www.digimanie.cz
>
>
>

Karbonový stativ Rollei Compact Traveller No.1 Carbon

Karbonový stativ Rollei Compact Traveller No.1 Carbon
, , recenze
V další recenzi se budeme věnovat novému karbonovému stativu Rollei Compact Traveller No.1 Carbon. Hlavní výhodou je vynikající skladnost, neboť ve složeném stavu má jen 33 centimetrů a i s kulovou hlavou váží necelý 1 kg.
K oblíbeným
Kapitoly článku:
reklama
Proti hliníkové verzi stativu Compact Traveller No.1 má karbonová verze trochu odlišnou kulovou hlavu. Je o téměř 90 gramů lehčí a váží jen 192 gramů, navíc je ale lépe ovladatelná. Jde především o to, že nyní už není funkce zámku kulového kloubu a panorámování spojena do jednoho ovladače, ale jsou od sebe odděleny. To ale není vše. Hliníková verze s hlavou FPH-53P totiž používá kulatý šroub, zatímco zde je ve tvaru kapky a ke stejnému efektu utažení stačí vyvinout podstatně menší množství síly.


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon kulová hlava


Pochopitelně nechybí na jedné straně vybrání, aby šlo fotoaparát naklopit do portrétní pozice (otočený o 90°).


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon panorámování


Pomocí kulatého šroubu (s vodováhou) se dají rozevřít čelisti, do kterých se vkládá destička o rozměrech 45×42 mm a váží 28 gramů. Kompatibilní je se systémem Arca Swiss.


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon čelisti


Chválím to, že šroub má i výklopné madlo, což opět usnadňuje práci se stativem a snadné zajištění fotoaparátu k destičce, aniž byste potřebovali třeba minci k utažení jako u některých jiných stativů.


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon destička


Zde se ještě můžete podívat na kulatý šroub určený pro otevření a zavření čelistí. Má na sobě vodováhu, přičemž jde o jedinou vodováhu na stativu. Na těle stativu už žádná další není.


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon vodováha


Dole je ještě jeden kulatý šroub pro funkci panorámování. Jak již bylo řečeno, chválím oddělení této funkce od zámku kulového kloubu. Další chvála putuje na nádherně hladký chod této funkce (bez záseku), i při plném uvolnění jde ale trochu ztuha. Je teda třeba tlačit trochu silou, ale vše jde krásně hladce. Samozřejmostí je to, že hlavu lze odmontovat a případně vyměnit, pokud bude člověk chtít.


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon kulová hlava stativu


Na adresu kulové hlavy tedy putuje především chvála. Zapracovalo se na ergonomii ovládání, fotografovi nehází klacky pod nohy a naopak mu pomáhá.


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon připevněný fotoaparát


Velmi dobré je i příslušenství. Najdete zde pouzdro pro stativ, ramenní popruh, pouzdro pro monopod, tři náhradní gumové krytky, dva inbusové klíče a multifunkční klíč.


Rollei Compact Traveller No.1 Carbon příslušenství


Díky tomu je stativ skutečně multifunkční, není problém jej rozebrat, udělat z něj monopod, takto jej nosit díky dodanému pouzdru,... Rollei opravdu myslel v podstatě na všechno.

reklama
Nejnovější články
Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe Panasonic Lumix S1: postřehy z praxe
Nedávno jsme si vyzkoušeli 47,3MPx Lumix S1R od Panasonicu, nyní přichází na řadu varianta Lumix S1 s 24MPx snímačem. Ta je více zaměřena na natáčení videa. Jak bude dobrá pro fotky i video?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount Panasonic zveřejnil roadmapu full frame objektivů pro L-Mount
Full frame systém Panasonicu s objektivy L-Mount by měl být v následujících dvou letech rozšířen o dalších šest objektivů. Budou mezi nimi i tři pevná skla se světelností F1,8. Přibudou také zoomovací objektivy různých kategorií.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Fujifilm instax Mini 11 vylepšuje focení selfie a automatickou expozici Fujifilm instax Mini 11 vylepšuje focení selfie a automatickou expozici
Mezi instantními fotoaparáty máme další novinku, Fujifilm instax Mini 11. Nový model přináší spolehlivé automatické měření expozice, také zlepšuje focení detailů a selfie snímků díky výsuvnému objektivu.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video Fujifilm X-T4 přináší IBIS, lepší AF i 240fps video
Fujifilm uvádí svou novou vlajkovou loď X-T4. Ta přináší mnoho užitečných novinek. Z mnoha můžeme vyjmenovat vylepšené slow-motion video, lépe vyladěný autofokus i přítomnost velmi účinné mechanické stabilizace senzoru.
26.2.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G Metabones přichází s 1,26× expanderem: Nikon F na Fujifilm G
Známý výrobce optických redukcí Metabones přichází s novinkou Nikon G Lens to Fuji G-mount Expander 1.26x. Ta dovoluje montáž objektivů ze zrcadlovek Nikon na středoformát Fujifilmu při zachování úhlu záběru.
25.2.2020, aktualita, Milan Šurkala