reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Další bojovník z řady Premier

, , recenze: specifikace produktu
Představíme si podrobněji další model z řady Premier společnosti Umax. Fotopřístroj označený jako Premier DC 5345 představuje levnou kombinaci pětimegapixelového snímače a trojnásobného optického zoomu. Bohužel sice není tato automatická novinka tak atraktivní jako například již na Digimanii recenzovaný model Premier 5384, na druhou stranu má na zadní straně už konečně alespoň 1,8 palcový LCD zobrazovač.
Kapitoly článku:
Jak jsem již naznačili, tak design modelu patří spíše k průměru - je na první pohled nevýrazný, ale zase rozhodně povedenější než u dalšího modelu od Umaxu, nedávno recenzovaného Premieru 4345. Ovšem důležitější než design je rychlost provozu, tedy především doba prodlevy zpoždění spouště, ukládání snímků a náběh po startu. Tak tedy první expozici po startu uděláte za 2,5 sekundy po zapnutí modelu, což je na kategorii malých levných kompaktů velmi slušná hodnota. Ukládání snímků je také velmi rychlé, fotografie v maximálním rozlišení a nejmenší kompresi se zapisovala na kartu pouze dvě až tři sekundy. Zpoždění spouště bylo znatelné bez namáčknutí (půl sekundy), s namáčknutím se můžete odvážit i na pomaleji se pohybující objekty. Ovšem ještě důležitější než rychlost je pochopitelně obrazová kvalita a tady jsme zjistili několik typických problémů odpovídajících této kategorii (soudkovitost, mírnou aberaci, zvýšená hladina šumu při 200 ISO apod. – více najdete v části Praktické zkušenosti). Také spotřeba energie byla lehce nadprůměrná, proto doporučujeme používat NiMH baterie - pozitivní je to, že součástí balení je nabíječka.

Model Umax Premier 5345 je vybaven pětimegapixelovým CCD snímačem, proto můžete nasnímat fotografie v těchto čtyřech rozlišeních: 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Při zápisu lze snímky ukládat ve třech různých kompresních poměrech - Fine, Normal, Economy, a to ve všech dostupných rozlišeních. Snímky se ukládají pouze ve formátu JPEG buď do vnitřní paměti (o kapacitě 16 MB), anebo na paměťové karty typu Secure Digital (maximálně lze použít paměťovou kartu o kapacitě 512 MB). Citlivost snímače se pohybuje pouze od 50 do 200 ISO. Citlivost lze i manuálně nastavit na hodnotách 50, 100 a 200 ISO.

Kdo bude chtít s tímto modelem i natáčet videozáznam, tak asi nebude právě nadšený: ozvučený záznam v maximálním rozlišení pouze 320 x 240 bodů při nejvyšší rychlosti 20 snímků za sekundu asi vskutku nikoho nenadchne, ale jako dokumentační záznam prvních krůčků vašeho dítěte možná postačí. Ukládá se ve formátu Motion JPEG. Objektiv je trojnásobný optický zoom (k dispozici je i maximálně čtyřnásobné přiblížení digitální) při rozsahu ohniskových vzdáleností od 5,4 do 16,2 milimetrů (v přepočtu 32 - 98 mm) při světelnosti od F2,8 do F4,8. V Makro režimu zaostříte již od šesti centimetrů, jinak od 50 centimetrů. Ostření je automatické, v kapitole Focus v menu lze nastavit zaostření na Makro nebo Nekonečno.Model je sice klasickým automatem (přestože v manuálu najdete zmínku, že lze manuálně nastavit clonu nebo čas - to však model skutečně neumožňuje), přesto si můžete vypomoci několika přednastavenými scénami (například Portrét, Sport nebo Krajina). Model umí i sekvenční snímání a při expozičním bracketingu nasnímáte sérii tří snímků za sebou se vzájemně posunutou hodnotou expozice. Malý je rozsah závěrky, navíc oficiálně známý je pouze nejkratší čas: 1/1000 sekundy - v praxi se nám nepodařilo udělat delší než sekundovou expozici. V Menu najdete i korekci expozice v rozsahu +-2EV po třetinových krocích. Můžete si vybrat jeden ze dvou režimů měření expozice: buď s důrazem na střed (celoplošné), anebo bodové. Kalibraci teploty bílé nemusíte nechávat pouze na automatice, ale přesně trefit bílou vám pomůžou ještě čtyři přednastavené hodnoty (Denní světlo, Zataženo, Zářivka a Žárovka), ovšem ve většině případů pracovala automatika modelu překvapivě spolehlivě. Při snímání v interiéru vzhledem k relativně pomalejšímu ostření určitě služeb zabudovaného blesku využijete. Blesk měl podle našeho odhadu při širokoúhlém snímání dosah přibližně 2,5 metru (tento údaj není nikde uvedený). Vybrat si můžete ze čtyř režimů blesku: automatický režim (kdy blesk "spustí" model samostatně podle aktuálních světelných podmínek), redukce červených očí (blesk je odpálen na dvakrát, k expozici dojde až ve druhém případě), trvale zapnutý blesk a trvale vypnutý blesk. Režim samospouště má hned tři režimy: expozice po dvou nebo deseti sekundách po zmáčknutí spouště a také režim 10+2, kdy se po první expozici po 10 sekundách naexponuje další fotografii po dvou sekundách.

Model je napájen dvojicí tužkových AA baterií, které se zasouvají do modelu ze spodu. Zaměřovat určitý objekt nebo situaci můžete nejenom přes 1,8 palcovou barevnou LCD obrazovku, která má solidní rozlišení 130 tisíc pixelů a která relativně rychle překreslovala a podávala ostrý a jasný obraz i na slunci, ale také přes optický hledáček, ovšem ani v jednom případě není zobrazeno 100 procent plochy. Novinka je vskutku kapesní, což potvrzují rozměry 91 x 61x 27 milimetrů při hmotnosti 130 gramů (bez baterií).Pořízení prvního snímku2,5 s
Snímek s namáčknutím spouště<0,3 s
Snímek bez namáčknutí 0,5 s
Ikona Odkaz na databáziUmax Premier DC 5345
Obrazový snímač CCD s 5 milionů pixelů
Paměťové médiumVýměnná karta Secure Digital
ObjektivOhnisková vzdálenost 5,4 – 16,2 mm (ekvivalentní 32 – 98 mm na 35 mm fotoaparátu). Maximální clona F2,8 (W) / F4,8 (T), optický zoom 3x
Digitální zoom4x
LCD displej1,8" TFT LCD s rozlišením 130 000 pixelů
Zaostřovací systémAutomatické zaostřování
Rozsah zaostřováníStandardní režim 0,5 m – nekonečno. Makro režim od 6 cm do 35 cm
Expoziční režimyAuto, program, makro, portrét, krajina, noční snímek, sport, série snímků
Rychlost závěrkymax. 1/1000 s
Kompenzace expozice+/- 2 EV po krocích1/3 EV
CitlivostAutomatická: ISO 50 – 200, manuálně na hodnotách 50, 100 a 200 ISO
Vyvážení bíléAutomatický, předdefinované: slunečno, zamračeno, žárovka, zářivka
Vestavěný bleskrežimy automatické spuštění blesku, vypnutý blesk, trvale zapnutý blesk (fill), redukce efektu červených očí
Velikost snímků2560 x 1920, 2048 x 1536, 1280 x 960, 640 x 480 bodů
Napájení2 AA tužkové baterie
Rozhraní (konektory) DC konektor pro síťový adaptér, USB konektor
Přímý tisk (DPS)PictBridge podpora umožňuje přímý tisk na kompatibilních tiskárnách
SamospoušťAno, 2, 10 a 10+2
Velikost91 x 61 x 27 milimetrů
Hmotnost130 g bez baterií
Obsah balenířemínek, pouzdro, USB kabel, AV kabel, český návod, nabíječka, 2 AA baterie a CD se softwarem (Photo express 5.0, Photo explorer 8.0, USB ovladače)
reklama
reklama
reklama