Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G1 X Mark III: s ještě větším srdcem

9.2.2018, Milan Šurkala, recenze
Canon představil profi kompakt s velkým APS-C senzorem a zoomovacím objektivem. Vzbudil tak opravdu velkou pozornost. V dnešním testu se na tento fotoaparát podrobněji podíváme a zjistíme, jak moc bude revoluční.
Canon má už velmi dlouhou historii profi kompaktů řady G, která nyní pokračuje modelem G1 X Mark III s APS-C senzorem. Tento model nahradil původní G1 X Mark II vybavený 1,5" snímačem. I když použití APS-C senzoru vyvolalo nadšení, ve skutečnosti nejde o nějak dramatické zvětšení senzoru (1,5" je někde mezi 4/3" a APS-C - 1,73"). Další změnou je snížení zoomu z 5× na pouhých 3× (z 24-120mm na 24-72 mm) a současně i zhoršení světelnosti z F2,0-3,9 na F2,8-5,6.
 
Snímač nicméně nově nabídne technologii duálních pixelů (tedy fázové ostření), má takřka dvojnásobné rozlišení 24,2 proti 13,1 MPx a také se znatelně zmenšily rozměry a hmotnost. Ta spadla z 558 na 399 gramů. Novinka je tak podstatně kompaktnější a rozhodně nesmíme zapomenout ani na elektronický hledáček. Jak je vidět, je stále se na co těšit.
 
 

Recenze Canon PowerShot G1 X Mark IIIVideorecenze fotoaparátu Canon PowerShot G1 X Mark III s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků

 
Jak již bylo řečeno, nový G1 X Mark III je podstatně kompaktnější než předchůdce a asi byste neřekli, že se uvnitř může skrývat velký APS-C senzor. Fotoaparát je velikostně přijatelný do kapsy zimní bundy, ale to je tak maximum. Ono téměř 400 gramů a přes 5 centimetrů tloušťky i tak není úplně málo.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III celkový pohled
 
Ocenit musím excelentní dílenské zpracování. Fotoaparát působí opravdu nadprůměrně tuhým dojmem. K tomu se navíc můžete těšit z konstrukce odolné vůči prachu a vlhkosti. Vykoupat jej tedy nemůžete, ale s trochou deště by neměl mít problém. Pokud jde o držení, pak malý grip vepředu i vybrání pro palec vzadu rozhodně pomáhají. Fotoaparát se tak i v jedné ruce ovládá poměrně dobře. Nad gripem je roller, kterým můžete např. upravovat clonu nebo expoziční čas.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III vyjetý objektiv
 
Jak již bylo řečeno, máme zde objektiv s 3× optickým zoomem v rozsahu 24 až 72 milimetrů a světelností F2,8-5,6. To je tedy papírově o něco lepší než u běžných setových objektivů APS-C zrcadlovek, nicméně ve skutečnosti je průběh světelnosti horší (celý rozsah je posunut do širších úhlů záběru). Chválím to, že Canon přidal závit pro stativ, a tím myslím opravdu závit. Canon totiž u mnoha fotoaparátů má jen vnitřní okruží, které ale není šroubovicí. Tentokrát je tu šroubovice o průměru 37 milimetrů.
 
Kolem objektivu je otočný prstenec s elektronickou vazbou. To se dá využít např. k velmi jemnému zoomování. Je tu ale jeden menší problém. Interní blesk dost čouhá nad objektiv, takže při otáčení překáží. Tento prstenec ale může ovládat zoom nejen plynule, ale i skokově, lze jím měnit ISO, manuální ostření, vyvážení bílé a několik dalších detailů. Tatáž nastavení lze konfigurovat i u předního voliče nad gripem a na zadním voliči a lze si zvolit úplně jiná nastavení všech tří prvků pro každý z režimů P, A, S a M zvlášť.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III objektiv
 
Fotoaparát obsahuje maličký mechanicky výklopný blesk (chytnete ho za pacičky a vyklopíte nahoru).
 
Canon PowerShot G1 X Mark III blesk
 
Z horní strany je podstatně lépe patrné, že trojka není taková velká "cihla" jako dvojka. Hledáček a menší objektiv dodávají fotoaparátu zajímavější vzhled. Vidíte zde manuálně výklopný blesk (a pacičky po stranách), dostalo se i na sáňky pro externí blesk. Po stranách jsou ještě mírně zapuštěné mikrofony pro stereo zvuk.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III horní strana
 
Směrem doprava je kolečko fotografických režimů, které má navíc pojistku proti otočení. Někteří fotografové toto možná uvítají, osobně bych ji tam nedával. Resp. proč zde není možnost si vybrat, zda mít zámek aktivní nebo nikoli?
 
