Fujifilm X100: splněný sen

Fujifilm X100: splněný sen
, , recenze: specifikace produktu
Fujifilm X100 vyvolal při svém uvedení hotovou mánii. Výrobce nestíhá uspokojovat enormní poptávku a my se dnes podíváme, zda je X100 skutečně tak famózní fotoaparát jak v papírových specifikacích. Trefil se Fujifilm skutečně do černého?
K oblíbeným
reklama

Noční scéna


Dostatečně rozsah expozičních časů (do 30 s, příp. až hodinový bulb režim) jsou pro noční focení dobrou zprávou. Bohaté jsou i nabídky clon a citlivostí.


expoziční čas 30 s, clona F11, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Detaily jsou výborné. I bez odšumování po dlouhé expozice má snímek velmi příjemný šum. Kolem světel se dělají menší hvězdy, mají ale trochu zvláštní tvar. Můžete si stáhnout i RAW verzi snímku. Podíváme se také na výřezy při různých citlivostech. ISO 100 a ISO 12800 jsou jen z JPEGu, u ostatních citlivostí je levá polovina obrazu získána z JPEGu a pravá pak z RAWu s vypnutým odšumováním.


expoziční čas 30 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 35 mm


Citlivost ISO 100 dává nádherně detailní a ostrý obraz.


expoziční čas 15 s, clona F8, citlivost ISO 100, ohnisko 35 mm


Pro citlivost ISO 200 platí totéž. JPEG je trochu více žlutý. Vše je krásně detailní.


expoziční čas 8 s, clona F8, citlivost ISO 400, ohnisko 35 mm


Ani u citlivosti ISO 400 není nad čím naříkat. Jak RAW, tak JPEG jsou čisté bez výraznějšího šumu.


expoziční čas 4 s, clona F8, citlivost ISO 800, ohnisko 35 mm


JPEG získává více oranžový nádech. RAW vykazuje mírný šum, JPEG je pořád čistý a plně detailní.


expoziční čas 2 s, clona F8, citlivost ISO 1600, ohnisko 35 mm


ISO 1600 dává v RAWu opět trochu více šumu, výsledek je ale stále velmi slušný. JPEG je i nadále jen s malým šumem a pořád velmi dobrými detaily.


expoziční čas 1 s, clona F8, citlivost ISO 3200, ohnisko 35 mm


Navýšení citlivosti na ISO 3200 přidává v RAWu i barevný šum. Ostrost je stále slušná a docela dobrá je i v JPEGu, který začíná lehce trpět odšumováním (slabší barvy).


expoziční čas 1/2 s, clona F8, citlivost ISO 6400, ohnisko 35 mm


ISO 6400 už ukazuje velké rozdíly mezi RAWem a JPEGem. JPEG je celý nažloutlý, kdežto RAW si stále zachovává barvy (ale i barevný šum). Detaily v JPEGu slábnou, snímek je ale ještě použitelný.


expoziční čas 1/4 s, clona F8, citlivost ISO 12800, ohnisko 35 mm


Nejvyšší citlivost ISO 12800 je k dispozici pouze ve formátu JPEG. Barvy jsou podstatně slabší, jasový šum silný a slabší detaily mizí.


Standardní scéna


Nebudou chybět ani dva tradiční snímky.


expoziční čas 1/500 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšení


I přes podstatně kratší ohnisko, než je u této scény zvykem, je na snímku opravdu hodně detailů. Větvičky jsou ostré a neztrácejí se.


expoziční čas 1/500 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Ačkoli celá budova byla ve výraznějším stínu, než je v tomto testu obvyklé, detaily jsou dobré. V osvětlených plochách pak vynikající.


reklama
Nejnovější články
Novomanžele při svatebním focení smetla vlna do oceánu Novomanžele při svatebním focení smetla vlna do oceánu
I svatební fotografování může být velmi nebezpečnou činností pro pózující novomanžele. Nevěstě a ženichovi z USA se vymstila nepozornost, když je při fotografování smetla vlna do oceánu. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotobanka Getty Images už licencuje i screenshoty z počítačových her Fotobanka Getty Images už licencuje i screenshoty z počítačových her

Novým druhem “fotografie” je herní fotografie, ačkoli o fotky ve skutečnosti nejde. Fotobanka Getty Images totiž oznámila, že nabízí k licencování screenshoty z počítačových her. Konkrétně půjde o snímky z počítačové hry Gran Turismo. 

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hrací karty pro fotografy obsahují tipy pro lepší snímky Hrací karty pro fotografy obsahují tipy pro lepší snímky
Na Kickstarteru se objevil projekt, který slibuje, že se teorii o fotografování bude možné naučit z balíčku speciálních hracích karet. Tyto karty jsou designovány pro fotografy a obsahují užitečné tipy.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Už i blesky jsou politicky korektní, pojmy master/slave mizí z manuálů Už i blesky jsou politicky korektní, pojmy master/slave mizí z manuálů

Některé pojmy a běžná slova jsou čím dál více problematická. Jako společensky nevhodné jsou nyní už i pojmy master/slave u fotografických blesků. Už nějakou dobu tak z uživatelských manuálů postupně mizí. 

2.7.2020, aktualita, Milan Šurkala21 komentářů
Olympus aktualizuje roadmapu objektivů a přidává 8-25mm F4 PRO Olympus aktualizuje roadmapu objektivů a přidává 8-25mm F4 PRO
Olympus přichází s aktualizovanou roadmapou připravovaných objektivů. Jednou z novinek bude např. širokoúhlý zoom M.Zuiko Digital ED 8-25mm F4.0 PRO, ale to zdaleka není jediná věc, která se připravuje.
2.7.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů