reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Google News  |   Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Canon PowerShot A800: šikula za pár stovek

, , recenze: specifikace produktu
Protože trh je plný nejen pokročilých kompaktů, ale i těch velmi levných, podívali jsme se dnes na zoubek malému Canonu PowerShot A800. Má výborné rozlišení 10 MPx, objektiv s 3,3× optickým zoomem a napájení AA bateriemi. Umí dobře fotit?
V dnešní recenzi se dostaneme do nejnižších cenových sfér běžných digitálních kompaktů. Námi testovaný kousek stojí 1800 Kč včetně daně a patří tak k nejlevnějším kompaktům vůbec. Jedná se o Canon PowerShot A800 a jde o základ nabídky této společnosti. Nabídne nám starší 10MPx CCD čip, procesor DIGIC III, objektiv se 3,3× optickým zoomem bez stabilizace a napájení dvěma AA bateriemi. Dokáže i přes svou "morální" zastaralost překvapit? Vždyť cena je výborná.Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


I přes nízkou cenu fotoaparát překvapí velmi bytelnou konstrukcí, byť je jenom plastová. Vše je tuhé, nikde nic nevrže, krytky jsou pevné, tlačítka velká a dobře ovladatelná, prostě zpracování je na svou kategorii nadprůměrné. Jediné, co prozrazuje levný původ, a prozrazuje ho hodně, je objektiv. Při zoomování má pořádný zvuk ze staré školy, jak se patří. Zoomování je na dnešní poměry opravdu dost hlučné. Díky tomu, že je fotoaparát napájen dvojicí AA baterií, má i menší grip, takže s držením nejsou žádné problémy.

Na přídi dále najdete přisvětlovací AF diodu a interní blesk. Objektiv nabídne malý 3,3× optický zoom. Dnes už opravdu velmi netradičně začíná na 37mm ohnisku. Nepočítejte tedy s ničím, co by aspoň vzdáleně připomínalo dnešní typické širokoúhlé fotky. Maximální úhel záběru je jednoduše velmi malý a fotoaparát není nejvhodnější na focení vysokých budov nebo v interiérech. Na druhou stranu pak i s takto malinkým zoomem dosahuje maximálního ohniska 122 milimetrů, což dokonce překonává i některé dnešní kompakty s 5× zoomem! Světelnost F3,0 na širokém ohnisku je v pořádku, F5,8 na nejdelším bohužel nepříliš zajímavý standard dnešní doby. Trochu divné je, že zoom má jen 6 poloh! Vzhledem k ceně nepřekvapí absence jakékoli mechanické stabilizace.

Seshora vynikne zajímavý šikmý tvar fotoaparátu. Najdete zde pouze tlačítko pro spuštění, ke kterému nemám výhrady a trochu zvláštní spoušť. Pro běžné focení je v pořádku, ale při focení na stativu mi přišla trochu gumová a je někdy trochu složitější poznat, zda už bylo domáčknuto nebo ne.

Napravo vidíte poněkud větší šířku přístroje a krytku prostoru pro USB kabel.

Zádi dominuje malý 2,5" LCD displej s dnes už opravdu historickým rozlišením 115.000 bodů. Obraz je tedy hodně kostičkovaný, máte dojem, že jste v roce 2007 a ne 2011, pozorovací úhly jsou špatné. Seshora obraz úplně zesvětlá, z boků se lehce invertuje černá barva a zespoda dochází k úplné inverzi skoro všech barev.

Napravo od displeje je kolébka zoomu. Jak již bylo řečno, ta vás překvapí velmi malým počtem kroků, konkrétně lze objektiv nastavit na pouhopouhých 6 různých ohnisek, a to je ještě mezi předposledním a posledním 50% rozdíl. Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. Dále je zde čtyřsměrný ovladač, kde směrem nahoru ovládáte korekci expozice, vpravo blesk, dole samospoušť (již tradičně chválím Canon za to, že zůstává aktivována i po vyfocení) a vlevo pak přepínač makra.

Prostřední tlačítko FUNC.SET spouští vynikající quick menu, jak jej známe z většiny jiných PowerShotů. Vertikálně je tedy menu a horizontálně výběr možností. Rychlé a pohodlné. FUNC.SET pak slouží i k potvrzení. Tlačítko MENU spouští hlavní dvouzáložkové menu (první záložka se věnuje fotografickým nastavení, druhá technickým) a nalevo je pak výběr režimů (automatika, P, SCN, video).

Fotoaparát napájí dvojice AA baterií, Canon slibuje výdrž až na 500 snímků, což je velmi příjemné číslo. Použít lze karty MMC, MMC+, HC MMC+, SD a dokonce i SDHC.

V samotném balení toho moc není. Vedle fotoaparátu je to poutko, USB kabel a dvě alkalické baterie. V prodejním balení byste ale měli dostat i CD-ROM.

Malý LCD displej s nízkým rozlišením nabízí typické zobrazení, které najdete prakticky u všech PowerShotů. Po namáčknutí spouště se ukáže expoziční čas a clona, pochválit musím i zobrazení ISO citlivosti, jejíž konkrétní hodnota se zobrazuje i v případě, že je volena automatikou. Velkou pochvalu si zaslouží quick menu (viz snímek vpravo), které je nejlepší implementací, kterou znám.


I přestože fotoaparát stojí opravdu málo, překvapí velmi bohatou konfigurací samospouště. Zajímavý je pak výběr fotografických režimů, které nejsou vyvedeny na otočném kolečku, ale jsou přístupné po zmáčknutí speciálního tlačítka.


Hlavní menu je děleno do dvou záložek, kde ta první zahrnuje fotografická nastavení přístroje, druhá pak technická.


K dispozici jsou čtyři typy zobrazení snímků. Prvně celoplošné zobrazení, za druhé celoplošné se základními informacemi (viz vlevo), dále lehce zmenšený náhled se zdůrazněným výřezem 1:1 a konečně ještě menší náhled s histogramem a kompletními expozičními nastaveními (viz vpravo).


Canon PowerShot A800 zatím vypadá slibně. Levný původ je z fotoaparátu určitě cítit (hlučné zoomování, opravdu historický displej), ale funkce nejsou vůbec špatné. Jak si povede v praxi?

Technické specifikace: Canon PowerShot A800
Snímací prvek
Celkový počet pixelů-
Efektivní počet pixelů10 MPx
Velikost snímače1/2,3" CCD (přibližně 6,17×4,52 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 3648×2736, 2816×2112, 1600×1200, 640×480
(16:9) 3648×2048
Rozlišení videa640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, mono zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.3), AVI (Motion JPEG)
Optika fotoaparátu
ZnačkaCanon Zoom Lens
Optický zoom3,3×
Rozsah ohnisek (reálný)6,6 - 21,6 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)37 - 122 mm
Světelnost objektivuF3,0 - 5,8
Rozsah clonyF3,0 - F9,0 (wide), F5,8 - F17 (tele), kruhová (menší vstupní průměr) s ND filtrem
Mechanická stabilizacene
Elektronická stabilizaceano (režim Nízká hladina osvětlení s 2 MPx)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano (4×)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (středové, tvář + AiAF)
jednotlivé
Ostřící vzdálenost1 cm - nekonečno (normal wide)
25 cm - nekonečno (normal tele)
1 - 50 cm (makro wide)
25 - 50 cm (makro tele)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
ProcesorDIGIC III
Testovaný firmwarev1.00
Spotřeba-
Měření expozicepoměrové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600
Rychlost závěrky1/2000 - 1 s, režim Dlouhá závěrka až 15 sekund (funguje jako priorita času)
Expoziční režimyauto
Vyvážení bílé barvyAuto, Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka, Zářivka H, Uživ. nastavení
Scénické režimyRedukce rozmazání, Portrét, Děti a zvířata, Samospoušť s detekcí tváře, Nízká hladina osvětlení, Extra živé, Efekt plakátu, Pláž, Listí, Sníh, Západ slunce, Ohňostroj, Dlouhá závěrka
Samospoušť2s, 10 s, uživatelská (0 - 15, 20, 25 nebo 30 sekund, pro 1 - 10 snímků)
Sériové snímání0,8 fps
2,2 fps (režim Nízká hladina osvětlení a Redukce rozmazání)
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Automatický, Zapnutý, Pomalá synchronizace
Vestavěný blesk - dosah0,3 - 3,0 metrů (wide)
0,3 - 2,0 metru (tele)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej2,5" LCD, 115.200 bodů (160×240 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV
Paměťové kartySD, SDHC, SDXC, MMC, MMC+, HC MMC+
Interní paměťnemá
Napájení2 AA baterie (výdrž na 500 snímků NiMH, 300 snímků alkalické)
Hmotnost138 gramů (bez příslušenství), 186 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry94,3 x 61,6 x 31,2 mm
Barevné variantystříbrná, černá, červená, ocelově modrá
Standardní příslušenství2 alkalické AA baterie, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, poutko, stručný manuál
reklama
reklama
reklama