Fujifilm X100: splněný sen

Fujifilm X100: splněný sen
, , recenze: specifikace produktu
Fujifilm X100 vyvolal při svém uvedení hotovou mánii. Výrobce nestíhá uspokojovat enormní poptávku a my se dnes podíváme, zda je X100 skutečně tak famózní fotoaparát jak v papírových specifikacích. Trefil se Fujifilm skutečně do černého?
K oblíbeným
reklama
Abyste si mohli udělat perfektní představu o kvalitách fotoaparátu, přikládám i několik ilustračních snímků. Dnes jich bude netradičně až 15.


expoziční čas 1/450 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Úhel záběru možná není nejširší, ale kvalitou kresby fotoaparát překonává nejeden konkurenční přístroj. Detaily jsou skutečně vynikající. Můžete si stáhnout i RAW verzi snímku.


expoziční čas 1/340 s, clona F5,6, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Makro je jen průměrné. Díky malé hloubce ostrosti ale působí lepším dojmem, nicméně při makru je dobré clonit aspoň na F4 (za chvíli si ukážeme proč). Kresba je velmi slušná, zejména v RAWu, který si opět můžete stáhnout.


expoziční čas 1/640 s, clona F2, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Pokud budete fotit makro na F2, vznikne velmi zajímavý mléčný efekt. Některým makro snímkům to rozhodně sekne, pro mnoho z nich ale bude opravdu lepší zaclonit na F4, kdy tento efekt zmizí.


expoziční čas 1/450 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšení


I přes vzdušný závoj je prokreslení překvapivě slušné. Můžete si stáhnout RAW verzi snímku.


expoziční čas 1/40 s, clona F2, citlivost ISO 1000, ohnisko 35 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení


Díky výborné světelnosti F2 je možno i ve velmi špatných podmínkách fotit s ne až tak vysokými citlivostmi. Navíc velmi kvalitní čip s nízkým šumem a kvalitním odšumováním situaci dále zlepšuje.


expoziční čas 1/600 s, clona F8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Ani zde nevidím žádnou chybu. Kresba je nadprůměrná, chromatická aberace neexistuje.


expoziční čas 1/40 s, clona F2, citlivost ISO 1250, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Při citlivosti ISO 1250 je už šum trochu silnější, slabší detaily trochu mizí, středně silné ale zůstávájí i nadále velmi kvalitní.


expoziční čas 1/220 s, clona F4, citlivost ISO 400, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Zajímavé je i hrát si s filmovými režimy. Líbily se mi zejména ty černobílé. Na displeji vypadají velmi kontrastně, v PC už podstatně méně. Můžete si stáhnout RAW snímek.


expoziční čas 1/800 s, clona F11, citlivost ISO 800, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Detaily jsou v JPEGu velmi dobré, v RAWu (který si můžete stáhnout) pak vynikající. A to i přesto, že byla zvolena citlivost ISO 800 (režim DR na rozšíření dynamického rozsahu).


expoziční čas 1/1300 s, clona F2,8, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Díky dobré světelnosti a možnosti volit velmi nízké clony si s hloubkou ostrosti můžete hrát jedna radost. Pokud je hodně světla, přijde vhod integrovaný ND filtr.


expoziční čas 1/640 s, clona F10, citlivost ISO 800, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Ani na tomto snímku se přes citlivost ISO 800 kresba nijak nezhoršuje. Stíny jsou možná trošku méně kontrastní.


expoziční čas 1/280 s, clona F4,5, citlivost ISO 800, ohnisko 35 mm, korekce -0,7 EV, klikněte pro zvětšení


Stíny jsou díky prosvětlení trochu méně kontrastní, nicméně i přesto opravdu velmi kvalitní. Takovou prokreslenost ve stínech hned jen tak neuvidíte (můžete si je zkusit z přiloženého RAWu prosvětlit a uvidíte, jak moc z nich dokážete získat). Dynamický rozsah čipu patří k nadprůměru.


expoziční čas 1/140 s, clona F2,5, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Fotit černobíle je s Fuji X100 opravdu zábava. Zde jsem dosáhl poměrně malé hloubky ostrosti a pozadí už se trochu maže. Opět si můžete stáhnout RAW.


expoziční čas 1/40 s, clona F2, citlivost ISO 500, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Další ukázka toho, jak se kvalitní čip a světelný objektiv hodí při horším světle. Šum je minimální, nicméně je to jedna z mála fotek, kde jsem našel chromatickou aberaci.


expoziční čas 1/200 s, clona F3,2, citlivost ISO 200, ohnisko 35 mm, klikněte pro zvětšení


Opět skvělá prokreslenost obrazu (popředí je rozmazáno díky malé hloubce ostrosti), moc se mi líbí i barvičky.

Doplňte recenzi vlastními snímky!Máte fotoaparát, o němž je tato recenze? Doplňte ji vlastními snímky vložením do speciální sekce v naší fotogalerii (je třeba být přihlášený). Pravidla pro vložení:
  • téma může být jakékoli
  • fotka musí mít nativní rozlišení a bez úprav
  • na začátek názvu fotky uveďte označení fotoaparátu (např.: Samsung WB650: Řím)

Fotky zde nelze hodnotit, protože jde jen o další důkaz technických kvalit přístroje.Nejnovější články
Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích Vědci vyvinuli algoritmus pro korekci zplošťelých hlav v rozích
Širokoúhlé objektivy nepříjemně zplošťují hlavy v rozích obrazu. Stávající metody pro korekci sice vylepšují vzhled lidských tváří, ale vnáší zase jiné artefakty. Nová metoda společnosti Google a vědců z MIT má toto vyřešit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony Velký investor by chtěl oddělit divizi senzorů od Sony
Společnost Sony je největším výrobcem obrazových snímačů a jeden z největších investorů této společnosti by uvítal, kdyby se divize čipů od Sony úplně oddělila. To však nemusí být úplně dobrý nápad.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem Adobe vyvíjí AI, která pozná falešné portréty upravené Photoshopem
Adobe Research a UC Berkeley společně vyvíjí systém umělé inteligence, jehož úkolem je rozpoznávat modifikace portrétů provedené Photoshopem a najít tak falešné portréty. Dokonce je má umět i vrátit zpátky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí Fotograf na svých snímcích ztvárňuje hranici mezi dětstvím a dospělostí
Německý fotograf pracuje na nové sérii, která má za úkol na jednotlivých fotografiích zobrazovat hranici mezi dětstvím a dospělostí. Chce tím poukázat na to, co se stane s dětskými sny, až člověk vyroste. 
13.6.2019, aktualita, Kateřina Hoferková
Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS Sony přichází s teleobjektivem FE 600mm F4 GM OSS
Druhou novinkou společnosti Sony v teleobjektivech je nový model FE 600mm F4 GM OSS (SEL600F40GM). Přináší překvapivou světelnost F4 při 600mm ohniskové vzdálenosti, což dává tušit, že půjde o obrovský a těžký objektiv.
12.6.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů