Fujifilm X100: splněný sen

Fujifilm X100: splněný sen
, , recenze: specifikace produktu
Fujifilm X100 vyvolal při svém uvedení hotovou mánii. Výrobce nestíhá uspokojovat enormní poptávku a my se dnes podíváme, zda je X100 skutečně tak famózní fotoaparát jak v papírových specifikacích. Trefil se Fujifilm skutečně do černého?
K oblíbeným
reklama

Videosekvence


Fujifilm X100 nabízí HD video v rozlišení 1280×720 pixelů při 24 snímcích za sekundu. Díky CMOS čipu není citlivý na smear efekt. Míra detailů je velmi slušná.Přicloňování je plynulé, průběžné ostření je dostatečně rychlé. Co se týče videa, je na tom Fujifilm X100 velmi slušně.
    • 1280×720 / 24 fps - cca 1250 kB/s

K vlastnímu srovnání si můžete stáhnout ukázkovou 16sekundovou videosekvenci (19 MB).


Fotografování portrétů, blesk


Focení portrétů není zas až tak snadné. 35mm ohnisko je poměrně širokoúhlé, a tak je nutno jít v případě detailnějších portrétů přeci jen blízko k fotografované osobě a přitom si dávat pozor na perspektivu. Dalším problémem je to, že takové focení vyžaduje přepnutí na makro režim a v takovém případě je autofokus zoufale pomalý (pomůže AF-C), možná se vám bude lépe ostřit ručně, ale ani to není rychlé. Pokud se vám ale povede správně zaostřit, pak mohou snímky vypadat opravdu výborně.


expoziční čas 1/40 s, clona F2, citlivost ISO 1250, ohnisko 35 mm, korekce -1 EV, klikněte pro zvětšení


Díky velmi dobré světelnosti se dá fotit bez blesku i ve velmi špatných světelných podmínkách, navíc získáte velmi zajímavou hloubku ostrosti. Širší ohnisko si vyžaduje trochu jiné řešení portrétů než u klasických portrétních objektivů. Šum je dobře viditelný. K dispozici vám dávámi RAW snímek.


expoziční čas 1/160 s, clona F2, citlivost ISO 400, ohnisko 35 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení


Opět se ukazuje, že nízká clona příjemně rozmazává pozadí a dává snímku zajímavý 3D efekt. I v interiérech tak lze fotit velmi slušné portréty.


blesk -2/3 EV, ISO 200blesk +0 EV, ISO 200

blesk +2/3 EV, ISO 200

blesk -2/3 EV, ISO 3200

blesk +0 EV, ISO 3200

blesk +2/3 EV, ISO 3200

Blesk má přiměřenou účinnost, výsledku pomáhá i velmi dobrá světelnost objektivu. Vedle klasického blesku s tradičními režimy záblesku lze použít i externí blesk.


Nejnovější články
Canon EF 35mm f/2 IS USM Canon EF 35mm f/2 IS USM
V dnešním testu se podíváme na zajímavý zrcadlovkový objektiv Canon EF 35mm F2 IS USM. Ten při své krátké ohniskové vzdálenosti překvapí přítomností optické stabilizace. Jaký bude po dalších stránkách?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0 Fujifilm ukončuje vývoj 33mm F1.0, bude 50mm F1.0
Společnost Fujifilm loni do roadmapy přidala objektiv 33mm F1.0, nicméně se ukázalo, že vyrobit takový objektiv je dost velký problém. Místo toho raději udělá 50mm F1.0, který by měl být konstrukčně o něco jednodušší a kompaktnější.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek Olympus v rozhovoru slíbil 500mm objektiv a více novinek

Společnost Olympus v poslední době nevydala mnoho novinek. V posledním rozhovoru zástupci společnosti řekli, proč tomu tak bylo, ale také zmínili, jaké novinky chystají do budoucna. Měl by to být např. objektiv s 500mm reálnou ohniskovou vzdáleností. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8 4 chystané objektivy Tamronu budou všechny s F2.8
Před měsícem Tamron vydal teaser na čtyři připravované objektivy pro systém Sony FE, tedy full frame CSC fotoaparáty této značky. Nyní prosáklo na veřejnost, o které modely půjde a všechny mají mít světelnost F2.8.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák Fotograf proměnil celé patro mrakodrapu v New Yorku v obrovský foťák
Fotografie se dají vytvářet různými způsoby, netradiční postup si našel britský fotograf, který k fotografování použil celé jedno patro vysokého mrakodrapu v New Yorku. Přetvořil ho na obří fotoaparát.
21.9.2019, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář