www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
V poslední kapitole před závěrem se podíváme na výkony za špatného světla. Tady by smartphone měl hodně získat výrazně lepší světelností objektivu (na stejné ohniskové vzdálenosti F2 proti cca F4 u kompaktu), což jsou 2 EV, a tedy 4× nižší citlivost. To by mohlo pomoci vyrovnat teoretickou nevýhodu menšího senzoru. Začneme focením za lehkého šera.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 1

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 1

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníV malém rozlišení, které vidíte bez rozkliknutí, je snímek z kompaktu lepší. Má věrnější a lépe prokreslené barvy. U telefonu jde vidět silné barevné rozmývání (škola a panelové domy jsou zakryté jakýmsi červenofialovým závojem barevného odšumu).


Noční snímek srovnání 1

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníZde už vidíte detaily. U kompaktu je k dispozici jak plné 20MPx rozlišení (vlevo), tak i snímek zmenšený na 13 MPx (vpravo) pro vzájemnou porovnatelnost s výsledkem smartphonu. Jak je vidět, kompakt zde trpí na mnohem vyšší barevný šum, nabídne také méně detailů, ale fotografie z telefonu je barevně hodně rozpitá a je poněkud "bezbarvá". Fotografie byly přitom pořízeny při stejné ISO citlivosti. Kdyby fotografie z kompaktu měla být vyfocena se stejným expozičním časem, vypadala by mnohem hůře. Na druhou stranu jsem zde využil optickou stabilizaci obrazu, která telefonu chyběla.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 2

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníZde máme dva snímky pořízené s citlivostí ISO 100. Zatímco kompakt nabídne expoziční čas do 1 sekundy, telefon Xiaomi Mi4C se musí spokojit s polovinou sekundy (o 1 EV méně). Na druhou stranu ale potěší o 2 EV lepší světelností.


Noční snímek srovnání 2

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníTelefon znovu nabídnul méně roztřepený a celistvější obraz, má však méně barev (silnější barevné odšumování). Přejděme na vyšší citlivost ISO 400.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 3

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 3

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníLepší světelnost se při o něco kratším čase opět projevila trochu světlejším obrazem, ale teoreticky by zde mělo být 1 EV navíc, což mi nepřijde.


Noční snímek srovnání 3

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníKaždé řešení má opět své pro a proti. Kompakt dává barevnější, ale také více roztřepený obraz. Méně výrazně detaily tak jsou schovány za šumem a tím, co vzniklo po odšumování. Nakonec se podíváme ještě na citlivost ISO 1600, která je maximální dostupná v plném rozlišení (oba přístroje umí i ISO 3200, ale u kompaktu od Nikonu pouze ve sníženém rozlišení).


Noční snímek Nikon Coolpix A300 4

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 4

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníZde se mi s kompaktem podařilo vyfotit světlejší fotografii (v obou případech už nebyl potřeba maximální expoziční čas). Už na první pohled je výsledek z kompaktu zakryt nafialovělým závojem a je docela dost saturovaný, zatímco fotografie ze smartphonu Xiaomi je naopak spíše bezbarvá a nevýrazná.


Noční snímek srovnání 4

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníSrovnání je opět podobné. Xiaomi dává celistvější obraz ve výrazných detailech, jinak je ale obraz více rozmytý a méně barevný.

Nejnovější články
Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2 Leica uvedla APO-Summicron-SL 50mm f/2
Novinkou pro systém L-Mount je objektiv z dílen Leicy, model APO-Summicron-SL 50mm f/2. Tato světelná padesátka nabídne odolnou konstrukci i velmi rychlý autofokus díky technologii Dual Syncro Drive.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů