www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS

Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS
, , recenze
Redakčním testem prošel i setový objektiv pro CSC fotoaparáty Fujifilm, model XF 18-55mm. Ten přináší nadstandardní světelnost F2,8-4,0 a optickou stabilizaci obrazu. Bude fotoaparátům Fujifilm spolehlivým parťákem?
K oblíbeným
reklama
Testovaný objektiv vypadal hodně slibně už na papíře. Při standardní ohniskovém rozsahu má až o 1 EV lepší světelnost než je běžné u levnějších setových objektivů. Je ale nutné zmínit, že cena objektivu rozhodně není nízká a slušnou cenu má spíše právě v setech, ale nikoli sám o sobě (jde o vyšší třídu). Díky tomu je možné více mazat pozadí i snižovat citlivost u pořízených snímků a tím i šum. Bokeh je docela jemný při detailnějších snímcích, nicméně při focení na větší vzdálenost se bokeh naopak stává nervózním. Ocenit lze účinnou optickou stabilizaci obrazu.
 
Fujinon XF 18-55mm hodnocení Trefa
 
Ocenění TREFA získává Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS
za dobrou světelnost a solidní kvalitu obrazu. Logo ocenění je ke stažení zde
 
Mnohé potěší clonový kroužek, je zde ale i poloha pro automatiku. Zoomovací kroužek jde velmi hladce a natáčení videa je tak naprosto bezproblémové. Pokud jde o ostření, to je poměrně rychlé a tiché. Každopádně počítejte s tím, že minimální zaostřovací vzdálenosti jsou na danou třídu poněkud větší a objektiv se tak nehodí pro makro snímky.
 
Opticky je na tom objektiv velmi dobře. Ve většině ohniskového rozsahu nabídne ostrou a detailní kresbu po celé ploše, netrpí na zkreslení, vinětaci a chromatická aberace je rovněž poměrně nízká. Někdy se vyskytují spíše duchové. Také v protisvětle obvykle nejsou problémy s odlesky, to nastává spíše až u většího zoomu.
 
Ve výsledku tak jde o objektiv, který je opravdu hodně solidní a nemá výraznějších slabin. Pouze musíte počítat s ne úplně nízkou cenou, takže vám určitě poradím jej zakoupit rovnou v setu s fotoaparátem. Vzhledem k více než solidním výkonům si odnáší naše ocenění TREFA.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení i za slabšího světla
2. Fotografie s přiměřeně máznutým pozadím
3. Středně náročné krajinky a jiné snímky s požadavkem na slušnou kresbu
 
 

Plusy


+ Velmi dobrá celoplošná kresba
+ Slušný průběh světelnosti
+ Příjemný bokeh u snímků na krátkou vzdálenost
+ Velmi hladký chod zoomovacího prstence
 
 

Minusy

 
- Malé zvětšení
- Nervózní bokeh při snímání na velkou vzdálenost
- Vyšší cena
 
 
Za zapůjčení objektivu Fujinon XF 18-55mm F2.8-4.0 R LM OIS děkujeme Fujifilmu.
 
 
Cena v době testování: cca 20 000 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře