Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fujifilm FinePix T200: nejlevnější ultrazoom Fuji

6.10.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Pokračujeme v testech levných kapesních ultrazoomů a podíváme se na zoubek fotoaparátu Fujifilm FinePix T200. Nabízí 14MPx CCD čip, podporu 720p HD videa včetně základního 10× optického zoomu. To vše v opravdu malém těle.

Sférické zkreslení


U JPEG snímků není zkreslení u tohoto testu nijak výrazné (náhled snímků při jejich komponování však ukazuje, že zkreslení objektivu je opravdu velmi silné a je zde použita velmi účinná korekce). U nejširšího ohniska dosahuje sférické zkreslení malé hodnoty +0,5%, na nejdelším je tu pak téměř neznatelné poduškovité -0,2 %. U videosekvencí, které nejsou korigované, je zkreslení výraznější.


28mm ohnisko

280mm ohnisko


Vinětace


U středních ohnisek není vinětace problém, horší je to ale s nejširším ohniskem a zejména na delších ohniscích přes 100 milimetrů. Tam už je vinětace dost patrná.

Kresba v praxi


Zajímavé bude sledovat i kresbu objektivu při ostření na krátkou vzdálenost.28mm ohnisko46mm ohnisko

83mm ohnisko170mm ohnisko

280mm ohnisko
 


Pravému spodnímu rohu se nechce být zrovna ostrým, ostatní jsou jen lehce neostré a to platí prakticky pro všechna ohniska.28mm ohnisko52mm ohnisko

94mm ohnisko170mm ohnisko

280mm ohnisko
 


Na středních a širších ohniscích je kresba v prostředku velmi dobrá, na delších ohniscích trochu slábne. Rohy jsou slabší prakticky na všech ohniscích.


Chromatická aberace


Nyní se budeme věnovat chromatické aberaci.28mm ohnisko52mm ohnisko106mm ohnisko191mm ohnisko280mm ohniskoObjektiv je ale vůči této vadě docela imunní, vyskytuje se jen na některých ohniscích v malém množství. Spíše mi vadilo přemrštěné doostřování.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.