Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Epson L800: Fotky téměř "zadarmo"

, , recenze
Epson L800: Fotky téměř "zadarmo"
Epson nabízí velmi zajímavou fototiskárnu L800, jejíž hlavním lákadlem jsou bezesporu tiskové náklady. Proti běžným tiskárnám má za stejnou cenu násobně větší náplně a tisknete spíše v řádu haléřů. Velmi levně tiskne i A5 a A4 fotografie.
Epson L800: Fotky téměř "zadarmo"
Testovacími dokumenty bylo několik PDF souborů. U černobílého tisku je to 6stránkový dokument, dále tu máme 4stránkový barevný dokument a na podrobné zkoumání kvality textu půlstránkové PDF s textem o velikostech 1 až 16 bodů.

Tisková předloha
Kvalita tisku
Odeslání dokumentu na tiskárnu
Rychlost tisku
Černobílý text (6 stran A4)
koncept
19 s
17,0 str./min
text
10 s
4,3 str./min
text+obraz
10 s
4,3 str./min
fotografie
11 s
1,5 str./min
nejlepší
12 s
1,5 str./min
Barevný text (4 strany A4)
koncept
20 s
20,0 str./min
text
10 s
5,0 str./min
text+obraz
10 s
5,0 str./min
fotografie
21 s
1,5 str./min
nejlepší
10 s
1,5 str./min

Abyste dosáhli udávané rychlosti 37 a 38 stran za minutu, musíte patrně nastavit nějaké speciální parametry tisku, protože při běžných režimech tak, jak to nabízí ovladače, se nedostanete přes 20 stran z minutu. Je zajímavé, že barevný tisk je o něco rychlejší než černobílý. Koncept se u černobílého tisku pohybuje okolo 17 stran za minutu. Klasická kvalita tisku (text, text+obraz) pak znamenají 4,3 až 5,0 stran za minutu, nejvyšší kvality (fotografie, nejlepší) se pak projeví rychlostí jen 1,5 strany za minutu. To znamená, že jedna strana A4 se tiskne dlouhých 40 sekund.


normální papír

HR papír

Tiskovou předlohu jsme vyzkoušeli ve všech pěti kvalitách tisku na dva různé papíry. Použili jsme nejen běžný kancelářský papír, ale také speciální bělený papír pro tisk s vysokým rozlišením (HR papír). Tyto ukázky jsem naskenoval pomocí skeneru s rozlišením 800 dpi. Na ně se můžete podívat v 26MB ZIP souboru. My se nyní podíváme na výřezy z těchto snímků, které si ve vyšším rozlišení můžete také stáhnout (35MB ZIP).normální papír, konceptnormální papír, textnormální papír, text a obraznormální papír, fotografienormální papír, nejlepšíU konceptu je zajímavé, že se používá i červená barva, obraz se výrazně tečkuje. Kvalita "text" a "text a obraz" jsou téměř stejné, písmena se dost třepí, nejsou celistvá. Dvě nejvyšší kvality jsou o něco lepší, ale ani zde rozhodně nelze mluvit o rovných liniích.HR papír, konceptHR papír, textHR papír, text a obrazHR papír, fotografieHR papír, nejlepšíNa papíru pro tisk s vysokým rozlišením lze lépe vidět jednotlivé tiskové body a vidíme, že "text" a "text a obraz" využívají stejné ukládání teček a rozdíly zaznamenané v předchozím testu jsou spíše o tom, jak se inkoust rozpil na běžném kancelářském papíru.normální papír, konceptnormální papír, textnormální papír, text a obraznormální papír, fotografienormální papír, nejlepšíZnovu vidíte, že teprve nejvyšší kvality mají aspoň trochu čitelná písmena, linie by na běžném papíru mohly být rovnější. Vidět je to i pouhým okem, že písmena nejsou krásně ostrá.HR papír, konceptHR papír, textHR papír, text a obrazHR papír, fotografieHR papír, nejlepšíTady opět lépe vidíte, že střední kvality jsou totožné, a totéž platí o dvou nejvyšších. Kraje písmen jsou viditelně tečkované a nepříliš hladké.normální papír, konceptnormální papír, textnormální papír, text a obraznormální papír, fotografienormální papír, nejlepšíHodně mě překvapuje míchání inkoustů. Červená je u konceptu tvořena purpurovým, žlutým a světle purpurovým inkoustem. Střední a vyšší kvality do toho ještě míchají modrou.HR papír, konceptHR papír, textHR papír, text a obrazHR papír, fotografieHR papír, nejlepšíStřední kvality tisku mají velmi zvláštní tiskový vzor. Hází tečky na taková místa písmen, kde dle mého názoru nemají co dělat a zbytečně třepí linie písmen.normální papír, konceptnormální papír, textnormální papír, text a obraznormální papír, fotografienormální papír, nejlepšíChcete-li mít dobře čitelný text, doporučuji používat spíše režimy fotografie a nejlepší, které jsou více hladké. Musíte se ale smířit s velmi nízkou rychlostí tisku.HR papír, konceptHR papír, textHR papír, text a obrazHR papír, fotografieHR papír, nejlepšíU HR papíru vypadají písmena mnohem ostřeji a i přes vyšší výraznost teček jsou hrany o něco hladší.