www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot S2 IS: dvanáctinásobné oko Canonovo

Canon PowerShot S2 IS: dvanáctinásobné oko Canonovo
, , recenze: specifikace produktu
Už když začátkem letošního jara došlo k oficiálnímu oznámení ultrazoomu Canon PowerShot S2 IS, řada příznivců dlouhých skel zpozorněla, protože se do této novinky Canon rozhodl zabudovat skutečně značné množství novinek a udělátek. V dnešní recenzi se tedy můžete sami přesvědčit, zda splňuje právě ty vaše požadavky...
Kapitoly článku:
reklama
Jak je Canon PowerShot S2 IS zajímavý na první pohled do jeho technického rodného listu, o to méně překvapivé je jeho doprovodné příslušenství v krabici, manuál zvící 185 stran (mimochodem velmi dobře zpracovaný...), USB a A/V out kabely, CD (Pro Win: ZoomBrowser EX 5.2, PhotoRecord 2.2, PhotoStitch 3.1, TWAIN/WIA Driver 6.6 a 6.4, Apple QuickTime 6.5, ArcSoft PhotoStudio 5.5 a pro Mac OS X: ImageBrowser 5.2, PhotoStitch 3.1 a ArcSoft PhotoStudio 4.3) a poutko (příjemně široké a "nekousavé") beru jako jakýsi nepsaný standard, ale dávat k digitálu v ceně přes 15 tisíc 16 MB MMC kartu s cenou v řádu desítek korun je trochu zvláštní, aspoň 128 MB kousek by mě na úvod potěšil o poznání více...

Společnost Canon se rozhodla model Canon PowerShot S2 IS stylizovat do univerzálních stříbrných odstínů mnoha druhů, které kryjí plastové tělo kastle. Díky vystouplému objektivu se nemusleo šetřit ani na rozměrech z vniřní strany pogumovaného gripu, na který se sice již s malíčkem nevejdete, i tak je ale držení velmi pohodlné a jisté. Rozplývat se nad kapesností ultrazoomového modelu je většinou bezpředmětné, protože právě u tohoto typu byla "kapesnost" vyměněna za možnost používat pořádné optické přiblížení a nejinak je tomu samozřejmě i v případě digitálu S2, který zkrátka do kapsy nenarvete, ani kdybyste se na hlavu stavěli. Pro jeho pohodlné nošení bude nutno sáhnout po nějakém pouzdru či se prostě spolehnout na dodávané poutko.

Na snímku vpravo si prosím povšimněte malých zobáčků na obou okrajích plastového výstupku nad objektivem - blesk S2 se skutečně ovládá pouze mechanicky. Nalevo od blesku se nachází kontrolka snímání, napravo od něj zelená přisvěcovací lampa autofokusu, pod bleskem nalezneme otvory mikrofonů (množné číslo je opravdu na místě).


S ohledem na rozměry celého aparátu měl Canon poměrně široké pole působnosti, jak co nejlépe rozvrhnout ovládací prvky a opravdu - nejprve se podívejme na oblast kolem spouště - nahoře otočný volič pracovních režimů, pod ním zapínací páčka (záznam či prohlížení) vybavená také tlačítkem Off, napravo nalezneme přepínač samospouště + sekvenčního focení a úplně vpravo "2rychlostní" kruhovou páčku zoomu se spouští uprostřed. Ona 2rychlostnost spočívá v tom, že standardně se páčka pohybuje pouze v určitém (snadno přetlačitelném) prostoru a zoomuje normální rychlostí, pokud více zabereme, pak zabere i zoomovací motorek.

Také zadní strana potvrzuje, že nad pečlivým rozvržením ergonomicky umístěných ovládacích prvků někdo strávil nejednu minutu. Příznivce rychlého pořizování záběrů jistě potěší zjištění, že S2ka má dedikované tlačítko pro natáčení videa (červená tečka uprostřed vpravo nahoře). A ještě si popišme funkce dalších tlačítek shora - FUNC/Koš zapíná menu dustupných funkcí či maže obrázek, dále tu je změna způsobu měření expozice/posun v prohlížecím režimu o 9 snímků, S (sem lze pro rychlý přístup namapovat některou z mnoha dostupných funkcí, třeba vyvážení bílé)/přímý tisk či sdílení, DISP cykluje mezi málo/hodně informacemi na displeji a interním/externím LCD. Funkci křížového ovladače vpravo jistě netřeba popisovat, tlačítko SET pod ním slouží k nastavení či zvolení vybrané položky nebo aktivaci posunu rámečku autofokusu, kdy s ním můžeme s pomocí šipek hýbat po scéně a dosáhnout tak žádaného zaostření, knoflík úplně dole slouží pro vstup do menu.


Nalevo od EVF nalezneme kolečko pro dioptrickou korekci. Canon PowerShot S2 IS má sice displej pouze s úhlopříčkou 1,8", to se ovšem snaží revanšovat jeho otočností a v rámci jistých omezení takřka libovolnou natočitelností. Pokud chcete, můžete dokonce při transportu displej otočit naopak a tím jej tak šikovně chránit proti poškrábání.


A ještě pár slov k oněm omezením, pokud displej odklopíme úplně doleva ze stavu vyfoceném nahoře vpravo, můžeme s ním otočit o 90° dolů či 180°nahoru a samozřejmě vše mezi tím, jak je ctěná libost. Aparát má v krajních polohách (tedy +180°, +90° a -90°) aretaci. O výhodách podobného řešení při focení nejrůznějších nepohodlných situací jistě není třeba nijak sáhodlouze mluvit, ať již fotíte něco u země nebo třeba na koncertě nad hlavou, otočný displej je v podobných chvílích velmi vítaný společník.


Na pravé straně objektivu (bráno z čelního pohledu) se nacházejí další 2 ovládací prvky, které je vhodné se naučit díky jejich relativní nedostupnosti ovládat po hmatu. Jednak zde nalezneme tlačítko pro manuální ostření, které v kombinaci s ovládacím křížem mění vzdálenost zaostření a pod ním se ještě nalézá knoflík ovládající Makro(přidržení aktivuje v určitých režimech Supermakro). Napravo je patrný reproduktor a nad ním port výstupu A/V out.

Levá strana je neméně bohatá, je tu slot na paměťové karty typu SD/MMC a porty pro USB a DC in.


Canon PowerShot S2 IS je napájen 4 x AA alkalickými bateriemi či akumulátory a má bohužel plastový závit na stativ, tedy si netroufám odhadnout, jak se na něm po delším čase používání podepíše téměř půlkilová váha aparátu.


Na obrázku vpravo si můžete prohlédnout S2ku z nadhledu a s maximálně vytaženým objektivem.
Nejnovější články
Nikon Coolpix P1000 přináší extrémní 125x zoom Nikon Coolpix P1000 přináší extrémní 125x zoom
Nikon představil nový ultrazoom Coolpix P1000 s extrémním 125x optickým zoomem. Maximální přepočtená ohnisková vzdálenost tak nyní dosahuje až neuvěřitelných 3000 mm. Nebude chybět ani možnost natáčení 4K videa. 
12.7.2018, aktualita, Milan Šurkala46 komentářů
Ricoh uvedl objektiv Pentax-D FA* 50mm F1.4 SDM AW Ricoh uvedl objektiv Pentax-D FA* 50mm F1.4 SDM AW

V říjnu minulého roku Ricoh oznámil vývoj nové světelné padesátky HD Pentax-D FA* 50mm F1.4 SDM AW. Tento objektiv byl nyní oficiálně představen. Má např. nový 7,5krát silnější zaostřovací motorek SDM. 

5.7.2018, aktualita, Milan Šurkala
Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 (MD) Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 (MD)
Minolta vyráběla obrovské množství zajímavých objektivů a dnes se podíváme na maličkou Minoltu MD Rokkor 45mm F2.0, která se svými rozměry už blíží kategorii pancaků. Jak si tento starý manuální objektiv povede?
5.7.2018, recenze, Milan Šurkala2 komentáře
Samsung vylepšil ISOCELL Plus spolu s Fujifilmem Samsung vylepšil ISOCELL Plus spolu s Fujifilmem
Samsung už pět let vyrábí snímače ISOCELL pro mobilní telefony. Ty se vyznačují fyzickými bariérami mezi pixely, což snižuje přetékání náboje mezi pixely. Nová generace ISOCELL Plus vyvinutá s Fujifilmem toto ještě vylepšuje. 
4.7.2018, aktualita, Milan Šurkala18 komentářů
Teleobjektiv Sony FE 400mm F2.8 GM OSS s necelými 3 kg Teleobjektiv Sony FE 400mm F2.8 GM OSS s necelými 3 kg
Sony představilo nový teleobjektiv FE 400mm F2.8 GM OSS (SEL400F28GM), který se vyznačuje výbornou světelností F2.8 a přitom i relativně nízkou hmotností. Dvojitý zaostřovací motorek pak zajistí velmi rychlé průběžné ostření. 
4.7.2018, aktualita, Milan Šurkala16 komentářů