www.digimanie.cz
>
>
>

Epson Stylus Photo PX720WD: multifunkční krasavec

Epson Stylus Photo PX720WD: multifunkční krasavec
, , recenze
Vracíme se k testům tiskáren a prvním kouskem testovaným novou metodikou bude multifunkce Epson Stylus Photo PX720WD. Jak už název napovídá, jedná se zejména o fototiskárnu. Nabízí totiž šestici inkoustů pro co nejvěrnější barvy.
K oblíbeným
reklama
Připravili jsme pro vás inovovanou metodiku testování tiskáren a skenerů, která se ještě bude časem vylepšovat. Jako první se nám do ruky dostala fotografická multifunkce Epson Stylus Photo PX720WD, kterou náležitě otestujeme. Co vše nám tato tiskárna, skener a kopírka v jednom vlastně slibuje? V tisku jde o rozlišení 5760×1440 dpi s technologií inkoustů Claria Photographic, rychlost až 40 stran za minutu, nechybí ani skener s rozlišením 2400×4800 dpi. Tiskárnu lze připojit bezdrátově pomocí Wi-Fi, nabízí LCD displej, dotykový panel pro ovládání a pro co nejvěrnější barvy zde máme rovnou 6 různých inkoustů. Inu, vypadá to, že je na co se těšit.Multifunkce má velmi pěkný design v černé lesklé barvě. Je ale jasné, že díky tomu bude trpět i na typický problém v otiscích prstů, které jsou pak vidět všude a navíc se velmi nesnadno čistí. Přední panel s displejem lze odklápět pomocí stisku tlačítka Unlock. Díky tomu lze nastavit úhel sklopení panelu.

Odklápěcích věcí je zde ale pochopitelně mnohem více. K orientaci v tiskárně by vám měl dopomáhat návod, ale Epson použil vícejazyčné manuály v jednom. Je sice velmi hezké, že to šetří papír (každý nákres je jen jednou a k němu ve čtyřech jazycích popisky), ale je to neuvěřitelně nepřehledné. Např. v češtině musíte vždy hledat druhý řádek seshora.

Nemluvě o tom, že těch návodů je tu hned několik. Jeden vás provází hardwarovou konfigurací, druhý softwarovou, třetí nastavením Wi-Fi, a tak se pořád přehrabujete ve stohu návodů, lítáte od jednoho ke druhému. Podle návodu je zprovoznění tiskárny dosti chaotickým procesem a občas pochopit, jak a čím provést ten který úkon, není snadné. Překvapivě je tak jednodušší se do návodů nedívat a nasinstalovat software pomocí intuitivních průvodců. Co se týče výměny inkoustů, to je mnohem snazší. Odklopíte horní víko a vpravo dole uvidíte šest inkoustů. Máme zde azurovou, žlutou, světle azurovou, černou, purpurovou a světle purpurovou. Koupit můžete cartridge s objemem 11 ml, případně úspornější balení se 7,4 mililitry.

Poněvadž Epson Stylus Photo PX720WD je multifunkce, vedle možnosti tisku samozřejmě nabízí i skenování. Pochopitelně nelze čekat, že byste mohli skenovat třeba kinofilmy, ale formát A4 zvládne bez potíží. Epson hovoří o rozlišení 2400×4800 dpi. Potěší, že skener podporuje jak rozhraní TWAIN, tak i WIA.

Zde vidíte vyklopení předního panelu nahoru. Dále byl sklopen výstupní podavač na vytištěné papíry, který musíte vytáhnout opravdu na maximum, jinak papíry z tiskárny doslova a do písmene lítají.

Výstupní podavač je poměrně křehký, nepůsobí zrovna kvalitním dojmem. Lze jej vysunout o tři díly (vřele doporučuji), na tom posledním je ještě výklopná destička, ale tu už není nutno vyklápět.

Na panelu vlevo dole je vidět tlačítko CD Tray, které způsobí výjezd podavače na CD disky.

Spodní zásobník pojme 120 listů (s gramáží 75 g/m2), na horním patře je to pak 20 listů. Pokud dozadu namontujete jednotku na duplexní tisk, budete moct tisknout dokonce oboustranně.

PX720WD umí dokonce tisknout z Memory Stick, SD, xD a CompactFlash karet. Nepohrne dokonce ani USB klíčenkou. Spoustu věcí tak můžete vyřešit bez asistence počítače. Paměťová karta, případně USB klíčenka se ukazuje jako další disk v počítači.

Přední panel obsahuje několik tlačítek. Vlevo nahoře zapínáte tiskárnu, dole je pak vysunutí přihrádky pro CD disky. Tlačítko Home vás vrátí na základní obrazovku, kousek napravo nahoře je pak tlačítko pro zvětšení náhledu snímků, dole pak pro úpravu jasu. Konečně se dostáváme k LCD displeji s 6,3cm úhlopříčkou (2,5"). Ten nemá nějak přehnané rozlišení, pro základní zobrazení ale postačuje. Špatné je to s pozorovacími úhly. Další ovládací prvky jsou pak napravo. Jsou to jak kurzorové šipky, tak potvrzovací tlačítko OK. V horním řádku jsou tlačítka plus a minus pro nastavování počtu kopií, dole jsou pak tlačítka pro vstup do menu pro danou nabídku (vlevo) a tlačítko Back pro návrat. Pak už zbývají dvě poslední. Tlačítko Start pro spuštění tisku a Stop/Clear pro zastavení tisku nebo restartování nastavení.

Zadní strana obsahuje vstup pro napájení vpravo dole. Naopak vlevo je síťový vstup pro RJ-45 konektor a nad ním USB port pro spojení s počítačem. Protože tato multifunkce podporuje i Wi-Fi připojením, klidně se i bez USB kabelu objedete, máte-li bezdrátový router. Spojení funguje rychle, jen musíte použít opravdu nejnovější ovladače. S ovladači dodanými na CD se mi nepodařilo zprovoznit Wi-Fi připojení se 64bitovým systémem Windows 7. Nejnovější ovladače už fungovaly bez problémů, instalace však trvala tři čtvrtě hodiny (to se týká ale nejen ovladačů, ale i všech programů dodávaných k tiskárně). Wi-Fi přijímač je poněkud náladový, v některých místech pracoval naprosto spolehlivě, a jen metr a půl dál nepracoval skoro vůbec. Dozadu můžete připojit poněkud rozměrnou jednotku pro duplexní tisk.

V balení najdete i jednotku na duplexní (oboustranný) tisk. Ta se připojí dozadu, stinnou stránkou je ale prodloužení rozměrů tiskárny o dalších 7 centimetrů. Délka tiskárny tak přesáhne 45 centimetrů.

S duplexní jednotkou a vysunutým podavačem je délka tiskárny zhruba 62 centimetrů, a to není právě málo.

LCD displej má má osm ikonek, první je pro kopírování, druhá pro vytištění fotografií, skenování, nastavení, omalovánky, tisk předlohových papírů, zálohování dat a řešení problémů (upřímně řečeno, nevyřešíte tu nic). Pravá obrazovka ukazuje nastavení tiskárny, např. bezdrátovou síť.


Velmi snadno můžete zjistit např. hladinu inkoustů.


Toto je zobrazení pro tisk fotografií z paměťové karty. Můžete si vybrat snímky, velikost a několik dalších parametrů.


Mezi nimi např. také vylepšení barev a další. Pak už jen stačí potvrdit a tisknout.Tiskárna využívá technologii tisku Claria Photographic, která je jednou z několika zajímavých tiskových technologií Epsonu.
  • Claria Photographic - Až 6inkoustové dye-based řešení, vhodné pro fotografii s živými barvami, životnost tisku proti vyblednutí až 200 let v albu (98 let v normálních podmínkách, např. v rámečku). Na lepších fotografických papírech Epson by měla nabízet odolnost proti otěru nebo vodě.
  • DuraBrite Ultra - Pigmentové inkousty, obvykle 4inkoustové řešení, nabízí i vysokou kvalitu tisku fotografií. Voděodolnost a otěruvzdornost i na běžných papírech, fotografie by měly vydržet 200 let bez vyblednutí.
  • UltraChrome - Sedm pigmentových inkoustů (vyměnitelná fotografická černá nebo matná černá, šedá, světle šedá, azurová, světle azurová, žlutá, purpurová a světle purpurová). Pigmentové částice mají malé a rovnoměrné rozměry, zapouzdřené v pryskyřici, což zvyšuje odolnost. Barevné výtisky nevyblednou po dobu 75 let, černobílé pak 200 let. Využívá se tisková hlava Micro Piezo.
  • UltraChrome GS - Osmibarevný pigmentový tisk pracující s azurovou, purpurovou, žlutou, černou, světle azurovou, světle purpurovou, oranžovou a zelenou barvou. Oranžová a zelená zvyšuje tónový rozsah, inkousty jsou odolné vůči poškrábání. Vhodný především pro komerční tiskové aplikace. Výrobce se soustředil také na co nejvyšší zdravotní nezávadnost inkoustů a nulový zápach.
  • UltraChrome HDR - Pracuje s vyměnitelnou fotografickou černou nebo matnou černou, šedou, světle šedou, azurovou, světle azurovou, výraznou purpurovou, výraznou světle purpurovou, žlutou, zelenou a oranžovou barvou, tedy s 10 inkousty. Výtisky by měly mít obrovský rozsah tónů barev a okolní světlo by mělo mít minimální vliv na vnímání barev. Barevné výtisky vydrží nevyblednout po dobu 75 let, černobílé dokonce po dobu 200 let. Využívá se pigment zapouzdřený v pryskyřici, díky čemu jsou výtisky odolné vůči vodě.
  • UltraChrome Hi-Gloss 2 - pro vysoce kvalitní pigmentový tisk fotografií, výdrž proti vyblednutí až 200 let (na světle 80 let), 8 samostatných inkoustových pigmentových náplní (azurová, purpurová, žlutá, matná černá, fotografická černá, červená, oranžová a optimalizátor lesku "Gloss optimizer".
  • UltraChrome K3 - vylepšené purpurové inkousty, 3 různé úrovně černých inkoustů pro co nejlepší přechody. Pigmentový 8inkoustový tisk (vyměnitelná fotografická černá, matná černá, šedá, světle šedá, azurová, světle azurová, žlutá, výrazná purpurová a výrazná světle purpurová). Vysoká hustota pigmentu zesiluje modré a fialové odstíny. Tři inkousty pro černou a šedou barvu zajišťují velmi hladké barevné přechody bez barevného nádechu. Výdrž je 75 let u barevného a 200 let u černobílého tisku.

V dalších kapitolách se podíváme na výkony této multifunkce.

Technické specifikace: Epson Stylus Photo PX720WD
Tiskárna
Inkoustová technologie Epson Claria Photographic
Minimální velikost kapky 1,5 pl
Max. rozlišení 5760×1440 dpi
Rychlost tisku A4 černobíle 40 str/min
Rychlost tisku A4 barevně 40 str/min
Rychlost tisku fotografie 10×15 cm 10 sekund
Inkousty 6 (černá, azurová, světle azurová, purpurová, světle purpurová, žlutá)
Duplexní tisk ano
Zásobník papíru 120 listů, 20 listů fotopapíru, CD/DVD
Skener
Max. rozlišení 2400×4800 dpi
Snímač CIS
Technologie TWAIN, WIA
Rychlost skenování černobílé 1,1 ms/řádek (při 300 dpi)
Rychlost skenování barevné 2,5 ms/řádek (při 300 dpi)
Ostatní
Spotřeba 15 W (při provozu), 0,9 W (pohotovostní režim), 0,5 W (vypnuto)
Rozměry 446×458×150 mm
Hmotnost 9,6 kg
Připojení USB 2.0, LAN 10/100Mbit, Wi-Fi (zabezpečení WEP 64/128bit, WPA TKIP/AES)
LCD displej úhlopříčka 6,3 cm
Hluk 36 dB(A) při provozu
Spotřeba 23W při kopírování
Dodaný software Epson Easy Photo Print, Epson Event Manager, ABBYY FineReader Sprint 8.0 (MacOS), ABBYY FineReader Sprint 9.0 (Windows)
Nejnovější články
Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony Tokina uvádí makroobjektiv Fírin 100mm F2.8 pro Sony
Společnost Tokina přidala do nabídky svých objektivů novinku v podobě objektivu Fírin 100mm F2.8. Ten je určen pro APS-C i full frame CSC fotoaparáty značky Sony a nabídne tradiční makro zvětšení 1:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO Joby uvedlo kovový stativ GorillaPod 3K PRO
Oblíbené stativy GorillaPod od společnosti Joby existují ve velkém množství variant a nyní se představuje další novinka. Jmenuje se GorillaPod 3K PRO a představuje kovovou variantu již známého modelu.
15.4.2019, aktualita, Milan Šurkala
Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe Sony Cyber-shot HX99: postřehy z praxe
Sony pokračuje s výrobou kapesních ultrazoomů a jeho nový model Cyber-shot HX99 míří trochu výš. Přináší totiž např. podporu RAWu, má i dotykový displej a nezapomnělo se ani na populární 4K videosekvence.
15.4.2019, recenze, Milan Šurkala18 komentářů
Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ Nejlepší foto monitory na TIPA 2019 má LG a BenQ
Poslední kategorií, na kterou se v rámci aknety TIPA Awards 2019 podíváme, jsou monitory pro fotografy. Zde letos bodovaly dvě společnosti, BenQ v levnější kategorii a LG v té více profesionální.
14.4.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto Ceny TIPA 2019 pro Tokinu, Tamron a Manfrotto
Po jednom titulu z cen TIPA Awards 2019 si odnesly i další tři společnosti. Nyní se podíváme na širokoúhlé objektivy od Tamronu a Tokiny se světelností F2,8 a karbonový stativ italské společnosti Manfrotto.
13.4.2019, aktualita, Milan Šurkala