www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
Nyní se podíváme na oblast, která by měla být tím hlavním důvodem, proč si vůbec ještě kupovat kompakt. Jde o optický zoom, který není na drtivé většině telefonů. Dnes testovaný Nikon by měl přinést jak širší úhel záběru, tak i možnost výrazně zoomovat, aniž by nějak dramaticky utrpěla kvalita obrazu. Pojďme se tedy podívat na testovací snímky.


Zoom 01 Nikon Coolpix A300

kompakt Nikon Coolpix A300, 25mm ohnisko, klikněte pro zvětšeníZoom 01 Xiaomi Mi4C

smartphone Xiaomi Mi 4C, 30mm ohnisko, klikněte pro zvětšeníI když dnes je už spousta smartphonů širokoúhlých, v průměru budou kompakty širokoúhlejší (drtivá většina začíná na 24-25 mm, kdežto u smartphonů je obvyklé spíše 26-28 mm). V tomto případě to máme 25 proti 30 mm, což je v úhlu záběru docela velký rozdíl. Zajímavostí je i to, že v tomto případě jsou rohy lépe prokreslené u telefonu. Podívejte např. na pravý spodní roh, který se u Nikonu hodně patlá.


Zoom 01 srovnání

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníZde se můžete podívat na srovnání výřezů ve zobrazení 1:1 v případě, že na všech přístrojích byla nastavena stejná ohnisková vzdálenost (stejný úhel záběru). Jak je vidět, obraz ze smartphonu je v tomto případě o něco méně doostřován a působí přirozeněji. Také odšumování a patlání je slabší. Pravá část v trojici ukazuje snímek z kompaktu s rozlišením zmenšeným na 13 megapixelů, tedy praktické srovnání zobrazení fotografie na stejně velké ploše. Nyní budeme studovat, kdy digitálnímu zoomu dojde dech. Zkusme např. 2× zoom.


Zoom 01 srovnání 2

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), cca 60mm ohnisko, klikněte pro zvětšeníVe všech třech případech byl nastaven zhruba stejný úhel záběru (cca 60mm ohnisková vzdálenost). Už zde má optický zoom o něco navrch. Je vidět, že smartphone může být srovnatelný na tom úhlu záběru, který je společný s kompaktem, ale s každým dalším zazoomováním ztrácí dech. Už po 2× přizoomování začíná vést kompakt a jak bude vidět, na maximálním zoomu jej úplně zničí.


Zoom 01 srovnání 3

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), cca 135mm ohnisko, klikněte pro zvětšeníTady byl použit ještě o něco větší cca 4,5× zoom (cca 135mm ohnisková vzdálenost). Kvalita obrazu dále klesá. A nakonec vytáhněme z fotoaparátů maximální zoom, u kompaktu ten optický, u smartphonu pak digitální.


Zoom 02 Nikon Coolpix A300

kompakt Nikon Coolpix A300, 200mm ohnisko (8× optický zoom), klikněte pro zvětšeníZoom 02 Xiaomi Mi4C

smartphone Xiaomi Mi 4C, 30mm ohnisko (8× digitální zoom), klikněte pro zvětšeníDíky delšímu začátku má smartphone i trochu delší konec. Oba přístroje totiž nabídnou 8× zoom, jenže v prvním případě je optický, ve druhém pak digitální. I když telefon Xiaomi má asi ten nejlepší digitální zoom, který jsem kdy viděl, vítěz je jasný.


Zoom 02 srovnání

kompakt Nikon (200mm ohnisko, vlevo) / smartphone Xiaomi (240mm ohnisko, uprostřed)Optický zoom je prostě optický zoom a kvalita obrazu je výrazně lepší. Je tedy jasné, že každý smartphone v tomto bude mít své limity. I pokud bude mít objektiv kompaktu slabší výkony a nepůjde o žádného borce, stejně bude už od relativně malého optického zoomu lepší.

reklama
Nejnovější články
Cine objektivy Laowa přichází nově i pro Canon RF Cine objektivy Laowa přichází nově i pro Canon RF
Bajonet Canon RF se může brzy stát jedním z běžných standardů používaných pro profesionální kamery, kde by mohl nahradit Canon EF. Canon má novou kameru s tímto bajonetem, Venus Optics pak nové objektivy.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou Žádost o ruku na Brooklyn Bridge: fotograf byl sražen cyklistou
Skoro každý chce mít pěkné fotografie z významných momentů svého života. Chris Pain chtěl mít nafocenu a natočenu žádost o ruku na Brooklyn Bridge, ale nešlo to úplně podle plánu. Fotograf, který pořizoval snímky, byl totiž sražen cyklistou.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x Canon představil 0,71× speedbooster EF-EOS R 0.71x
Canon představil nový zajímavý produkt. Je jím tzv. speedbooster, tedy konvertor, který rozšiřuje úhel záběru optické soustavy a s tím i znatelně zlepšuje světelnost. Mount Adapter EF-EOS R 0.71x ji zlepšuje o 1 EV.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala
Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů Canon koupil superpočítač Fujitsu: více simulací, méně prototypů
Společnost Canon chce zapracovat na efektivitě vývoje nových fotoaparátů a objektivů. Proto si zakoupila nový superpočítač Fujitsu PRIMEHPC FX1000, který by měl umožnit testování pomocí simulací a nikoli prototypů.
28.9.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali Video: Krokodýl vyděsil turisty, kteří se s ním fotografovali
Zaměstnanci safari parku v Austrálii si udělali legraci ze skupiny šesti turistů, kteří si chtěli pořídit fotografii s krokodýlem. Krokodýl sklapl čelisti návštěvníkům za zády a ti vyděšeně utekli.
27.9.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře