Canon PowerShot G1 X Mark III: s ještě větším srdcem
9.2.2018, Milan Šurkala, recenze
Canon představil profi kompakt s velkým APS-C senzorem a zoomovacím objektivem. Vzbudil tak opravdu velkou pozornost. V dnešním testu se na tento fotoaparát podrobněji podíváme a zjistíme, jak moc bude revoluční.
Kapitoly článku:
Optický a digitální zoom
Podíváme se na projevy optického i digitálního zoomu. Ten optický je trojnásobný, takže nějaké dramatické změny úhlu záběru nelze čekat.
expoziční čas 1/4 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
Úhel záběru je příjemně široký a potěší i to, že kresba je dobrá nejen uprostřed, ale překvapivě slušná je i v rozích. K dispozici je také snímek v RAW formátu. Tam si všimnete nemalé chromatické aberace, kterou JPEGy velmi dobře potlačují.

24mm ohnisková vzdálenost bez korekce (převedeno v Raw Therapee)
Asi vás bude hodně zajímat, jak vlastně fotí objektiv a nakolik je výsledný obraz dílem softwarových korekcí. Zde musím Canon docela pochválit, protože většina jeho 1" kompaktů má obrovské ořezy a na nich zahazují dobrou čtvrtinu, pětinu rozlišení. To ale není případ APS-C modelu PowerShot G1 X Mark III. Ano, i zde vidíme, že původní obraz byl širokoúhlejší a výrazné sférické zkreslení bylo dost narovnáno, proti ostatním je to ale mnohem méně výrazné. Výsledkem je tak i to, že JPEGy a RAWy otevřené v mnoha moderních konvertorech mají solidní ostrost nejen uprostřed, ale i v oněch relativně málo korigovaných rozích.
expoziční čas 1/5 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 72 mm, klikněte pro zvětšení
Zoom je tedy malý, s přibližováním si moc nevyhrajete. Na druhou stranu se objektiv odmění celoplošně vynikající ostrostí.
expoziční čas 1/13 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšení
Široký úhel záběru potěší, ale mnohem více radosti udělá skutečně vynikající kresba. Takto ostré paneláky na levé straně u této scény uvidíte jen skutečně výjimečně. Hodně dobrá práce.
expoziční čas 1/6 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 72 mm, klikněte pro zvětšení
Opět nepříliš velký zoom, ale vynikající kresba. Objektiv je skutečně vynikající.
expoziční čas 1/6 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 72 mm + 2× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
Digitálních zoomu je zde několik typů. Základní ZoomPlus končí na dvojnásobku a výsledek vidíte výše. Degradace obrazu je rozhodně vidět, ale stále je to minimálně na úrovni malých kompaktů na dané ohniskové vzdálenosti (144 mm). Maximální digitální zoom je pak 4násobný, to je ale kvalita už opravdu výrazně horší.
Měření rychlosti
Pro test rychlosti byla využita velmi rychlá SDHC karta Sandisk Extreme Pro, které jsme naměřili v testu zapisovací rychlost téměř 80 MB/s.
- První snímek - 1,85 sekundy
- První snímek se zoomem - 3,7 sekundy
- Snímek bez namáčknutí - 0,15 sekundy
- Snímek s namáčknutím - OK
- Prodleva mezi snímky - 0,55 sekundy
- Prodleva mezi snímky s bleskem - 2,0 sekundy
- Sekvenční snímání JPEG - 4,0 fps
- Sekvenční snímání RAW+JPEG - 3,9 fps (po 20 snímcích klesá na 1,4 fps, ukládání 13 sekund)
- Sekvenční snímání H JPEG - 9,5 fps (po 22 snímcích klesá na 4,45 fps, ukládání 3 sekundy)
- Sekvenční snímání H RAW+JPEG - 9,5 fps (po 16 snímcích klesá na 1,35 fps, ukládání 13 sekund)
- Přezoomování - 1,7 sekundy
Rychlost fotoaparátu je solidní, má poměrně krátké odezvy. Start by však mohl být svižnější. Ostří velmi rychle, sekvenční snímání nabídne téměř 10 snímků za sekundu, buffer pak postačí na vyfocení 16 snímků bez zpomalení.