Canon PowerShot SX160 IS: více megapixelů i zoomu
Hodně vás zajímaly vlastnosti levného kapesního ultrazoomu Canon PowerShot SX160 IS. Odpovědi na mnoho otázek najdete v dnešní recenzi. Fotoaparát má 16MPx CCD snímač, objektiv s 16× optickým zoomem a možnost manuálních nastavení.
Kapitoly článku:
V této kapitole bude prezentováno 14 ilustračních snímků.
Uprostřed snímku je ostrost a detailnost poměrně dobrá, směrem k rohům pomalu klesá a není příliš výrazná.
Zde se to fotoaparátu docela povedlo. I když ostrost není moc na výši, celek působí docela vyváženě a vzhledem k mnoha snímkům, které jste už mohli vidět, nadprůměrně.
Tento snímek jsem fotil při mnoha různých citlivostech a s ISO 100 vypadal poměrně hezky. Zde jsem pro ukázku zvolil citlivost ISO 400, abyste měli lepší ponětí o tom, jak fotoaparát fotí za horšího světla při středních citlivostech. Je zde hodně výrazných detailů, které vydrží i přes vyšší šum, plošky jsou ale pokryty obrovským množstvím ustřelených pixelů a různých barevných fleků.
Díky technologii i-Contrast se trochu srovnaly jasy snímku (auto je ve stínu, zatímco pozadí je nasvíceno sluncem). Ostrost snímku je poněkud nevýrazná, vypadá to, jako by fotoaparát zaostřil nikoli na auto, ale spíše kousek za něj.
expoziční čas 1/50 s, clona F4, citlivost ISO 100, ohnisko 48 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
Makro je velmi dobré i po mírném přizoomování. Příjemně mě překvapil docela jemný bokeh.
V obloze uvidíte několik ustřelených pixelů, krajina dole se bohužel poněkud rozmazává a ve stromu nalevo si můžete všimnout chromatické aberace.
expoziční čas 1/125 s, clona F5,9, citlivost ISO 800, ohnisko 448 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Telemakro fotoaparátu je velmi slušné, pozadí se dokáže dobře rozmazat, a to i přes nepříliš dobrou světelnost. Ta způsobuje i to, že při horším světle musí citlivost hodně rychle nahoru. Zde je to ISO 800, což způsobuje hodně vysoký šum i lehkou ztrátu barev. Pro lepší podání barev jsem musel nastavit vyvážení barev na stín a zápornou korekci expozice.
Znovu se ukazuje dobrá středová ostrost, která směrem k rohům klesá a nastupuje chromatická aberace.
Tento snímek dopadl dobře, ostrost a detailnost je téměř v celé ploše solidní. Pouze stinné plochy se typicky silně odšumují a kresba zde klesá.
expoziční čas 1/100 s, clona F5, citlivost ISO 100, ohnisko 238 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení
S delšími ohnisky můžete dosáhnout menší hloubky ostrosti i navzdory průměrné světelnosti objektivu. Trochu zamrzí spousta ustřelených pixelů v pozadí.
Na nejdelším ohnisku čekejte trochu slabší kontrast a bohužel i velmi vysoké množství chromatické aberace. Při citlivosti ISO 200 je tu i mnoho ustřelených pixelů.
Zde to s i-Contrastem trochu srovnalo jasy (snížily se přepaly v obloze), ve větvích je bohužel stále chromatická aberace. Kontrast snímku je trochu snížený.
expoziční čas 1/160 s, clona F5,9, citlivost ISO 160, ohnisko 448 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení
Na nejdelším ohnisku se při focení na dlouhé vzdálenosti projevují atmosférické vlivy, takže není divu, že ostrost a kontrast snímku opravdu nepřesvědčí. Všude je spousta ustřelených pixelů. Bohužel nechybí ani chromatická aberace.
S jasnými liniemi nemá fotoaparát problém, tam se šum ani odšumování moc neprojevují. V obloze je jasový šum a dole si opět můžete všimnout chromatické aberace.