Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

HI-POWER 2000 Aligator: Energie na cesty

31.1.2004, Michal Spáčil, recenze
S příchodem digitálních fotoaparátů jsme se sice zbavili filmu, na druhé straně nám přibyla starost o dostatek elektrické energie. V dnešní recenzi jsme si posvítili na japonský externí akumulátor HI-POWER 2000, který může tuto starost převzít na svá bedra.
O výhodách dobrého externího akumulátoru asi není třeba příliš se rozepisovat - je to věc, která nás ochrání před smutnou situací, kdy před našima očima defilují potenciální skvělé fotografické scenérie, a my místo fotografování vztekle třepeme beznadějně vybitým akumulátorem našeho fotoaparátu. Záložní zdroj, který se vejde do kapsy a oživí náš fotoaparát na dalších 200-500 snímků, se vyplatí. Jsou akumulátory HI-POWER 2000 Aligator to pravé pro Vás? Podívejme se společně.






Po otevření obalu na nás vykoukne především samotný akumulátor, elegantní podlouhlá stříbrná "rakvička" se zkosenými hranami, s jediným konektorem po straně, o rozměrech 96 x 42 x 23mm a váze 120g při 2000mAh. Dalším přiloženým příslušenstvím je černé pouzdro, do nějž nejen že akumulátor můžete vložit, ale dokonce si jej "mastňácky" zavěsit na opasek. To je jistě věc praktická. Podstatnější jsou však další přiložené věci, jako je kabel, kterým se akumulátor dobíjí buď z přípojky v automobilu, nebo pomocí přiloženého adaptéru rovnou ze zásuvky. Není přitom třeba další redukce, neboť řečený adaptér má stejný výstup jako elektrozdířka v autě.

Do stejného konektoru, k němuž se připojuje dobíjecí kabel, se po nabití akumulátoru zasune propojka k fotoaparátu. Přiloženy jsou čtyři lomené jacky, které by svými rozměry měly pokrýt většinu nabízených digitálních fotoaparátů na trhu. Nasazení a výměna jacků na propojovacím kabelu nám připadalo mírně nepraktické, bylo je v obou případech třeba "páčit" v důsledku použití snad až příliš bezpečné bezpečnostní pojistky. Na druhé straně pevnost spojení zaručuje, že v průběhu fotografování nedojde k odpojení jacku a tím přerušení životodárného toku energie do fotoaparátu. Velkou výhodou pro ergonomii práce "v terénu" jsou kroucené šňůry, které se nepletou, kam nemají, přitom je možné je v případě potřeby natáhnout do délky. Akumulátor je nejlépe zavěsit v přiloženém pouzdře na pásek, použití z kapsy je díky pružící kabeláži nepraktické.





Recenzovaný akumulátor je typu Li-Ion. U toho se můžeme na chvíli zastavit. Neradi bychom nosili dříví do lesa tím, že bychom čtenářům opakovali všeobecně známá fakta o technologii Li-Ion. Na druhé straně, opakování bývá přičítáno mateřství těch či oněch pozitivních vlastností člověka, proto si tato fakta alespoň shrňme.

S prvními dobíjecími Li-Ion akumulátorů přišla firma Sony v roce 1991. Ačkoliv se pokusy s využitím lithiových baterií datují už do roku 1912, první nenabíjitelné baterie na bázi lithia se dostaly na trh až v sedmdesátých letech. Pak koncem osmdesátých let bylo po pokusech kovové lithium nahrazeno kysličníkem lithia a kobaltu. To umožnilo vyrobit baterie, které nejen bylo možné dobíjet, ale které přitom zároveň nevybuchovaly, což bylo slabé místo pokusných akumulátorů právě s kovovým lithiem. Na Li-Ion akumulátory dnes narazíme buď ve formě jednotlivých článků, nebo akupacků, tak jak je známe z digitálních fotoaparátů nebo mobilních telefonů.

Velkou výhodou Li-Ion akumulátoru je absence paměťového efektu. To je jev, jenž u akumulátorů NiCd nebo NiMH zapřičiňuje nutnost je vždy před nabíjením úplně vybít. Pokud to neuděláme, snižuje se prudce jejich kapacita a životnost. Li-Ion paměťovým efektem netrpí, na druhé straně je nutné věnovat jim více péče. Jejich nabití před prvním cyklem trvá poměrně dlouho. U testovaného akumulátoru tato doba činí 8 hodin. Prvním nabitím se zformátuje a další dobíjecí cyklus trvá již jen čtyři hodiny. Při dobíjení je potřeba přesně dodržet maximální nabíjecí napětí a v žádném případě jej nepřekračovat, což nebývá problém tehdy, když používáte originální příslušenství. V každém případě stačí překročit doporučené napětí o jediné procento, aby došlo k podstatnému zkrácení životnosti článku. Naopak na nabíjecí proud článek zase tolik citlivý není.






Dobu nabíjení není nutné hlídat tak pečlivě jako u článků NiCd nebo NiMH, teoreticky lze Li-Ion nechat v nabíječce libovolně dlouho. To však nemůžeme doporučit, protože i když jsou články vybaveny ochrannými obvody, nikdy nelze vyloučit např. poruchu nabíječky - a s lithiem, byť i ve formě oxidu, je třeba vždy zacházet opatrně. Pokud necháme Li-Ion nabitý a nepoužíváme jej, samovybíjení probíhá v řádu několika procent denně, což je opět výhoda proti ostatním typům akumulátorů.

Testovaný akumulátor vydrží podle napájeného zařízení, jímž kromě digitálního fotoaparátu může být i mobilní telefon či jiné zařízení vyžadující 5-6V, v provozu 4-8 hodin což pro nás znamená 200 - 500 snímků. Jak poznat, na kolik snímků vydží zrovna s Vaším fotoaparátem? Mezi energetické "žrouty" se - s vyjímkami - řadí spíše fotoaparáty staršího data výroby, zejména ty, které se při používání hodně zahřívají. Každý přístroj má kromě toho jiné minimální provozní napětí, významným faktorem je i časté používání vestavěného blesku, jeho výkon atd., nelze proto jednoduše shrnout, že akumulátor HI-POWER 2000 Aligator udrží fotoaparát v chodu na stanovený počet snímků.




Další z rodiny: dražší HI-POWER s většími rozměry a vyšší kapacitou


Bude Vás zřejmě zajímat, pro které digitální fotopřístroje se HI-POWER 2000 hodí. Zde alibisticky doporučíme poradu s prodavačem a také kontrolu nejvyššího napájecího napětí a proudu, určených výrobcem fotoaparátu. Po projití webových stránek či prospektů našich i zahraničních prodejců testovaného akumulátoru jsme totiž zjistili, že v určení spolupracujících fotoaparátů nejsou zcela jednotní. Přímo na obalu výrobku je uvedeno, že kompatibilní jsou fotoaparáty těchto výrobců: Agfa, Olympus, Fujifilm, Kodak, Casio, HP, Ricoh, Minolta, Sanyo, Nikon, Polaroid, Panasonic, Apple, Konica, Sharp, Pretec a další kamery s 5-6V napájením. Někteří prodejci tak optimističtí nejsou a dopuručují výslovně jen tyto přístroje:

Nikon CoolPix 700/775/800/880/900/910/950/990/995 (nepoužitelné s Nikonem D1),
Olympus 900/920/960/1400/1400L/1400XL/C-2000/C-2020 Zoom/2040/2100/C-2500L/C-3000 Zoom/C-3030 Zoom/3040/E-10/E-100RS/830/840/C-100/C-200/C-700
Kodak DC120/200/210/215/240i/260/265/280N/290/3400/3900/4800
AGFA 1280/1680/CL30 Clik!/CL50
HP315 a
Epson Photo PC650/850Z/300Z,

přičemž výslovně nedoporučují použití se značkami Sanyo, Fujifilm, Canon a Sony. (Např. na stránce http://www.asianproducts.com/viewproduct_A1007324983890.htm, ale i na mnoha jiných). Canon se tedy neobjevuje ani v jednom výčtu. I když v zásadě nevidíme důvod, proč by nemělo být možné akumulátor s posledně uvedenými značkami fotopřístrojů používat, považujeme za korektní na tuto nejasnost upozornit a doporučujeme se při nákupu jakéhokoliv externího akumulátoru napřed přesvědčit, jestli je přátelský právě k našemu fotoaparátu.

Pod značkou HI-POWER můžeme nalézt v obchodech celou rodinku akumulátorů různé kapacity, velikosti a složení. HI-POWER 2000 Aligator stojí v internetových prodejnách kolem třinácti set korun. Za praktické řešení časté "energetické krize" to zase podle našeho názoru není tak mnoho.
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.