www.digimanie.cz
>
>
>
>

Fujinon XF 35mm F2 R WR

Fujinon XF 35mm F2 R WR
, , recenze
Od společnosti Fujifilm jsme si k testu zapůjčili světelný 35mm objektiv Fujinon XF 35mm F2 R WR. Chlubí se odolnou konstrukcí vůči nepříznivému počasí, má i clonový kroužek a solidní světelnost F2,0.
K oblíbeným
reklama

Sférické a poduškovité zkreslení

 
JPEGy, ale i RAWy otevřené v běžných RAW konvertorech provádí vestavěné korekce, které jsou ale trochu přehnané a linie vykazují poduškovité zkreslení s hodnotou -1,0 %, což není úplně málo. Není to ale ani žádná tragédie. Pokud už se nějak dostanete k RAWům bez provedené korekce, pak čekejte sférické zkreslení s +2,5 %, což je taková střední až trochu větší hodnota.
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR zkreslení
 
JPEG, korigovaný RAW
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR zkreslení
 
nekorigovaný RAW (Raw Therapee)
 
 
 

Vinětace

 
Ztmavení rohů není pro testovaný objektiv v podstatě žádným problémem. Na nejnižší cloně dosahuje zhruba 0,5 EV, což není mnoho a navíc jde jen o velmi pozvolnou změnu jasu, takže si to v podstatě nemáte ani šanci všimnout. S přicloněním pak vinětace postupně klesá ještě níže.
 
Fujinon XF 35mm F2 R WR průběh vinětace
 
 

Chromatická aberace

 
Podíváme se také na chyby u kontrastních hran, kde u objektivů často vzniká chromatická aberace. Bude to i případ 35mm Fujinonu?
 
 
clona F2
 
 
clona F2,8
 
 
clona F5,6
 
 
clona F11
 
U nižších clon se občas vyskytují modří duchové, s přicloněním ale tato vada docela rychle mizí. Týká se to zejména malé oblasti v rozích, protože ve většině plochy (i docela blízko těchto rohů) se chromatická aberace téměř nevyskytuje.

Nejnovější články
Doporučené fotoaparáty: září 2019 Doporučené fotoaparáty: září 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Dnes, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci: nejen lepší správa barev Zoner Photo Studio X v podzimní aktualizaci: nejen lepší správa barev
Dnes byla vydána další pravidelná aktualizace oblíbeného Zoner Photo Studia X. Přináší např. kompletně přepracovanou správu barev, kombinovatelné presety pro export, rychlé náhledy i nové koláže a kalendáře.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000 Kodak uvádí odolný Pixpro WPZ2 a ultrazoom AZ1000
Kodak uvádí do nabídky svých fotoaparátů dva nové modely. Jedním z nich je outdoorový kompakt WPZ2 se 4× optickým zoomem a rok po prvním představení se dostává do prodeje 102× ultrazoom Pixpro AZ1000.
16.9.2019, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let Let dronem: cesta do íránského vězení, páru hrozí 10 let
Lety s drony jsou v mnoha zemích čím dál více kontrolovány a je potřeba si dát velký pozor, kde si člověk může co dovolit. Nevyplatilo se to jednomu australskému páru, kterému za létání dronem v Íránu hrozí 10 let vězení.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala12 komentářů
Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem Panasonic ukázal kameru se svým 8K organickým čipem
Organický snímač Panasonicu se přetřásá už hodně dlouho a nyní se konečně dostává do reálného produktu. Kamera AK-SHB800 totiž tento čip s 8K rozlišením dostala a s tím jsme se dozvěděli i několik dalších informací.
14.9.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář