, Normal
Video ozvučené 640x480, max 30 vteřin, 320x240 max 3 min., 160x120, max 3. min.
Objektiv 3x optický zoom, 35 - 105 mm ekviv., F2.8 - F4.8
Digitální zoom 3,2x
Autofokus devítibodový, jednobodový
Manuální ostření Ano
Přisvícení autofokusu Ano
Nejbližší objektová vzdálenost 5 cm
Expoziční módy Program AE, priorita času, priorita clony, plný manuál, portrét, Krajina, Noční snímek, rychlá závěrka, Pomalá závěrka, scénické režimy
Měření expozice Plošné, plošné se zvýhodněným středem, bodové
ISO Auto, 50, 100, 200, 400
Korekce expozice -/+2 EV po 1/3 EV
Rychlost závěrky 15 – 1/2000 sekundy
Vyvážení bílé Auto, Daylight, Cloudy, Tungsten, Fluorescent, Fluorescent H, Manuální
Hledáček Optický
LCD 1.8" TFT LCD, 118,000 pix
Samospoušť 2 nebo 10 s
Kontinuální snímání 2,2 snímků/s, max 12 snímků
Histogram Ano
Napájení 4 x AA batteries (NiMH)
Úložiště Compact Flash Type I (i přes 2GB)
Rozměry 101 x 64 x 32 mm
Váha 200 g
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.