www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 35mm F2 R WR

Fujinon XF 35mm F2 R WR
, , recenze
Od společnosti Fujifilm jsme si k testu zapůjčili světelný 35mm objektiv Fujinon XF 35mm F2 R WR. Chlubí se odolnou konstrukcí vůči nepříznivému počasí, má i clonový kroužek a solidní světelnost F2,0.
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
JPEGy, ale i RAWy otevřené v běžných RAW konvertorech provádí vestavěné korekce, které jsou ale trochu přehnané a linie vykazují poduškovité zkreslení s hodnotou -1,0 %, což není úplně málo. Není to ale ani žádná tragédie. Pokud už se nějak dostanete k RAWům bez provedené korekce, pak čekejte sférické zkreslení s +2,5 %, což je taková střední až trochu větší hodnota.
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR zkreslení
 
JPEG, korigovaný RAW
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR zkreslení
 
nekorigovaný RAW (Raw Therapee)
 
 
 

Vinětace

 
Ztmavení rohů není pro testovaný objektiv v podstatě žádným problémem. Na nejnižší cloně dosahuje zhruba 0,5 EV, což není mnoho a navíc jde jen o velmi pozvolnou změnu jasu, takže si to v podstatě nemáte ani šanci všimnout. S přicloněním pak vinětace postupně klesá ještě níže.
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR průběh vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Podíváme se také na chyby u kontrastních hran, kde u objektivů často vzniká chromatická aberace. Bude to i případ 35mm Fujinonu?
 
 
clona F2
 
 
clona F2,8
 
 
clona F5,6
 
 
clona F11
 
U nižších clon se občas vyskytují modří duchové, s přicloněním ale tato vada docela rychle mizí. Týká se to zejména malé oblasti v rozích, protože ve většině plochy (i docela blízko těchto rohů) se chromatická aberace téměř nevyskytuje.

Nejnovější články
Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center Na CD se našlo 2400 fotek s tragédií World Trade Center
Při prodeji nemovitosti v USA byla objevena CD, na kterých se našel nečekaný obsah. Bylo zde téměř 2400 fotografií dokumentujících události, které nastaly po tragickém 11. září v New Yorku. Ty jsou nyní dostupné online na Flickru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip Canon uvedl 120MPx APS-H a 2,7MPx full frame čip
Canon představil dvě novinky na poli průmyslových snímačů. Máme tu APS-H čip s velmi vysokým rozlišením 120 megapixelů a dále ještě větší full frame čip, jehož rozlišení je naopak velmi nízkých 2,7 MPx.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE Techart TZE-01, adaptér pro FF CSC Nikonu a objektivy Sony FE
Majitelé full frame CSC od Nikonu mají zatím omezený výběr nativních objektivů, mohou ale využít různé adaptéry. Nikon jim nabízí adaptér pro své DSLR objektivy, společnost Techart nyní přidává adaptér pro objektivy Sony FE.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R Meike uvádí 11+18mm makrokroužky pro Canon EOS R
Společnost Meike z Hongkongu představuje užitečné příslušenství pro full frame CSC fotoaparáty Canon EOS R a EOS RP. Jde o makro kroužky s délkou 11 a 18 mm, které mohou být použity i současně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X Hasselblad uvádí digitální stěnu CFV II 50C a tělo 907X
Od společnosti Hasselblad jsme se dočkali velkého množství novinek a mezi nimi je i digitální stěna CFV II 50C a velmi malé středoformátové tělo 907X, které podporuje nové XCD objektivy. Výsledkem je na svou třídu velmi malý fotoaparát.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře