Canon PowerShot SX160 IS: více megapixelů i zoomu
Hodně vás zajímaly vlastnosti levného kapesního ultrazoomu Canon PowerShot SX160 IS. Odpovědi na mnoho otázek najdete v dnešní recenzi. Fotoaparát má 16MPx CCD snímač, objektiv s 16× optickým zoomem a možnost manuálních nastavení.
Kapitoly článku:
Optický a digitální zoom
Tato kapitola se bude věnovat 16× optickému zoomu objektivu i technikám digitálního zoomu.
28mm ohnisková vzdálenost je dnes typicky základní široký úhel záběru. Kresba je na kompakt vcelku detailní, směrem k rohům však ostrost lehce klesá a hodně nastupuje chromatická aberace.
16× zoom se už na snímku opravdu hodně projeví, přiblížení je dosti výrazné. Středová detailnost je poměrně slušná, slabší je to s kontrastem. Směrem k rohům klesá ostrost objektivu a znatelně roste množství chromatické aberace.
Úhel záběru je klasicky širokoúhlý, v dnešní době je 28 mm základ. Detaily jsou přiměřené, občas ale natrefíte na ustřelené pixely a jemné detaily jako např. větve stromů jsou bohužel naprosto rozpatlané. Dobře na tom nejsou ani spodní rohy, které trpí na neostrost a chromatickou aberaci.
I zde vidíte solidní přiblížení. Kvalita obrazu je bohužel nízká. Kontrast je trochu zhoršen lehce zamlženým počasím, nicméně směrem k rohům je viditelný úbytek ostrosti a naopak znatelný nárůst chromatické aberace.
expoziční čas 1/20 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 448 mm + 2× ZoomPlus, klikněte pro zvětšení
Technologie ZoomPlus má nabídnout až 2× zoom navíc bez znatelného úbytku kvality. Když se ale podíváte na výsledek, ostrosti rozhodně ubylo a ustřelené pixely jsou výraznější. V rozlišení kolem 1 megapixelu je to ale použitelné.
expoziční čas 1/20 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 448 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení
Maximální 4× digitální zoom je použitelný opravdu jen pro velmi malá rozlišení. Zde je to tak na hraně, více bych si už neodvážil.
Měření rychlosti
K testu jsme už tradičně využili SDHC kartu od SanDisku řady Extreme s přenosovou rychlostí až 30 MB/s. To vysoce převyšuje požadavky, které fotoaparát s 16MPx JPEGy vůbec potřebuje.
- První snímek - 2,7 sekundy
- První snímek se zoomem - 4,85 sekundy
- Snímek bez namáčknutí wide - 0,45 sekundy
- Snímek bez namáčknutí mid - 0,45 až 0,65 sekundy
- Snímek bez namáčknutí tele - 0,55 až 0,7 sekundy
- Odezva na spoušť - celkem OK
- Prodleva mezi snímky - 3,6 sekundy
- Prodleva mezi snímky s bleskem - 7,3 sekundy
- Sekvenční snímání - 0,35 fps
- Sekvenční snímání AF - 0,3 fps
- Sekvenční snímání Nízká hladina osvětlení - 2,8 fps
- Zoomování - 1,75 sekundy tam, 1,95 sekundy zpátky
Fotoaparát bohužel není moc rychlý. Náběh (bez zoomu) je rozhodně jeden z těch pomalejších, fotoaparát ale rychle zoomuje a s největším přizoomováním je naopak jeden z těch rychlejších. Ostření je za dobrého světla v pořádku. Prodlevy mezi snímky jsou hodně dlouhé, což platí zejména při focení s bleskem. Sekvenční snímání je bohužel velmi, ale opravdu velmi pomalé se zhruba 0,3 až 0,35 fps, což je hluboko pod údaji výrobce. Udávaným číslům se můžete přiblížit pouze při záznamu do nejnižšího rozlišení. Zkoušel jsem pak i jiné karty, ale výsledky byly vždy stejné. Přes 0,7 fps jsem se dostal jen s rozlišením 640×480 pixelů.
Scénické, barevné a další režimy
Vedle několika barevných režimů (sépiové, černobílé, živé,... barvy) tu najdete i několik obrazových efektů.
efekt objektivu rybí oko
efekt miniatury
levný fotoaparát
monochromatický
extra živé
efekt plakátu