Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot G9 X Mark II: kapesní borec

18.7.2017, Milan Šurkala, recenze
Druhá generace profi kompaktu PowerShot G9 X Mark II přináší nový výkonnější procesor a výkonnější stabilizaci obrazu. My se dnes podíváme, jak dobře si tento fotoaparát vede. Bude to ideální kompakt do kapsy?
Dnes se mrkneme na profi kompakt Canon PowerShot G9 X Mark II, který nahradil starší model PowerShot G9 X. Ten jsme testovali v minulém roce. Např. na testy optiky vás tedy odkáži na předchozí recenzi. Novinka má nadále 1" 20MPx snímač a světelný objektiv s 3× optickým zoomem. Dostala však lepší procesor, rychlejší sekvenční snímání a především výkonnější systém stabilizace. Jak si tedy povede?
 
 

Recenze Canon PowerShot SX430 ISVideorecenze fotoaparátu Canon PowerShot G9 X Mark II s ukázkami ovládání a testovacími Full HD videosekvencemi.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků

 
Design těla byl z předchůdce převzat v podstatě beze změny. Musím ale říci, že stříbrnohnědá kombinace fotoaparátu sluší mnohem více než nezajímavá černá. Fotoaparát je opravdu malý a lehký, vedle původní Sony RX100 jde asi o jediný vyloženě kapesní profi kompakt. G9X Mark II strčíte i do kapsy kalhot a nebudete se cítit nějak omezováni. Fotoaparát sice nemá v podstatě žádný grip, ale na těle jsou lehce drsnější prvky (vpředu i vzadu), které držení zjednodušují. Zpracování těla je výborné, zde lze jen chválit.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II celkový pohled
 
Objektiv má 3× optický zoom a dobrou světelnost F2,0 až F4,9. Kolem objektivu najdete otočný prstenec, který se dá využít např. pro korekci expozice nebo úpravu času a clony. Intuitivně bych ale čekal opačné ovládání (po směru hodinových ručiček bych čekal navyšování clony a ne snižování). Chválím to, že Canon vybavil fotoaparát interním ND filtrem, který může být i automatický a o jeho zapínání se nemusíte starat.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II objektiv
 
Z vrchní strany dobře vyniknou malé rozměry. Nalevo je mechanicky výklopný blesk (pod ním je posuvné tlačítko pro vyklopení). Následuje klasický vstup do režimu prohlížení snímků (rychlé prohlédnutí právě vyfoceného snímku můžete aktivovat i tlačítkem Q/SET hned po vyfocení).
 
Canon PowerShot G9 X Mark II horní strana
 
Tlačítko pro zapnutí, tlačítko spouště i páčka zoomu se ovládají výborně. Zoomovací páčka je u focení jen jednorychlostní. Ovládací kolečko režimů má tužší chod, ale ne přehnaně.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II ovládací kolečko
 
Záď obsahuje 3,0" displej s rozlišením 1,04 milionu bodů (720×480 RGB pixelů). Displej je dotykový a je hlavním ovládacím prvkem. Neslouží tedy jen k výběru ostřících bodů, ale také pro většinu nastavování v menu. Někdy by se ale hodila i klasická tlačítka, co si budeme povídat. Obraz je krásný a detailní, pozorovací úhly jsou solidní, pozorovatelnost na slunci by mohla být kapánek lepší.
 
Na pravé straně je tlačítko pro natáčení videa (prodleva na zmáčknutí 0,7 sekundy, při vypnutí je odezva okamžitá). Tlačítko Q/SET slouží k potvrzování, spouští ale také konfigurovatelné quick menu. Následuje MENU pro vstup do hlavního menu a INFO, které mění zobrazení displeje.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II displej
 
Pod krytkou naleznete HDMI port a USB, přes které se dá fotoaparát nabíjet.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II porty
 
Na pravé straně je pak tlačítko pro zapnutí Wi-Fi a na snímku také vidíte vyskakující blesk.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II blesk
 
Vespod je pak slot pro paměťové karty typu SD, SDHC a SDXC, je zde také akumulátor. Závit pro stativ je kovový a je přesně v ose objektivu.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II baterie
 
Balení je hodně jednoduché. K fotoaparátu dostanete poutko, nabíječku s kabelem a akumulátor. Tím výčet končí.
 
Canon PowerShot G9 X Mark II příslušenství
 
Fotoaparát Canon PowerShot G9 X Mark II zatím vypadá být schopným přístrojem. Další kapitoly ukáží, jak je na tom po fotografických stránkách.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.