www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS

Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS
, , recenze
Redakčním testem prošel i setový objektiv pro CSC fotoaparáty Fujifilm, model XF 18-55mm. Ten přináší nadstandardní světelnost F2,8-4,0 a optickou stabilizaci obrazu. Bude fotoaparátům Fujifilm spolehlivým parťákem?
K oblíbeným
reklama
Testovaný objektiv vypadal hodně slibně už na papíře. Při standardní ohniskovém rozsahu má až o 1 EV lepší světelnost než je běžné u levnějších setových objektivů. Je ale nutné zmínit, že cena objektivu rozhodně není nízká a slušnou cenu má spíše právě v setech, ale nikoli sám o sobě (jde o vyšší třídu). Díky tomu je možné více mazat pozadí i snižovat citlivost u pořízených snímků a tím i šum. Bokeh je docela jemný při detailnějších snímcích, nicméně při focení na větší vzdálenost se bokeh naopak stává nervózním. Ocenit lze účinnou optickou stabilizaci obrazu.
 
Fujinon XF 18-55mm hodnocení Trefa
 
Ocenění TREFA získává Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS
za dobrou světelnost a solidní kvalitu obrazu. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Mnohé potěší clonový kroužek, je zde ale i poloha pro automatiku. Zoomovací kroužek jde velmi hladce a natáčení videa je tak naprosto bezproblémové. Pokud jde o ostření, to je poměrně rychlé a tiché. Každopádně počítejte s tím, že minimální zaostřovací vzdálenosti jsou na danou třídu poněkud větší a objektiv se tak nehodí pro makro snímky.
 
Opticky je na tom objektiv velmi dobře. Ve většině ohniskového rozsahu nabídne ostrou a detailní kresbu po celé ploše, netrpí na zkreslení, vinětaci a chromatická aberace je rovněž poměrně nízká. Někdy se vyskytují spíše duchové. Také v protisvětle obvykle nejsou problémy s odlesky, to nastává spíše až u většího zoomu.
 
Ve výsledku tak jde o objektiv, který je opravdu hodně solidní a nemá výraznějších slabin. Pouze musíte počítat s ne úplně nízkou cenou, takže vám určitě poradím jej zakoupit rovnou v setu s fotoaparátem. Vzhledem k více než solidním výkonům si odnáší naše ocenění TREFA.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení i za slabšího světla
2. Fotografie s přiměřeně máznutým pozadím
3. Středně náročné krajinky a jiné snímky s požadavkem na slušnou kresbu
 
 

Plusy


+ Velmi dobrá celoplošná kresba
+ Slušný průběh světelnosti
+ Příjemný bokeh u snímků na krátkou vzdálenost
+ Velmi hladký chod zoomovacího prstence
 
 

Minusy

 
- Malé zvětšení
- Nervózní bokeh při snímání na velkou vzdálenost
- Vyšší cena
 
 
Za zapůjčení objektivu Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS děkujeme Fujifilmu.
 
 
Cena v době testování: cca 20 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
15.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů