www.digimanie.cz
>
>
>
>

Canon PowerShot SX160 IS: více megapixelů i zoomu

Canon PowerShot SX160 IS: více megapixelů i zoomu
, , recenze: specifikace produktu
Hodně vás zajímaly vlastnosti levného kapesního ultrazoomu Canon PowerShot SX160 IS. Odpovědi na mnoho otázek najdete v dnešní recenzi. Fotoaparát má 16MPx CCD snímač, objektiv s 16× optickým zoomem a možnost manuálních nastavení.
K oblíbeným
reklama

Optický a digitální zoom


Tato kapitola se bude věnovat 16× optickému zoomu objektivu i technikám digitálního zoomu.
expoziční čas 1/40 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšení28mm ohnisková vzdálenost je dnes typicky základní široký úhel záběru. Kresba je na kompakt vcelku detailní, směrem k rohům však ostrost lehce klesá a hodně nastupuje chromatická aberace.
expoziční čas 1/13 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 448 mm, klikněte pro zvětšení16× zoom se už na snímku opravdu hodně projeví, přiblížení je dosti výrazné. Středová detailnost je poměrně slušná, slabší je to s kontrastem. Směrem k rohům klesá ostrost objektivu a znatelně roste množství chromatické aberace.
expoziční čas 1/80 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 28 mm, klikněte pro zvětšeníÚhel záběru je klasicky širokoúhlý, v dnešní době je 28 mm základ. Detaily jsou přiměřené, občas ale natrefíte na ustřelené pixely a jemné detaily jako např. větve stromů jsou bohužel naprosto rozpatlané. Dobře na tom nejsou ani spodní rohy, které trpí na neostrost a chromatickou aberaci.
expoziční čas 1/25 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 448 mm, klikněte pro zvětšeníI zde vidíte solidní přiblížení. Kvalita obrazu je bohužel nízká. Kontrast je trochu zhoršen lehce zamlženým počasím, nicméně směrem k rohům je viditelný úbytek ostrosti a naopak znatelný nárůst chromatické aberace.
expoziční čas 1/20 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 448 mm + 2× ZoomPlus, klikněte pro zvětšeníTechnologie ZoomPlus má nabídnout až 2× zoom navíc bez znatelného úbytku kvality. Když se ale podíváte na výsledek, ostrosti rozhodně ubylo a ustřelené pixely jsou výraznější. V rozlišení kolem 1 megapixelu je to ale použitelné.
expoziční čas 1/20 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 448 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšeníMaximální 4× digitální zoom je použitelný opravdu jen pro velmi malá rozlišení. Zde je to tak na hraně, více bych si už neodvážil.


Měření rychlosti


K testu jsme už tradičně využili SDHC kartu od SanDisku řady Extreme s přenosovou rychlostí až 30 MB/s. To vysoce převyšuje požadavky, které fotoaparát s 16MPx JPEGy vůbec potřebuje.
 • První snímek - 2,7 sekundy
 • První snímek se zoomem - 4,85 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí wide - 0,45 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí mid - 0,45 až 0,65 sekundy
 • Snímek bez namáčknutí tele - 0,55 až 0,7 sekundy
 • Odezva na spoušť - celkem OK
 • Prodleva mezi snímky - 3,6 sekundy
 • Prodleva mezi snímky s bleskem - 7,3 sekundy
 • Sekvenční snímání - 0,35 fps
 • Sekvenční snímání AF - 0,3 fps
 • Sekvenční snímání Nízká hladina osvětlení - 2,8 fps
 • Zoomování - 1,75 sekundy tam, 1,95 sekundy zpátky

Fotoaparát bohužel není moc rychlý. Náběh (bez zoomu) je rozhodně jeden z těch pomalejších, fotoaparát ale rychle zoomuje a s největším přizoomováním je naopak jeden z těch rychlejších. Ostření je za dobrého světla v pořádku. Prodlevy mezi snímky jsou hodně dlouhé, což platí zejména při focení s bleskem. Sekvenční snímání je bohužel velmi, ale opravdu velmi pomalé se zhruba 0,3 až 0,35 fps, což je hluboko pod údaji výrobce. Udávaným číslům se můžete přiblížit pouze při záznamu do nejnižšího rozlišení. Zkoušel jsem pak i jiné karty, ale výsledky byly vždy stejné. Přes 0,7 fps jsem se dostal jen s rozlišením 640×480 pixelů.


Scénické, barevné a další režimy


Vedle několika barevných režimů (sépiové, černobílé, živé,... barvy) tu najdete i několik obrazových efektů.efekt objektivu rybí okoefekt miniaturylevný fotoaparátmonochromatickýextra živéefekt plakátu

reklama
Nejnovější články
Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF Sony uvádí nové 2×2 OCL řešení mobilních snímačů pro celoplošný fázový AF
Sony vylepšilo své snímače s Quad Bayerovou barevnou maskou o novou technologii 2×2 On-Chip Lens (OCL). Ta zvětšuje mikročočky nad pixely, které pokrývají 2×2 pixely, což má mít výhody zejména pro autofokus.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala