www.digimanie.cz
>
>
>

Epson L800: Fotky téměř "zadarmo"

Epson L800: Fotky téměř "zadarmo"
, , recenze
Epson nabízí velmi zajímavou fototiskárnu L800, jejíž hlavním lákadlem jsou bezesporu tiskové náklady. Proti běžným tiskárnám má za stejnou cenu násobně větší náplně a tisknete spíše v řádu haléřů. Velmi levně tiskne i A5 a A4 fotografie.
K oblíbeným
reklama

Tiskové náklady


Epson staví model L800 do pozice fototiskárny s velmi levným tiskem, a tak bohužel neudává výtěžnost při tisku klasických černobílých ani barevných stran A4. Jediné, co tedy víme, je výdrž barevných náplní na 1800 fotografií o velikosti 10×15 cm. Černá se na tisku také uplatňuje, podle Epsonu pak vydrží na 9900 výtisků.

Náplň
Objem
Počet stran (10×15cm fotografií)
Cena (Kč s DPH)
Epson T6371 černá
70 ml
9900
251 Kč
Epson T6732 azurová
70 ml
1800
251 Kč
Epson T6733 purpurová
70 ml
1800
251 Kč
Epson T6734 žlutá
70 ml
1800
251 Kč
Epson T6735 světle azurová
70 ml
1800
251 Kč
Epson T6736 světle purpurová
70 ml
1800
251 Kč

Ve výsledku tak jednu 10×15cm fotografii vytisknete za pouhých 72 haléřů. U fotografie o velikosti A4 by to pak mělo dělat zhruba 3,0 Kč. Spolu s fotopapírem se tak můžete dostat na velmi zajímavé částky. Dá se předpokládat, že cena tisku běžných A4 stran bude přibližně na úrovni podobných modelů L100 a L200, u nichž Epson udává 4 haléře u černobílého tisku a 11 haléřů u barevného. Jak ale již bylo řečeno, Epson neudává tato čísla pro L800, takže se na cenách můžeme jen dohadovat.


Závěr


Epson L800 je velmi příjemným překvapením na trhu fototiskáren. Přináší mnoho kladných, ale i méně příjemných překvapení, neboť vůbec nejde zavedenými cestičkami. Nejde o žádnou módní multifunkci, nenajdete tu ani žádné jiné připojení než USB a cena 8000 Kč s DPH může pro někoho také znít jako nepřekonatelný problém. Jenže pak jsou tu tiskové náklady. Už v balení dostanete skoro půl litru inkoustu, který vám vydrží na vytištění 1800 fotografií 10×15 cm!

Kvalita tisku je velmi pěkná, musíte si ale s tiskárnou trochu pohrát. První problém je v aplikaci Epson Photo Print. Ta je sice pěkná a přehledná, není ale schopna poslat na tiskárnu více než cca 38 MB dat (asi 12,5MPx fotografii). Pokud máte zrcadlovku nebo CSC fotoaparát s vyšším rozlišením, doporučuji použít tisk přes v podstatě jakýkoli jiný program (např. i běžné Malování). U většiny kompaktů toto nehraje roli, tam si vystačíte i s touto aplikací, neboť jejich praktické rozlišení je hluboko pod tím, co teoreticky nabízí jejich čip. Také si musíte pohrát s nastavením barev.

Minimálně námi testovaný kus táhnul snímky trochu do zelena. To se týkalo např. černobílých fotografií, rovněž třeba trávě chybí stíny a kresba, např. i proto, že žlutozelené odstíny jdou spíše do zelena. Proto to chce si pohrát s barevnými profily a tu zelenou trochu stáhnout a přidat červenou do zmíněných stínů. Profíci obvykle bez kalibrace nedají ani ránu, u většiny fototiskáren si ale běžní uživatelé vystačí i bez ní. U L800 mi přijde, že by ji měl provést i běžný uživatel. Pak si užijete velmi levný a kvalitní tisk fotografií.

Fototiskárna zvládne i doslova ultralevný tisk běžných A4 papírů. Stinnou stránkou je to, že střední nastavení kvality tisku přináší jen průměrnou kvalitu tisku. Hrany písmen se dost třepí a hezký tisk nabízí až nejvyšší nastavení, které je ale dosti pomalé. Jednoduše řečeno, toto je skutečně fototiskárna, případně tiskárna pro přijatelný tisk běžných dokumentů s nepříliš vysokými nároky na kvalitu nebo rychlost tisku. Výborně tak může sloužit i v mnoha kancelářích.

Pořizovací cena je sice vysoká, ale na dodávanou náplň můžete tisknout týdny, měsíce a někteří snad i roky. Ostatně jestli chcete vytisknout 1800 fotografií na běžné fototiskárně, budete muset cartridge měnit mnohokrát a pochybuji, že na tom budete s cenou o cokoli lépe. U L800 to zvládnete na inkoust dodaný při koupi tiskárny. Protože L800 není postavena na žádné speciální technologii jako DuraBrite nebo Claria Photographic, nečekejte voděodolnost tisku ani na fotografickém papíře.


Tiskárna je vhodná pro:


1. Velmi levný tisk fotografií
2. Kanceláře, kde není potřeba velmi rychlý nebo naopak velmi kvalitní tisk
 
 

Plusy


Neuvěřitelně levný tisk fotografií i dokumentů
420 ml inkoustu v balení vydrží na hodně dlouho
 
 

Minusy


Nepříliš kvalitní tisk textu při středním nastavení
- Je dobré provést kalibraci barev i u běžných uživatelů (hodně výrazná zelená)
 
 
Za zapůjčení tiskárny Epson L800 děkujeme Epsonu.
 
 
Cena v době testování: cca 8000 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


Jak hodnotíte tiskárnu Epson L800?
V anketě šlo hlasovat od 18.5.2012 do 23.5.2013. Počet hlasujících: 13
Výborná 77 % 77% Průměrná 23 % 23% Špatná 0 %
reklama
Nejnovější články
Meike přišlo s objektivem 35mm f/1.7 pro Nikon Z Meike přišlo s objektivem 35mm f/1.7 pro Nikon Z
Společnost Meike přichází s další novinkou do svého výrobního programu. Je jím objektiv 35mm f/1.7, který je nyní určen i pro CSC fotoaparáty Nikon Z, i když jen pro APS-C formát. Full frame verze ho tak musí používat s ořezem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Nikony Z6 II a Z7 II ohlášeny na 14.10, objevily se i firmwary pro Z5, Z6 a Z7 Nikony Z6 II a Z7 II ohlášeny na 14.10, objevily se i firmwary pro Z5, Z6 a Z7
Nové full frame CSC fotoaparáty od Nikonu byly oficiálně potvrzeny. Výrobce vydal teaser, který láká na jejich uvedení 14. října letošního roku. Jména budou jiná, než se očekávala, půjde o Nikony Z6 II a Z7 II.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Meyer Optik Görlitz inovuje a uvádí nový Trioplan 50mm F2.8 II Meyer Optik Görlitz inovuje a uvádí nový Trioplan 50mm F2.8 II
Meyer Optik Görlitz významně omezil výrobní program a chce nechat jen smyspluplné objektivy. Jedním z nich je inovovaný model Trioplan 50mm F2.8 II, který dostal vylepšenou optickou konstrukci při zachování charakteristického bokehu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Cine objektivy Laowa přichází nově i pro Canon RF Cine objektivy Laowa přichází nově i pro Canon RF
Bajonet Canon RF se může brzy stát jedním z běžných standardů používaných pro profesionální kamery, kde by mohl nahradit Canon EF. Canon má novou kameru s tímto bajonetem, Venus Optics pak nové objektivy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou
Skoro každý chce mít pěkné fotografie z významných momentů svého života. Chris Pain chtěl mít nafocenu a natočenu žádost o ruku na Brooklyn Bridge, ale nešlo to úplně podle plánu. Fotograf, který pořizoval snímky, byl totiž sražen cyklistou.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů