www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 23mm F2 R WR

Fujinon XF 23mm F2 R WR
, , recenze
Fujifilm má pro svůj CSC systém i pěkně širokou nabídku pevných světelných skel. Dnes se podíváme na jedno z nich, model Fujinon XF 23mm F2 R WR. Po přepočtu nabídne ekvivalent 35mm ohniskové vzdálenosti.
K oblíbeným
reklama
Test kompaktního objektivu Fujinon XF 23mm F2 R WR máme zdárně za sebou a nyní je čas na závěrečné vyhodnocení. Objektiv má velmi kompaktní rozměry, je malý i lehký, což ale přináší i jeden neduh. Prstence (clonový a zaostřovací) tak na malém těle objektivu zabírají tolik místa, že se pak hůře nasazuje (není ho pořádně zač chytit). Objektiv nabídne tradiční 35mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a potěší velmi slušnou světelností F2,0, díky čemuž dokáže i na APS-C tělech příjemně mazat pozadí a oddělovat objekty od jejich okolí.
 
Fujinon XF 23mm F2 R WR hodnocení
 
Samotný bokeh má nicméně zvláštní charakter. I když jsou odlesky obvykle plné, což by napovídalo jemnému bokehu, ten je častěji spíše nervózní. Setkáváme se s tím, že místo toho, aby pozadí postupně přecházelo do stále většího rozmazání, chvíli si místo toho drží ještě docela vysokou ostrost, kterou ale doplňuje jakousi zvláštní aurou. Ostření je dostatečně rychlé a tiché, manuální ostření se pak vyznačuje pomalejším převodem. Komplikuje to rychlé přeostření, naopak to vylepšuje přesnost zaostření.
 
Opticky jde o solidní objektiv. Jeho kresba je celoplošně vynikající a velmi ostrý umí být i s plně otevřenou clonou, pokud se ostří na delší vzdálenosti (v řádu desítek centimetrů je naopak docela měkký). Vinětace se tu trochu vyskytuje, podobně je to s chromatickou aberací. Obvykle není výraznějším problémem, občas trošku potrápí. Objektiv dále potěší odolnou konstrukcí proti nepříznivému počasí.
 
V celkovém hodnocení jde o dosti povedený objektiv, který potěší velmi kompaktními rozměry a solidní, nicméně nikoli vynikající optikou. Na udělení našeho ocenění Trefa to sice není, ale je opravdu dost blízko.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení, pokud chcete používat jedinou ohniskovou vzdálenost
 
 

Plusy


+ Velmi dobrá kresba (při ostření na větší vzdálenosti)
+ Kompaktní rozměry
+ Dobrá světelnost
 
 

Minusy

 
- Místy zvláštní bokeh (spíše jakási aura)
- Slabší optické výkony při ostření na krátké vzdálenosti
 
 
Za zapůjčení objektivu Fujinon XF 23mm F2 R WR děkujeme Fujifilmu.
 
 
Cena v době testování: cca 12 500 Kč s DPHCeny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO Manfrotto uvádí makro stativ Befree GT XPRO
Pokud rádi fotíte makro, jistě jste se setkali se situací, kdy jste potřebovali být velmi blízko u země. Nové stativy Manfrotto Befree GT XPRO něco takového díky otočitelnému středovému sloupci nabídnou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr Leica uvádí M-E (typ 240), cenově přístupnější dálkoměr
Německá Leica představila nový dálkoměrný fotoaparát M-E (typ 240). Novinka se má stát jakýmsi low-endovým modelem. I přesto bude mít nějaké funkce navíc a zvládne natáčet Full HD videosekvence.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku Aplikace na focení automaticky vymaže lidi z každého snímku
Aplikace nazvaná Bye Bye Camera je sice určená k fotografování, má ale jednu zajímavou vlastnost. Dokáže totiž z pořízených snímků přímo odstraňovat lidské osoby, které v záběru překážejí. 
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu Objevil se první snímek ze 64MPx snímače Samsungu
V první polovině května představila společnost Samsung svůj 64MPx mobilní snímač ISOCELL Bright GW1. První snímek z tohoto snímače se objevil na čínských sociálních sítích, a to i v plném rozlišení 9216×6912 pixelů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4 Panasonic Lumix S Pro 50mm F1.4
Jedním z objektivů pro nový full frame CSC systém společnosti Panasonic je i světelná padesátka Lumix S Pro 50mm F1.4. Nestojí zrovna nejméně, takže je otázkou, zda za to nabídne dokonalé optické vlastnosti.
Dnes, recenze, Milan Šurkala10 komentářů