www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot G5 X: vyspělejší brácha

Canon PowerShot G5 X: vyspělejší brácha
, , recenze
Dnes se podíváme na další profi kompakt z dílen Canonu. Jde o PowerShot G5 X, který kombinuje 1" senzor a vysoce světelný F1,8-2,8 objektiv. Navíc potěší i výklopným dotykovým displejem a elektronickým hledáčkem.
K oblíbeným
reklama

Digitální šum


Dále se budeme věnovat kvalitě obrazu z hlediska šumu snímače. Ten má 1,0" úhlopříčku (rozměry 13,2×8,8 mm) a jeho rozlišení činí 20,9 MPx. Efektivně se využívá 20,2 megapixelu.ISO 125 (JPEG)
ISO 125 (konverze z RAWu)U nejnižší citlivosti ISO 125 je vše čisté, snímky jsou téměř bez šumu. Ten je jen velmi mírný a neruší.ISO 200 (JPEG)
ISO 200 (konverze z RAWu)ISO 200 předvádí jen mírný jasový šum v RAWu, JPEGy jsou čisté.ISO 400 (JPEG)
ISO 400 (konverze z RAWu)Citlivost ISO 400 přidává další jasový šum, detaily trochu ztrácí na výraznosti. V JPEGu se kresba také lehce zastírá, pořád jde ale o hodně dobrou kvalitu.ISO 800 (JPEG)
ISO 800 (konverze z RAWu)ISO 800 přidává i barevný šum, chce to už trochu citlivější práci s RAWem. JPEGy se v méně výrazných plochách rozmývají, kvalita je ale stále solidní.ISO 1600 (JPEG)
ISO 1600 (konverze z RAWu)U citlivosti ISO 1600 už začínají výraznější problémy. Barevného šumu je v RAWu skutečně docela dost. Citlivým odšumováním se dá ještě získat použitelný snímek, ostatně i JPEGy ještě nevypadají úplně nepoužitelně. Slabší detaily jsou ale docela rozmyté a je vidět i mírnou ztrátu barev.ISO 3200 (JPEG)
ISO 3200 (konverze z RAWu)ISO 3200 je pro snímač víceméně konečná. To se dá použít ještě v nouzi, ale čekejte jak ztrátu barev, tak i detailů.ISO 6400 (JPEG)
ISO 6400 (konverze z RAWu)ISO 6400 už nemá smysl používat. Barevný šum je v RAWu opravdu velmi silný. Také JPEGy nevypadají dobře, jsou rozmyté a téměř bez barev.ISO 12800 (JPEG)
ISO 12800 (konverze z RAWu)Maximální citlivost ISO 12800 na tom logicky není vůbec lépe, ale naopak. Detaily téměř neexistují. Podívejme se na výřezy snímků převedených do 12MPx rozlišení pro vzájemnou srovnatelnost mezi recenzemi.


Canon PowerShot G5 X ISO šum autíčka

výřezy ze snímků převedených do 12MPx rozlišení (JPEG/RAW)Do ISO 400 jste v podstatě bez šumu, ISO 800 vypadá docela pěkně a i ISO 1600 se dá používat. U ISO 3200 je to už na hraně. Dále se podíváme na výřezy ze snímků plyšového zajíce.


Canon PowerShot G5 X ISO šum zajíc 20MPx

výřezy z 20MPx snímků (JPEG/RAW)Je vidět, že od citlivosti ISO 400 začíná lehce klesat kresba v méně výrazných oblastech. RAWy vypadají o něco lépe, tam s citlivým odšuměním můžete minimalizovat rozmytí obrazu a i ISO 1600 vypadá vcelku dobře.


Canon PowerShot G5 X ISO šum zajíc 12MPx

výřezy ze snímků převedených do 12MPx rozlišení (JPEG/RAW)Když snímky zmenšíme na standardizovaných 12 megapixelů, působí kresba detailněji. Šum i rozmyté plochy se trochu schovají. ISO 1600 je jemné, sice rozmyté, ale použitelné a také ISO 3200 vypadá, že se dá využít. Výše bych už ale nechodil.


Canon PowerShot G5 X ISO šum bílá plocha

výřezy z 20MPx snímků (JPEG/RAW)No a nakonec snímky bílé plochy ukazují, jak výrazné je barevné odšumování. Ani při ISO 12800 nejsou vidět barevné fleky.


Protisvětlo


Vyzkoušíme i náročné focení v protisvětle.
expoziční čas 1/1250 s, clona F7,1, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNa snímku si lze všimnout výraznějšího modrého odlesku. Snímek byl pořízen bez prosvětlovacích technologií, přesto vidíte slabší kresbu ve stínech. Když se ale podíváte do RAWu, uvidíte, že ani tam není moc kresby a nelze to svalovat jen na odšumování. Dynamický rozsah čipu je solidní.
expoziční čas 1/1250 s, clona F10, citlivost ISO 250, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát podporuje technologie Korekce DR a Korekce stínů, zde byla použita jen ta první. Výsledek je ale dost špatný, stíny se příliš patlají a fotografie vypadá spíše jak z mobilního telefonu a ne profi kompaktu. Opravdu nemá smysl používat tyto korekce a lépe uděláte, když je všechny vypnete. Případně si to můžete z RAWu vytáhnout sami a mnohem lépe.
expoziční čas 1/1250 s, clona F7,1, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníPowerShot G5 X nicméně podporuje hardwarové HDR a to je podstatně jiná káva. I když se mi nezdá, že by jasy a stíny byly nějak znatelně srovnány, snímek působí realisticky a především má lepší kresbu ve stínech (byť stále ne dokonalou).
expoziční čas 1/1250 s, clona F9, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníFotoaparát v protisvětle možná až zbytečně moc cloní. Znovu jde vidět odlesk objektivu a slabší kresbu ve stínech. Z RAWu ji ale vytáhnete o něco lépe.
expoziční čas 1/1250 s, clona F9, citlivost ISO 200, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníDalší ukázka toho, že prosvětlovací technologie opravdu nejsou ani trochu dobré. Krajina je rozpatlaná, stromy jsou na tom ještě hůře.
expoziční čas 1/200 s, clona F7,1, citlivost ISO 125, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNaproti tomu hardwarové HDR podává mnohem lepší výsledky zejména co se týče stromů. Tam jsou detaily výrazně lepší. Krajina se ale rozmývá i zde.

reklama
Nejnovější články
Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI Unsplash uvolnil dataset 2 milionů bezplatných snímků např. pro vývoj AI
Fotobanka Unsplash je mezi mnohými fotografy nenáviděna, protože jiní autoři zde dávají snímky k bezplatnému použití. Nyní navíc uvolňuje ke stažení dataset 2 milionů snímků v jednom velkém archivu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze
Ničivý výbuch v hlavním městě státu Libanon - Bejrútu - překvapil tamější obyvatele zcela nečekaně. Na náměstí nedaleko epicentra v přístavu zrovna pózovala pro své svatební fotografie nevěsta, fotograf zaznamenal tlakovou vlnu.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková2 komentáře
Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty
Focení selfie sice vypadá jednoduše, v praxi jde ale o náramně nebezpečnou disciplínu. Zemřelo a zranilo se při ní už spousta lidí, často také dochází k poškození majetku. V Itálii takto jeden Rakušan poničil sochu v muzeu.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi
Společnosti Nikon se v posledním čtvrtletí vůbec nedařilo. Koronavirová pandemie měla dle slov společnosti enormní dopad na hospodaření a zaznamenaná poklesy příjmů jsou opravdu velmi dramatické.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala15 komentářů
Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC
Společnost Sigma rozšířila nabídku svých objektivů pro CSC systémy novým modelem 85mm F1.4 DG DN Art. Vysoce světelný portrétní objektiv bude k mání nejen pro bajonet E-Mount, ale také pro L-Mount.
6.8.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář