Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Epson Stylus Photo PX720WD: multifunkční krasavec

26.1.2012, Milan Šurkala, recenze
Vracíme se k testům tiskáren a prvním kouskem testovaným novou metodikou bude multifunkce Epson Stylus Photo PX720WD. Jak už název napovídá, jedná se zejména o fototiskárnu. Nabízí totiž šestici inkoustů pro co nejvěrnější barvy.
Epson používá dye-based inkousty Claria Photographic, které mají zajistit krásné živé barvy a u lepších fotografických papírů i odolnost proti otěru, vodě a vyblednutí po dobu 200 let. K testu používáme naši testovací obrazec skládající se z mnoha barevných fotografií i jedné černobílé. Dále zde vidíte černou plochu se zesvětlujícími se obdélníky stejně jako bílou plochu s postupně se ztmavujícími. V horním pravém rohu vidíte obrazec, který testuje skutečné rozlišení tiskárny v ppi.
testovací obrazec 10000×7070 pixelů (klikněte pro stažení, 
196MB PNG soubor)


Nebudeme vás zbytečně zatěžovat matematikou, takže jen v krátkosti. Jsou zde barevné přechody z bílé do určité barvy. Kolem celého obrazce jsou kružnice o postupně se zvyšující tloušťce. Důležitý je hlavně prostřední řádek. Zleva doprava zde vidíte pět různých hustot čar o tloušťce čáry a mezery mezi ní 1 až 5 pixelů. To při bezokrajovém tisku na A4 odpovídá přibližně rozlišení 850, 430, 285, 215 a 170 ppi (points/pixels per inch). Každý takový pixel se může skládat z většího množství tiskových bodů. Samotná tiskárna má podle výrobce zvládat rozlišení 5760×1440 dpi, což znamená, že na pixelovou čáru by měla spotřebovat necelých 7 tiskových bodů. Otázkou zůstává, zda to vůbec dokáže. Nejprve se podíváme na rychlost tisku.

Tisková předloha Kvalita tisku Odeslání dokumentu na tiskárnu Zpracování dokumentu na tiskárně Rychlost tisku
fotografie A5
fotografie 7 - 8 s 4 - 5 s 14 - 17 s
nejlepší 6 - 8 s 5 - 8 s 44 - 47 s
fotografie A4

normální (dokument) 11 s - 6 s
fotografie 15 s 11 s 55 s
nejlepší 6 - 15 s 6 - 9 s 2:23 - 2:26 min

Fotografii A5 budete mít vytištěnou zhruba za čtvrt minuty v základní kvalitě a za tři čtvrtě minuty v té maximální. U fotografie A4 je to necelá minuta, resp. téměř 2,5 minuty. Samozřejmě pokud budete fotografii tisknout např. přes Word, tak se fotografie dočkáte za 6 sekund, ale samozřejmě s nepříliš dobrou kvalitou danou méně kvalitním tiskem i úrovní běžného kancelářského papíru.

Nyní se můžete podívat na několik výřezů z každé fotografie vyfocené fotoaparátem na makro s téměř 2× zvětšením. Vyvážení bílé bylo nastaveno s měřením na bílou plochu, aby byly barvy co nejvěrnější. Každý snímek můžete rozkliknout do plného rozlišení.
kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)
kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)Tyto snímky, které vidíte výše, byly naskenovány v rozlišení 800 dpi. Naopak níže uvidíte výřezy z každého snímku, kde budou patrné i tiskové body. Fotografie byly tištěny na tříhvězdičkový fotografický papír Epson Glossy.kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)
 
 
Nějak výrazné rozdíly mezi kvalitou fotografií zde sice není vidět, v detailech se ale liší. Otázkou je, zde jde o náhodu nebo skutečně lepší tisk.
 

kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)

kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)


Zde to vypadá na trochu jasnější čáru v písmeně "e", ale jinak není vidět výraznější rozdíly.kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)Ve většině snímků nevidím žádné výraznější rozdíly. Zatímco u HR papíru při tisku textu bylo dosaženo jiné kvality tisku mezi oběma nastaveními, u fotografií zásadní přínosy pro kvalitu nejsou. Podíváme se také na některé detaily terčíku vpravo nahoře.kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)Tři nejtenčí soustavy kruhů tiskárna nedokáže vykreslit bez moaré efektu. U čtvrtého a pátého se čtypixelovými mezerami jsou už kruhy vykresleny docela dobře. Pokud jsem ale nezapnul vyrovnávání okrajů a roztahování fotografií na danou tiskovou plochu (v ovladači tiskárny), tiskárna produkovala mnohem silnější moaré a zubaté linie. Algoritmus přepočítávání rozlišení z PC pro tiskárnu bez těchto vymožeností není zrovna ideální.kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)Dobře zobrazené linie se začínají zobrazovat až někde kolem třetí až čtvrté soustavy linií. To znamená efektivní rozlišení přibližně 250 ppi.kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)kvalita "fotografie" (klikněte pro zvětšení)kvalita "nejlepší" (klikněte pro zvětšení)Ani zde se nevyskytují nějak výraznější rozdíly mezi oběma nastaveními. Kvalita fotografií je v podstatě totožná, resp. velmi podobná. Inkoustová technologie Claria Photographic slibuje krásné hluboké barvy, což se i v testu potvrdilo. Subjektivně mohu říci, že fotografie jsou barevně skutečně výborné. Vyzkoušet odolnost proti vyblednutí po dobu 200 let není v mých silách, ale odolnost proti vodě jsem vyzkoušel.
test odolnosti proti vodě


Fotografie by měla být voděodolná jen u fotografických papírů, což se i potvrdilo. Na zkroucení má vliv gramáž papíru, takže zatímco tříhvězdičkový papír se kroutí ostošest, pětihvězdičkový zůstal krásně rovný. Inkoust na fotografii skutečně velmi dobře drží a rozmývání je naprosto minimální. Všiml jsem si lehkého vymývání tmavých tónů, černá pak ztrácí svou temnost, ale ostatní barvy se drží zuby nehty. Odolnost je skutečně velmi dobrá.
test odolnosti proti vodě, po uschnutí


Můžete si všimnout lehkého vyplevaní modré barvy, jinak voda fotografii nijak zvlášť neublížila. Tisk na běžném papíru už ale technologie Claria Photographic neochrání. Tam už s rozpitím musíte počítat.
test odolnosti proti vodě, běžný kancelářský papír

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.