Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

DiMAGE X21: decentní upgrade "lidové" dvacítky

13.8.2004, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Společnost Konica Minolta poctivě přibližně každého půl roku aktualizuje, více či méně výrazně, svou X-kovou řadu. Tentokrát se podíváme na novinku nesoucí označení DiMAGE X21, která se na první, dokonce ani na druhý pohled, nijak výrazně neliší od předcházející X20-ky. Přesto jsme nějaká vylepšení našli (bohužel i několik parametrů, které měla dvacítka "vyspělejší"). Na druhou stranu nás tento jednoduchý dvoumegapixel potěšil tím, že nabízí hned několik funkcí, které vám fotografování zpestří, ať už se jedná například o multi-frame snímání nebo o možnost zarámovat si snímek podle vaší aktuální nálady.
Kapitoly článku:
  1. DiMAGE X21: decentní upgrade "lidové" dvacítky
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Nová X21-čka je skutečně pouze decentním upgradem, jak jsme uvedli hned v titulku tohoto článku, což velice dobře potvrzuje například design a ovládání modelu. Kromě toho, že na zadní straně vypadá jinak tlačítko ovládající pohyb v menu a zoomovací tlačítko (vše je nyní v jednom výklopném tlačítku), tak se bohužel nepochopitelně zmenšil barevný LCD zobrazovač, i když pouze nepatrně - z 1,6 na 1,5 palce. Z dalších změn, které novinku nijak nevylepšily, spíše naopak, musíme uvést menší rozsah závěrky (od 4 do 1/500 sekundy) a například možnost ukládání snímků v kompresních poměrech (už jenom ve dvou variantách: Fine a Standard) zůstala zachována pouze v maximálním rozlišení 1600 x 1200 bodů. Na druhou stranu těchto drobných změn si sváteční uživatel jenom stěží všimne, a tak ho potěší zase to, že nově se objevují další barevné filtry, anebo možnost zarámovat snímky ve čtyřech různých variantách. Stejně jako u dvacítky můžete použít multi-frame snímání, kdy je možné vyfotografovat devět fotografií za sebou. Ty se zobrazí v jednom snímku, v mřížce 3 x 3 (viz. Praktické zkušenosti). Na druhou stranu se nově objevuje podpora přímého tisku - PictBridge a o zpracování snímků se stará zcela nová technologie CxProcess II, kterou se mohou pochlubit především daleko vyspělejší elektronické zrcadlovky minoltích řad "Z" a "A".


DiMAGE X21 disponuje opět CCD snímačem s obsahem 2,1 miliónů obrazových buněk, ze kterých dokáže model efektivně zpracovat přibližně dva milióny. Proto s modelem pořídíte fotografie s maximálním rozlišením 1600 x 1200 bodů. Využít můžete také dvě nižší varianty rozlišení - 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače je tentokrát pouze v rozsahu od 50 do 200 ISO. Model ostří pomocí pětibodového systému automatického zaostřování. Expozice je také zcela automatická, využívá 256 bodový maticový systém měření. Jemnou úpravu expozice zvládnete pomocí korekce expozice po třetinách v rozsahu +-2EV. Také kalibraci teploty bílé nemusíte nechávat na automatice přístroje, ale prostě si vyberete některou ze čtyř přednastavených hodnot (Denní světlo, Zataženo, Žárovka, Zářivka). S X21-čkou v kontinuálním režimu vyfotíte fotografie rychlostí 1,2 snímku za sekundu v nejvyšším rozlišení, v praxi jsme ovšem většinou naměřili pouze rychlost jednoho snímku za sekundu.


Objektiv novinky je složený z desíti čoček v devíti skupinách včetně jednoho jednostranného a dvou oboustranných asférických elementů, takže se díky svislému uspořádání optických elementů opět nevysouvá při fotografování z těla modelu. Novinka opět nenabízí Makro režim, ostří ovšem již od deseti centimetrů, často jsme však zaostřili objekt i z menší vzdálenosti. Trojnásobné optické přiblížení (objektiv má rozsah ohniskových vzdáleností od 4,8 do 14,4 milimetrů - v přepočtu od 37 do 111 milimetrů - při průměrné světelnosti od F2,8 do F3,7) , je opět doplněno čtyřnásobným digitálním zoomem.


DiMAGE X21 zvládá také natáčet záznam videosekvencí (ovšem tentokrát pouze neozvučených) v rozlišení 320 x 240 (maximální délka u použité 8 MB paměťové karty je 19 sekund) nebo 160 x 120 bodů při rychlosti 15 snímků za sekundu. Délka záznamu je omezena pouze volnou kapacitou na použité paměťové kartě. Pořízené snímky se ukládají opět na paměťové karty typu Secure Digital, a to ve formátu JPEG. Ve standardním balení objevíte pouze kartu o kapacitě 8 MB.

Specifikace

Počet efektivních pixelů2 miliony
Snímací prvek CCDProkládaný snímač CCD pracující v primárních barvách, 1/3,2 palce, celkem 2,1 milionu snímacích elementů
Citlivost50 - 200 ISO
Ohnisková vzdálenost4,8 - 14,4 mm (odpovídá 37 - 111 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F3,7
Ostřící rozsahod 10 cm
ZaostřováníVideo AF, 5-bodový AF
Vyvážení bíléAutomatické, Přednastavené (Denní světlo, Žárovka, Zářivka, Zatažená obloha)
Měření expozice256 bodový maticový systém
Závěrka1/500 - 4 sekundy
Ovládání expoziceprogramově řízená automatická expozice
Kompenzace expozice±2 expoziční stupně (EV) v krocích po 1/3 EV
Režimy bleskuAutomatický blesk, Automatický blesk s redukcí jevu "červených očí", Vyrovnávací blesk, Noční scéna, Vypnutý blesk
Hledáčeknení
Záznamové médiumpaměťové karty SD (Secure Digital) nebo karty MMC (MultiMediaCard)
Formáty souborůJPEG, Motion JPEG
Řízení tiskového výstupuPictBridge
Velikosti snímků1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480
Stupně kvalityFine, Standard (v rozlišení 1600 x 1200 bodů)
Formátováníano
LCD displejBarevný TFT, úhlopříčka 1,5 palců
SamospoušťZpoždění cca 10 vteřin
Videosekvenceformát: Motion JPEG, 15 snímků za vteřinu, rozlišení 320 x 240 a 160 x 120 bodů
Digitální zoomaž čtyřnásobný
Bateriedvě AA baterie
RozhraníUSB ver. 1.1
Rozměry (ŠxVxH)86 x 67 x 24 milimetrů
Hmotnostcca 115 g (bez baterií)
Standardní příslušenstvíDvě alkalické AA baterie, řemínek, USB kabel, 8 MB SD karta, DiMAGE Viewer