Canon PowerShot G1 X Mark III levé kolečko
 
Napravo od blesku je tlačítko pro zapnutí a vypnutí přístroje, nechybí ani kolečko pro nastavení korekce expozice s příjemně tvrdým chodem (ne moc, ale ani ne málo na to, aby se samovolně otočilo). Vepředu je pak páčka zoomu s příjemným ovládáním a poněkud zvláštní tlačítko spouště. To nemá jasně definovanou polohu namáčknutí, takže někdy fotoaparát rovnou vyfotí snímek, přestože máte pocit, že jste jen namáčkli. Po nějaké době to ale vychytáte a zvyknete si.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III pravé kolečko
PowerShot G1 X Mark III je vybaven plně polohovatelným výklopným displejem s 3,0" úhlopříčkou a rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Jeho obraz je tedy příjemně ostrý a detailní. Displej je navíc dotykový a je dobře známo, že Canon má dotykové displeje poměrně vychytané. Tudíž se s jeho pomocí dá dobře pracovat i v menu, polohovat AF body a podobně.
 
Proti předchůdci se dostalo i na elektronický OLED hledáček s 0,39" úhlopříčkou. Jeho rozlišení je vysokých 2,36 milionu bodů (1024×768 RGB pixelů). Má velmi pěkný obraz zejména ve dne. Za slabšího světla musíte počítat s tím, že šum začne docela růst, přesto je i manuální ostření dosti snadné a bez větších potíží. Hledáček nabídne dioptrickou korekci i automatické přepínání hledáčku a displeje.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III displej
 
Vidíme zde červené tlačítko pro nahrávání videa. Umístění je sice hned pod palcem, ale protože je poněkud zapuštěné, je potřeba stisknout opravdu dost přesně. Pokud tak na fotoaparát nevidíte (třeba v noci), je spuštění nahrávání videa někdy trochu oříšek. Prodleva nahrávání činí asi 0,6-0,7 sekundy od zmáčknutí. Tlačítko s hvězdičkou zamyká expozici nebo autofokus podle nastavení v menu, pravé tlačítko je pak také plně konfigurovatelné a lze mu přiřadit jednu z 21 funkcí nebo jej vypnout. Protože AF body lze snadno polohovat dotykem, klidně si sem můžete dát něco jiného než výchozí polohování AF bodu.
 
Následuje čtyřsměrné tlačítko ve formě otočného okruží. Otáčením tak lze snadno upravit clonu nebo čas (podle režimu). Přestože je poněkud malé a tenké, ovládá se přijatelně (přišlo mi to lepší než u jiných Canonů s podobným řešením). Směrem nahoru se spouští sekvenční snímání, vpravo je blesk, dole zobrazení displeje a vlevo pak zaostřovací režimy (makro, manuální). Uprostřed je tlačítko Q/SET, které spouští quick menu a také potvrzuje vybrané volby. Pokud jde o quick menu, to lze sice ovládat kurzorovými šipkami, osobně se mi ale lépe pracovalo s dotykovým displejem. Nakonec je tu ještě režim pro vstup do režimu prohlížení a do hlavního menu.
 
Zde bych ještě podotkl, že po vyfocení snímku můžete jeho náhled pozdržet stiskem tlačítka Q/SET (nemusíte tak vstupovat do režimu prohlížení). Pod gumovou krytkou najdete konektor pro dálkové ovládání, micro USB port (s možností nabíjení baterie ve fotoaparátu) a HDMI port. Ještě níže je pak tlačítko pro zapnutí Wi-Fi připojení. 
 
Canon PowerShot G1 X Mark III porty
 
K napájení je použit Li-Ion akumulátor NB-13L s napětím 3,6 V a kapacitou 1250 mAh. Schován je pod krytkou, kde je i slot pro SD karty (max. SDXC UHS-I). Nechybí ani kovový závit pro stativ, ten ale není v ose objektivu.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III baterie
 
V krabici najdete základní příslušenství, tedy krytku objektivu, popruh, baterii, nabíječku s kabelem a vícejazyčný manuál. Sluneční clona si sem cestu nenašla, tu si musíte koupit zvlášť za dosti vysokou částku.
 
Canon PowerShot G1 X Mark III příslušenství
 
Canon PowerShot G1 X Mark III jsme si tedy krátce vyzkoušeli v ruce, v dalších kapitolách se pak konečně budeme věnovat jeho fotografickým výsledkům.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.