reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

HP Photosmart R927: Vyvážené stříbro

, , recenze: specifikace produktu
Společnost HP nám již ukázala, že její značka nemusí být nutně jen synonymem pro automaty bundlované ke každým 10 odebraným tiskárnám, ale že umí uvést na trh i dobře navržený, slušně vybavený a celkově vyzrálý digitální fotoaparát. Poslední novinka HP se jmenuje HP Photosmart R927 a disponuje plným manuálem, optikou od Fuji a rozlišením 8 Mpix, podívejme se na něj blíže...
Mimo samotný digitál se v balení nachází ještě 1 x LiIon akumulátor, HP Photosmart 6220 Digital Camera Dock (volitelná komponenta, bez níž je sestava o 1 000,- Kč levnější), USB kabel, Quick Start Guide, User Guide na CD, Warranty/regulatory brožura, CD se softem HP Photosmart Premier pro Windows i Macintosh a poutko.

Přijít dnes na trh s originálně tvarovaným kompaktem není s ohledem na fakt, že jich tu již téměř tisícovka je, příliš jednoduché, společnosti HP se to ovšem poměrně úspěšně podařilo. Ne snad, že by byl u digitálu vzhled to nejdůležitější, rozhodně ale jednoho potěší, když ho jeho vytoužený digitál zaujme nejen funkcemi, ale nemusí se na veřejnosti stydět ani za jeho vizáž. Popsat linie HP Photosmartu R927 není jen tak, jsou totiž chvíli hranaté a chvíli kulaté, nejlepší tedy bude, když se na jeho fotografii podíváte sami.
Přístroj na svém těle kombinuje kovové i plastové prvky ve stříbřitých odstínech, z nichž největší (celá přední strana + lemování okolo displeje vzadu) je nenápadně podélně šrafován. V kapse se aparát díky své tloušťce cca 2,5 cm ve vypnutém stavu (předpokládám, že asi málokdo přenáší kompakt v kapse s vytaženým objektivem...) nosí velice dobře, přesto bych však tento způsob nošení příliš nedoporučoval, a to z prostého důvodu - jeho obrovský displej totiž v kapse plné mincí, klíčů a podobného haraburdí snadno přijde k úhoně, tedy raději náprsní kapsa či ledvinkovitý styl.

Digitál se pravou rukou drží velmi dobře a díky vybrání na ruku vepředu se s ním dá při troše šikovnosti fotit i jedinou rukou, k horním tlačítkům se s pravačkou dostanou patrně pouze kapsáři a další podobná sorta lidí s dlouhými prsty, my ostatní budeme muset ovládat digitál oběma rukama, což znamená další důležitý závěr - ač se tak dá použít, HP Photosmart R927 určitě není digitál pro jedinou ruku.

Na čelní straně si vlevo nahoře povšimněte neobvykle umístěné i tvarované spouště, dále vestavěného blesku, následuje výsuvný objektiv s automatickou krytkou, levá "tečka" je LEDka sloužící jednak k indikaci při focení se samospouští a za druhé jako přisvěcovací lampa pro autofokus za zhoršených světelných podmínek. Úplně vpravo je mikrofon.

Strana zadní obsahuje především obrovský 3palcový displej, kolébkové zoomovací tlačítko a křížový směrový ovladač se stisknutelným středem, oba dva umístěné pro větší pohodlí při ovládání v mírné prohlubni pro palec. Hmatová odezva obou prvků je vynikající.

Na straně pravé i levé nenalezneme nic podstatného...

Strana horní obsahuje zleva reproduktor za onou malou mřížkou, dále celkem 5 ovládacích knoflíků, 1 indikační LEDku a 2 spouště - tlačítko první přepíná režimy blesku (Auto, On, Off), druhé autofokusu (Normal AF, Macro, Auto Macro, Infinity a Manual focus - jistě netřeba zdůrazňovat, že univerzálnější režimy ostří déle - Auto Macro - a specializované zase rychleji - Infinity/Nekonečno). Další tlačítko aktivuje Photosmart Express Menu, kde můžeme pracovat s obrázky - přímo je vytisknout, či objednat vytištění nebo si je nasdílet. Knoflík 4 přepíná mezi módem prohlížecím a fotografickým, v případě, že jej krátce přidržíme, spustí se HP Demo v rychlosti prezentující základní výhody nového digitálu. Tlačítko páté a poslední zapíná/vypína aparát.

Podobně jako některé další dnešní digitály, i tento typ je vybaven dvěma spouštěmi. Funguje to tak, že spoušť hlavní, "obrázková"je více vystouplá a při držení digitálu v pravé ruce umístěná přímo na ukazováčku , spoušť druhá, "filmařská" se nachází trochu pod spouští hlavní a patrně pro lepší ochranu proti náhodným stiskům je více zapuštěna do těla digitálu. Mít rychlý přístup k natáčení videa je jistě praktické, než u některých modelů přecvakáte menu odpředu dozadu, žádaná scéna občas bývá už dávno pryč...

Na straně spodní stojí za povšimnutí naoko nepohodlně umístěný plastový závit na stativ, opak je však pravdou, pokud přístroj umístíme na libovolný stojánek, je jeho poloha nanejvýš promyšlená - snadno se dostaneme jak k ovládacím prvkům na jeho pravé straně, tak i k dospod výklopným dvířkům (ta jdou, či spíše jejich pojistka jde, trochu ztuha) za nimiž se ukrývají sloty na paměťovou kartu a akumulátor. Uprostřed je umístěn komunikační kolébkový port, který slouží zároveň i jako dobíjecí.

K akumulátoru, respektive jeho fixaci na místě, mám ještě jeden komentář - při pokusu o vytažení SD/MMC karty jsem pravidelně nechtěně vytahoval i akumulátor, jehož jisticí zobáček není příliš spolehlivý.
reklama
reklama
reklama