Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Epson Perfection V600 Photo: vyzrálý šikula

28.6.2012, Milan Šurkala, recenze
Dnes vyzkoušíme další fotografický skener. Je jím Epson Perfection V600 Photo, který disponuje optickým rozlišením 6400 dpi. Pro analogové fotografy budou důležité zejména schopnosti skenování filmů, a to i diapozitivních.
Epson Perfection V600 Photo je dalším fotografickým skenerem, který se nám dostal do redakce. I když jde už o postarší kousek představený v roce 2009, stále se jedná o aktuální skener, který i podle vyjádření samotného Epsonu bude ještě nějaký ten pátek v nabídce. Morální zastarávání skenerů je totiž velmi pomalé a mnoho z nich vydrží ve výrobě i spoustu let. Perfection V600 Photo disponuje 12řádkovým MatrixCCD snímačem od Epsonu s rozlišením až 6400 dpi (max. hardwarové rozlišení 6400×9600 dpi). LED podsvícení má minimalizovat dobu zahřívání a funkce DIGITAL ICE s pomocí infračerveného světla odstraňuje prach a škrábance.
 


Skener má zajímavý hranatý design s oblým víkem. Lesklý plast vepředu působí sice efektně, ale z určitých úhlů pohledu i trochu lacině. Rozměry jsou přibližně 48,5×28×12 cm, hmotnost je pak zhruba 4 kilogramy. Víko má dvě aretační polohy, zhruba při 45° a pak při 90°. Při zavírání pozor, víko je poněkud těžší a může vám jednoduše spadnout (aretaci při 45° je nutno překonat větší silou, ale musíte zároveň dávat pozor, aby po překonání odporu víko "nešlehlo" plnou rychlostí dolů). Lze jej nadzvednout o 2,7 cm, vypadá to ale, že v této poloze nemá žádnou aretaci a volně leží na skenované předloze.

Epson Perfection V600 Photo podporuje skenování transparentních předloh, tedy nejrůznějších fotografických filmů. Bílou desku stačí jen nadzvednout směrem nahoru a vytáhnout. Trošičku složitější je to při jejím vracení zpátky, kolejničky jsou poměrně malé a krátké, ale to hodně rychle zvládnete.

K dispozici máte dva adaptéry pro tři druhy filmů. Vlevo na okraji skeneru máte písmena A, B a C, do kterých zasadíte odpovídající kus adaptéru. Zde je to např. dvouřádkové snímání kinofilmů s adaptérem zasazeným do pozice A. Celkem lze skenovat 2×6 kinofilmových políček.

Když adaptér otočíte a zasadíte do pozice C, uprostřed budou čtyři pozice pro vložení diapozitivů v rámečcích. U kinofilmů mi hodně vadilo to, že adaptér je ze dvou nespojených kusů. Při vkládání filmu tak musíte správně operovat se třemi věcmi najednou. Základní části adaptéru, filmem a druhou velmi poddajnou částí adaptéru.

Dále je tu poslední adaptér na snímání 6 cm širokých filmů. Celkem lze naskenovat až 22 centimetrů, což by vám mělo stačit na čtyři 6×4,5cm snímky, tři 6×6cm a nejspíš i na 6×7cm. Podporovány jsou pochopitelně i ještě větší rozměry, ale těch sem uložíte pochopitelně méně (6×9cm snímek se tu vejde jen dvakrát). Přímo v adaptéru je destička, kterou můžete použít k narovnání skenované předlohy, aby se moc nekroutila.

Přední panel disponuje dvěma diodami a čtyřmi tlačítky. Vrchní dioda oznamuje zapnutí skeneru, spodní pak chybu. Pod tlačítky je ještě velký proužek, který při skenování bliká modrou barvou. První tlačítko vytváří z dokumentu PDF soubor. Spustí aplikaci "Skenovat do PDF" a vy můžete buď na počítači nebo na skeneru stisknout tlačítko Skenovat a Dokončit. Následně je vytvořeno PDF. V podstatě velmi podobně funguje i druhé tlačítko na skenování do e-mailu (spustí e-mailového klienta) a třetí tlačítko ke kopírování (spustí dialog s nastavením tisku). Jako poslední je tu tlačítko "Skenovat", které spouští aplikaci Epson Scan.

Samotný skener se zapíná tlačítkem vpravo dole.

Vzadu najdete jen vstup napájení a USB port. Víko je s tělem skeneru spojeno venkovním kabelem.

V dalších kapitolách se podíváme, jaký je tento skener v praxi.

Technické specifikace: Epson Perfection V600 Photo
Snímací prvek
Snímač 12řádkový Epson MatrixCCD
Světelný zdroj bílé ReadyScan LED
Maximální rozlišení (transparentní) 6400×9600 dpi
Maximální rozlišení (reflexivní) 6400×9600 dpi
Volitelné rozlišení 50 - 12800 dpi
Barevná hloubka (barevně) 48bitová, ukládá 48bitově nebo 24bitově
Barevná hloubka (černobíle) 48bitová, ukládání 16bitově (film), 8bitově
Rychlosti skenování
Maximální skenovací plocha A4 (297×210 mm)
Skenování náhledu -
Rychlost skenování (barvy) 21 ms / řádek (6400 dpi)
Rychlost skenování (černobíle) 21 ms / řádek (6400 dpi)
Rychlost skenování A4 300 dpi -
Podporované transparentní předlohy 2×6 políček 35mm kinofilmu, 4 diapozitivy 35mm v rámečku, filmový formát 120 (6×22 cm)
Ostatní
Spotřeba 16,5 W (při provozu), 5,5 W (zapnuto), 1,6 W (sleep režim), 0,4 W (vypnuto)
Rozměry 485×280×118 mm
Hmotnost 4,0 kg
Připojení USB 2.0
Dodaný software Epson Scan, Epson Event Manager, Epson Copy Utility, Adobe Photoshop Elements, ABBYY FineReader Sprint Plus
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.