www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 35mm F2 R WR

Fujinon XF 35mm F2 R WR
, , recenze
Od společnosti Fujifilm jsme si k testu zapůjčili světelný 35mm objektiv Fujinon XF 35mm F2 R WR. Chlubí se odolnou konstrukcí vůči nepříznivému počasí, má i clonový kroužek a solidní světelnost F2,0.
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
JPEGy, ale i RAWy otevřené v běžných RAW konvertorech provádí vestavěné korekce, které jsou ale trochu přehnané a linie vykazují poduškovité zkreslení s hodnotou -1,0 %, což není úplně málo. Není to ale ani žádná tragédie. Pokud už se nějak dostanete k RAWům bez provedené korekce, pak čekejte sférické zkreslení s +2,5 %, což je taková střední až trochu větší hodnota.
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR zkreslení
 
JPEG, korigovaný RAW
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR zkreslení
 
nekorigovaný RAW (Raw Therapee)
 
 
 

Vinětace

 
Ztmavení rohů není pro testovaný objektiv v podstatě žádným problémem. Na nejnižší cloně dosahuje zhruba 0,5 EV, což není mnoho a navíc jde jen o velmi pozvolnou změnu jasu, takže si to v podstatě nemáte ani šanci všimnout. S přicloněním pak vinětace postupně klesá ještě níže.
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR průběh vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Podíváme se také na chyby u kontrastních hran, kde u objektivů často vzniká chromatická aberace. Bude to i případ 35mm Fujinonu?
 
 
clona F2
 
 
clona F2,8
 
 
clona F5,6
 
 
clona F11
 
U nižších clon se občas vyskytují modří duchové, s přicloněním ale tato vada docela rychle mizí. Týká se to zejména malé oblasti v rozích, protože ve většině plochy (i docela blízko těchto rohů) se chromatická aberace téměř nevyskytuje.

reklama
Nejnovější články
Olympus uvedl firmwary pro E-M1X, E-M II a E-M5 III Olympus uvedl firmwary pro E-M1X, E-M II a E-M5 III
Olympus přichází s novými firmwary pro své high-endové fotoaparáty OM-D E-M1X, E-M1 Mark II a E-M5 Mark III. Ty např. rozšiřují podporu focus stackingu a zlepšují také možnosti nastavení přepínání EVF.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: únor 2020 Doporučené fotoaparáty: únor 2020
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, článek, Milan Šurkala35 komentářů
Canon uvedl instantní fototiskárnu SELPHY Square QX10 Canon uvedl instantní fototiskárnu SELPHY Square QX10
Další novinkou ve výrobním programu značky Canon je nová instantní fototiskárna. Nese název SELPHY Square QX10 a jak už napovídá název, tentokrát bude tisknout oblíbený čtvercový formát fotografií.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Canon spustí bezplatnou cloudovou službu image.canon Canon spustí bezplatnou cloudovou službu image.canon
Novinkou společnosti Canon je nová bezplatná cloudová služba image.canon. Ta má dovolit dočasnou zálohu dat, jako jsou 4K videosekvence nebo RAWy, nabídne také snadný přesun na další služby.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Lomography chystá Petzval 80.5mm f/1.9 MkII s nastavitelným swirl bokehem Lomography chystá Petzval 80.5mm f/1.9 MkII s nastavitelným swirl bokehem
Společnost Lomography chystá další objektiv pro zrcadlovky, který se snaží zadotovat z kampaně na Kickstarteru. Tentokrát jde o model Petzval 80.5 f/.19 MkII, který slibuje nastavitelný swirl bokeh.
Včera, aktualita, Milan Šurkala