Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Hama Delta Plus: tři nabíječky v jednom

5.1.2012, Milan Šurkala, recenze
V dnešní recenzi se podíváme na zajímavou nabíječku Hama Delta Plus, která může zároveň fungovat jako nabíječka USB zařízení pomocí tzv. funkce Power Bank. Jako bonus je zde dokonce možnost nabíjet zařízení pomocí 12V zásuvky v autě.
Kapitoly článku:
  1. Hama Delta Plus: tři nabíječky v jednom
  2. Testy a závěr
Dnes testovaná nabíječka Hama Delta Plus je zajímavá díky tomu, že představuje několik zařízení v jednom:
  • běžná nabíječka AA nebo AAA baterií
  • nabíječka USB zařízení přes výstupní USB port
  • zásobárna energie pro USB zařízení, které lze nabíjet z vložených AA baterií (powerbanka)

Design je povedený, moc se mi líbila zelená barva průhledného krytu (na fotografiích ani zdaleka tolik nevynikne). Kryt je výklopný a pod ním jsou čtyři šachty pro AA nebo AAA baterie.





Nabíječka je k dostání v plastovém průhledném obalu, v němž najdete vše důležité.





Nejprve se podívejme na specifikace.


Produkt Hama Delta plus
Kapacita 4 × 1,2V, 2100 mAh / 10,1 Wh
Podpora sítí 110 - 240 V, 50-60 Hz, 12 V (v autě)
Vstup 12 V, 500 mA
Výstup 5 V / 500 mA
Baterie NiCd, NiMH
Doba nabíjení 3,5 hodiny (AAA), 5,0 hodin (AA)
Nabíjecí proud 300 mA (AAA), 600 mA (AA)
Rozměry -
Hmotnost -
Dodané baterie 4×AA 1,2V 2100mAh


V balení dostanete nabíječku, 4 AA baterie, manuál, adaptér do auta i adaptér do klasické 230V sítě. Všechny funkce tak využijete jak v autě, tak i doma.





Nabíječka podporuje AA i AAA baterie. Čtyři AA baterie s kapacitou 2100 mAh jsou již v balení a slibují nízké samovybíjení. To by při napětí 1,2 V mělo zajistit celkově lehce přes 10 Wh. U AAA baterií by mělo jít o 900mAh články, tedy celkem 4,3 Wh. Nabíjet je možno 2 nebo 4 baterie, nezávislé nabíjení každého článku zvlášť totiž není podporováno. Není zde ani funkce vybíjení před nabitím. Baterie tak lze nabíjet pouze v párech, což je ale u většiny nabíječek typické. Negativem takového přístupu je však dřívější opotřebování baterií (lepší kus se nenabije na maximum, které je dáno horším kouskem).





Nabíjecí proud činí 300 mA pro AAA články a 600 mA pro AA baterie. Výrobce tak slibuje časy nabíjení zhruba 3,5 až 5 hodin. U vyšších kapacit bude nabíjení pochopitelně trvat déle. Při nabíjení stačí Delta Plus strčit do sítě nebo do 12V zásuvky v autě, zajistit, že není zapnuto USB nabíjení (nesvítí zelená LEDka, vypíná se tlačítkem napravo) a pak už jen naskládat 2 nebo 4 identické baterie. U každé dvojice se pak rozsvítí červená LEDka signalizující nabíjení. Přestože nabíječka nenabíjí každou šachtu zvlášť, její funkční výbava není právě nejhorší. Nabíjení je řízeno mikroprocesorem s Delta-U, což vylučuje přebití akumulátorů. Dále je zde časový spínač, rozpoznávání vadných článků, udržovací nabíjení a sledování teploty.





Další funkcí je nabíjení přes USB. V podstatě uděláte totéž co v předchozím případě. Strčíte nabíječku do 230V sítě nebo 12V zásuvky v autě. Nyní naopak zapnete USB nabíjení tlačítkem napravo (zelená LEDka se rozsvítí) a můžete připojit vaše USB zařízení. Tím může být mobilní telefon, digitální fotoaparát, MP3, navigace a mnoho jiných přístrojů.

Jako poslední funkce je tu tzv. USB Power Reserve (známá i jako Power Bank). Tentokrát není nabíječka nikam připojena. Jen do ní vložíte 4 nabité AA NiMH nebo NiCd akumulátory (v žádném případě ne jednorázové baterie!), aktivujete USB nabíjení a připojíte USB zařízení. Ve čtyřech AA bateriích s kapacitou 2100 mAh by mělo být 10 Wh energie, což by teoreticky mělo vystačit na tři nabití menšího digitálního fotoaparátu. Na praktické výkony se podíváme v další kapitole.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.