www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 23mm F2 R WR

Fujinon XF 23mm F2 R WR
, , recenze
Fujifilm má pro svůj CSC systém i pěkně širokou nabídku pevných světelných skel. Dnes se podíváme na jedno z nich, model Fujinon XF 23mm F2 R WR. Po přepočtu nabídne ekvivalent 35mm ohniskové vzdálenosti.
K oblíbeným
reklama
Test kompaktního objektivu Fujinon XF 23mm F2 R WR máme zdárně za sebou a nyní je čas na závěrečné vyhodnocení. Objektiv má velmi kompaktní rozměry, je malý i lehký, což ale přináší i jeden neduh. Prstence (clonový a zaostřovací) tak na malém těle objektivu zabírají tolik místa, že se pak hůře nasazuje (není ho pořádně zač chytit). Objektiv nabídne tradiční 35mm přepočtenou ohniskovou vzdálenost a potěší velmi slušnou světelností F2,0, díky čemuž dokáže i na APS-C tělech příjemně mazat pozadí a oddělovat objekty od jejich okolí.
 
Fujinon XF 23mm F2 R WR hodnocení
 
Samotný bokeh má nicméně zvláštní charakter. I když jsou odlesky obvykle plné, což by napovídalo jemnému bokehu, ten je častěji spíše nervózní. Setkáváme se s tím, že místo toho, aby pozadí postupně přecházelo do stále většího rozmazání, chvíli si místo toho drží ještě docela vysokou ostrost, kterou ale doplňuje jakousi zvláštní aurou. Ostření je dostatečně rychlé a tiché, manuální ostření se pak vyznačuje pomalejším převodem. Komplikuje to rychlé přeostření, naopak to vylepšuje přesnost zaostření.
 
Opticky jde o solidní objektiv. Jeho kresba je celoplošně vynikající a velmi ostrý umí být i s plně otevřenou clonou, pokud se ostří na delší vzdálenosti (v řádu desítek centimetrů je naopak docela měkký). Vinětace se tu trochu vyskytuje, podobně je to s chromatickou aberací. Obvykle není výraznějším problémem, občas trošku potrápí. Objektiv dále potěší odolnou konstrukcí proti nepříznivému počasí.
 
V celkovém hodnocení jde o dosti povedený objektiv, který potěší velmi kompaktními rozměry a solidní, nicméně nikoli vynikající optikou. Na udělení našeho ocenění Trefa to sice není, ale je opravdu dost blízko.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Univerzální focení, pokud chcete používat jedinou ohniskovou vzdálenost
 
 

Plusy


+ Velmi dobrá kresba (při ostření na větší vzdálenosti)
+ Kompaktní rozměry
+ Dobrá světelnost
 
 

Minusy

 
- Místy zvláštní bokeh (spíše jakási aura)
- Slabší optické výkony při ostření na krátké vzdálenosti
 
 
Za zapůjčení objektivu Fujinon XF 23mm F2 R WR děkujeme Fujifilmu.
 
 
Cena v době testování: cca 12 500 Kč s DPHVývoj ceny testovaného produktu:
Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Canon si patentoval širokoúhlý objektiv RF 13-21mm F2.8 Canon si patentoval širokoúhlý objektiv RF 13-21mm F2.8
Dalším zajímavým patentem z dílen společnosti Canon je extrémně širokoúhlý zoomovací objektiv RF 13-21mm F2.8. Ten by měl nabídnout více než 106° úhel záběru, optický zoom by měl být téměř 1,6násobný.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
7artisans uvádí objektiv 35mm f/1.4 i pro Nikon Z-Mount 7artisans uvádí objektiv 35mm f/1.4 i pro Nikon Z-Mount
Výrobce levných manuálních objektivů 7artisans přichází s další novinkou. Tentokrát je to jeho velmi světelný objektiv MF 35mm f/1.4, který bude mimo Sony E/FE nově k dispozici také pro full frame CSC od NIkonu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Reportér omylem natočil živý vstup s obličejovými filtry, je senzací internetu Reportér omylem natočil živý vstup s obličejovými filtry, je senzací internetu
Obličejové filtry, které lze aktivovat na nejednom telefonu, se "vymstily" reportérovi Justinovi Hintonovi. Ten chtěl natočit seriózní reportáž, jenže ve výsledku měl ve videu tváře mafiána, kouzelníka, pilota ze sci-fi filmu a další.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe
Nedávno jsme si vyzkoušeli 47,3MPx Lumix S1R od Panasonicu, nyní přichází na řadu varianta Lumix S1 s 24MPx snímačem. Ta je více zaměřena na natáčení videa. Jak bude dobrá pro fotky i video?
Včera, recenze, Milan Šurkala
Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount
Full frame systém Panasonicu s objektivy L-Mount by měl být v následujících dvou letech rozšířen o dalších šest objektivů. Budou mezi nimi i tři pevná skla se světelností F1,8. Přibudou také zoomovací objektivy různých kategorií.
27.2.2020, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů