www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 23mm F2 R WR

Fujinon XF 23mm F2 R WR
, , recenze
Fujifilm má pro svůj CSC systém i pěkně širokou nabídku pevných světelných skel. Dnes se podíváme na jedno z nich, model Fujinon XF 23mm F2 R WR. Po přepočtu nabídne ekvivalent 35mm ohniskové vzdálenosti.
K oblíbeným
reklama
Test kompaktního objektivu Fujinon XF 23mm F2 R WR máme zdárně za sebou a nyní je čas na závěrečné vyhodnocení. Objektiv má velmi kompaktní rozměry, je malý i lehký, což ale přináší i jeden neduh. Prstence (clonový a zaostřovací) tak na malém těle objektivu zabírají tolik místa, že se pak hůře nasazuje (není ho pořádně zač chytit). Objektiv nabídne tradiční 35mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a potěší velmi slušnou světelností F2,0, díky čemuž dokáže i na APS-C tělech příjemně mazat pozadí a oddělovat objekty od jejich okolí.
 
Fujinon XF 23mm F2 R WR hodnocení
 
Samotný bokeh má nicméně zvláštní charakter. I když jsou odlesky obvykle plné, což by napovídalo jemnému bokehu, ten je častěji spíše nervózní. Setkáváme se s tím, že místo toho, aby pozadí postupně přecházelo do stále většího rozmazání, chvíli si místo toho drží ještě docela vysokou ostrost, kterou ale doplňuje jakousi zvláštní aurou. Ostření je dostatečně rychlé a tiché, manuální ostření se pak vyznačuje pomalejším převodem. Komplikuje to rychlé přeostření, naopak to vylepšuje přesnost zaostření.
 
Opticky jde o solidní objektiv. Jeho kresba je celoplošně vynikající a velmi ostrý umí být i s plně otevřenou clonou, pokud se ostří na delší vzdálenosti (v řádu desítek centimetrů je naopak docela měkký). Vinětace se tu trochu vyskytuje, podobně je to s chromatickou aberací. Obvykle není výraznějším problémem, občas trošku potrápí. Objektiv dále potěší odolnou konstrukcí proti nepříznivému počasí.
 
V celkovém hodnocení jde o dosti povedený objektiv, který potěší velmi kompaktními rozměry a solidní, nicméně nikoli vynikající optikou. Na udělení našeho ocenění Trefa to sice není, ale je opravdu dost blízko.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení, pokud chcete používat jedinou ohniskovou vzdálenost
 
 

Plusy


+ Velmi dobrá kresba (při ostření na větší vzdálenosti)
+ Kompaktní rozměry
+ Dobrá světelnost
 
 

Minusy

 
- Místy zvláštní bokeh (spíše jakási aura)
- Slabší optické výkony při ostření na krátké vzdálenosti
 
 
Za zapůjčení objektivu Fujinon XF 23mm F2 R WR děkujeme Fujifilmu.
 
 
Cena v době testování: cca 12 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750 Objevují se neoficiální specifikace nástupce Nikonu D750
Na internetu se začaly objevovat uniklé informace o tom, jak by měl vypadat nástupce digitální zrcadlovky Nikon D750. Ten by měl údajně nést jméno D770 nebo D790 a podporovat natáčení UHD 4K videa.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm Fotograf zkusil street-foto s objektivem 200-600mm
Street foto se obvykle fotí se širokoúhlejšími objektivy, jakýmsi standardem je zde 35mm ohnisková vzdálenost. Fotograf Evan Ranft to ale zkusil trochu jinak a na pouliční fotografie si vzal telezoom Sony FE 200-600mm.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500 Muž natočil doručování FedExem, vzduchem letěl objektiv za $1500
Mnoho doručovacích služeb si moc neláme hlavu se zacházením se zásilkami. Problém kvůli tomu nyní bude mít smluvní partner FedExu v USA, který místo chůze balík s objektivem hodil na několik metrů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Samsung Galaxy S11 bude mít patrně 8K video a 108MPx čip Samsung Galaxy S11 bude mít patrně 8K video a 108MPx čip
Neoficiální zprávy hovoří o tom, že by se další generace vlajkových lodí od Samsungu mohla zbavit 12MPx senzoru pro hlavní fotoaparát a místo toho má dostat 108MPx senzor schopný 8K videozáznamu.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Limitovaná série Leica CL Edition Paul Smith bude mít 900 kusů Limitovaná série Leica CL Edition Paul Smith bude mít 900 kusů
Německý výrobce fotoaparátů Leica přichází s další limitovanou edicí. Ta poslední nese název CL Edition Paul Smith podle britského designéra. Zaujme modrou barvou i obrázkem oka na horní straně.
18.11.2019, aktualita, Milan Šurkala