www.digimanie.cz
>
>
>
>
>
>

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?

Kompakt nebo smartphone? Co za 4500 Kč fotí lépe?
, , recenze
Kompakty se dnes už moc neprodávají a mohou za to i stále lepší fotoaparáty v telefonech. Proto se dnes podíváme, jaké jsou mezi oběma koncepcemi rozdíly. Co umí kompakt Nikon Coolpix A300 a telefon Xiaomi Mi4C za 4500 Kč? Bude smartphone lepší nebo ne?
K oblíbeným
reklama
V poslední kapitole před závěrem se podíváme na výkony za špatného světla. Tady by smartphone měl hodně získat výrazně lepší světelností objektivu (na stejné ohniskové vzdálenosti F2 proti cca F4 u kompaktu), což jsou 2 EV, a tedy 4× nižší citlivost. To by mohlo pomoci vyrovnat teoretickou nevýhodu menšího senzoru. Začneme focením za lehkého šera.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 1

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 1

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníV malém rozlišení, které vidíte bez rozkliknutí, je snímek z kompaktu lepší. Má věrnější a lépe prokreslené barvy. U telefonu jde vidět silné barevné rozmývání (škola a panelové domy jsou zakryté jakýmsi červenofialovým závojem barevného odšumu).


Noční snímek srovnání 1

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníZde už vidíte detaily. U kompaktu je k dispozici jak plné 20MPx rozlišení (vlevo), tak i snímek zmenšený na 13 MPx (vpravo) pro vzájemnou porovnatelnost s výsledkem smartphonu. Jak je vidět, kompakt zde trpí na mnohem vyšší barevný šum, nabídne také méně detailů, ale fotografie z telefonu je barevně hodně rozpitá a je poněkud "bezbarvá". Fotografie byly přitom pořízeny při stejné ISO citlivosti. Kdyby fotografie z kompaktu měla být vyfocena se stejným expozičním časem, vypadala by mnohem hůře. Na druhou stranu jsem zde využil optickou stabilizaci obrazu, která telefonu chyběla.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 2

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 2

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníZde máme dva snímky pořízené s citlivostí ISO 100. Zatímco kompakt nabídne expoziční čas do 1 sekundy, telefon Xiaomi Mi4C se musí spokojit s polovinou sekundy (o 1 EV méně). Na druhou stranu ale potěší o 2 EV lepší světelností.


Noční snímek srovnání 2

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníTelefon znovu nabídnul méně roztřepený a celistvější obraz, má však méně barev (silnější barevné odšumování). Přejděme na vyšší citlivost ISO 400.


Noční snímek Nikon Coolpix A300 3

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 3

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníLepší světelnost se při o něco kratším čase opět projevila trochu světlejším obrazem, ale teoreticky by zde mělo být 1 EV navíc, což mi nepřijde.


Noční snímek srovnání 3

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníKaždé řešení má opět své pro a proti. Kompakt dává barevnější, ale také více roztřepený obraz. Méně výrazně detaily tak jsou schovány za šumem a tím, co vzniklo po odšumování. Nakonec se podíváme ještě na citlivost ISO 1600, která je maximální dostupná v plném rozlišení (oba přístroje umí i ISO 3200, ale u kompaktu od Nikonu pouze ve sníženém rozlišení).


Noční snímek Nikon Coolpix A300 4

kompakt Nikon Coolpix A300, klikněte pro zvětšeníNoční snímek Xiaomi Mi4C 4

smartphone Xiaomi Mi 4C, klikněte pro zvětšeníZde se mi s kompaktem podařilo vyfotit světlejší fotografii (v obou případech už nebyl potřeba maximální expoziční čas). Už na první pohled je výsledek z kompaktu zakryt nafialovělým závojem a je docela dost saturovaný, zatímco fotografie ze smartphonu Xiaomi je naopak spíše bezbarvá a nevýrazná.


Noční snímek srovnání 4

kompakt Nikon (20 MPx vlevo) / smartphone Xiaomi (13 MPx uprostřed) / kompakt Nikon (13 MPx vpravo), klikněte pro zvětšeníSrovnání je opět podobné. Xiaomi dává celistvější obraz ve výrazných detailech, jinak je ale obraz více rozmytý a méně barevný.

reklama
Nejnovější články
Studentka dostala pokutu 6600 liber za selfie, důkaz porušení karantény Studentka dostala pokutu 6600 liber za selfie, důkaz porušení karantény
Selfie se už několikrát stalo nechtěným důkazem porušení zákonů a jiných nařízení. Jedním z dalších případů je studentka fotografie Carys Ann Ingram, která měla být v karanténě. Místo trávila čas venku a posílala selfie.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Vysoce světelný 7artisans Photoelectric 50mm f/1.05 pro full frame Vysoce světelný 7artisans Photoelectric 50mm f/1.05 pro full frame
Společnost 7artisans přichází s dalším vysoce světelným objektivem. Jde o 50mm verzi se světelností F1,05, která je určena pro všechny full frame CSC bajonety na trhu. A ani cena nepatří mezi ty nejvyšší.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF Meike uvádí objektiv rybí oko 8mm F3.5 i pro Nikon Z a Canon RF
Meike rozšiřuje počet bajonetů, pro které se vyrábí objektiv typu rybí oko, model 8mm f/3.5. Nyní bude k dispozici i pro Nikon Z a Canon RF. Je sice určen pro APS-C, ale na full frame tělech může vytvořit cirkulární efekt.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s Lexar microSDXC Silver UHS-I 1066x s přenosovou rychlostí až 160 MB/s
Lexar přichází s novými paměťovými kartami microSDXC UHS-I Silver 1066x. Ty sice mají jen UHS-I rozhraní, ale přesto dosahují velmi vysokých přenosových rychlostí při sekvenčním čtení až 160 MB/s.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50 Lensbaby uvedlo Spark 2.0 s Optic Swap objektivem Sweet 50
Lensbaby uvedlo novou generaci svého Spark 2.0. Novinka přináší nastavitelnou 12lamelovou clonu až do F22 a je dodávána s pevným objektivem Sweet 50. