www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
V poslední kapitole před závěrem se podíváme na výkony za špatného světla. Tady by smartphone měl hodně získat výrazně lepší světelností objektivu (na stejné ohniskové vzdálenosti F2 proti cca F4 u kompaktu), což jsou 2 EV, a tedy 4× nižší citlivost. To by mohlo pomoci vyrovnat teoretickou nevýhodu menšího senzoru. Začneme focením za lehkého šera.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 1

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 1

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníV malém rozlišení, které vidíte bez rozkliknutí, je snímek z kompaktu lepší. Má věrnější a lépe prokreslené barvy. U telefonu jde vidět silné barevné rozmývání (škola a panelové domy jsou zakryté jakýmsi červenofialovým závojem barevného odšumu).


Noční snímek srovnání 1

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníZde už vidíte detaily. U kompaktu je k dispozici jak plné 20MPx rozlišení (vlevo), tak i snímek zmenšený na 13 MPx (vpravo) pro vzájemnou porovnatelnost s výsledkem smartphonu. Jak je vidět, kompakt zde trpí na mnohem vyšší barevný šum, nabídne také méně detailů, ale fotografie z telefonu je barevně hodně rozpitá a je poněkud "bezbarvá". Fotografie byly přitom pořízeny při stejné ISO citlivosti. Kdyby fotografie z kompaktu měla být vyfocena se stejným expozičním časem, vypadala by mnohem hůře. Na druhou stranu jsem zde využil optickou stabilizaci obrazu, která telefonu chyběla.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 2

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníZde máme dva snímky pořízené s citlivostí ISO 100. Zatímco kompakt nabídne expoziční čas do 1 sekundy, telefon Xiaomi Mi4C se musí spokojit s polovinou sekundy (o 1 EV méně). Na druhou stranu ale potěší o 2 EV lepší světelností.


Noční snímek srovnání 2

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníTelefon znovu nabídnul méně roztřepený a celistvější obraz, má však méně barev (silnější barevné odšumování). Přejděme na vyšší citlivost ISO 400.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 3

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 3

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníLepší světelnost se při o něco kratším čase opět projevila trochu světlejším obrazem, ale teoreticky by zde mělo být 1 EV navíc, což mi nepřijde.


Noční snímek srovnání 3

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníKaždé řešení má opět své pro a proti. Kompakt dává barevnější, ale také více roztřepený obraz. Méně výrazně detaily tak jsou schovány za šumem a tím, co vzniklo po odšumování. Nakonec se podíváme ještě na citlivost ISO 1600, která je maximální dostupná v plném rozlišení (oba přístroje umí i ISO 3200, ale u kompaktu od Nikonu pouze ve sníženém rozlišení).


Noční snímek Nikon Coolpix A300 4

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 4

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníZde se mi s kompaktem podařilo vyfotit světlejší fotografii (v obou případech už nebyl potřeba maximální expoziční čas). Už na první pohled je výsledek z kompaktu zakryt nafialovělým závojem a je docela dost saturovaný, zatímco fotografie ze smartphonu Xiaomi je naopak spíše bezbarvá a nevýrazná.


Noční snímek srovnání 4

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníSrovnání je opět podobné. Xiaomi dává celistvější obraz ve výrazných detailech, jinak je ale obraz více rozmytý a méně barevný.

Nejnovější články
Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů Canon umožní zrušení aretace prstence Control Ring u RF objektivů

Nové objektivy Canon řady RF pro full frame CSC fotoaparáty mají navíc jeden prstenec zvaný Control Ring. Ten umožňuje např. změnu ISO citlivosti nebo jiných parametrů. Za příplatek vás Canon zbaví aretovaných poloh, což se hodí např. pro video.

Včera, aktualita, Milan Šurkala
Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze Limitovaná edice Leica M Monochrom Drifter Lennyho Kravitze
Lenny Kravitz je nejen hudebník, ale velmi rád i fotografuje, má rád fotoaparáty Leica a černobílé snímky. Není divu, že ve spolupráci s ním uvádí Leica už druhou limitovanou edici některého svého fotoaparátu.
25.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala17 komentářů
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
23.5.2019, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře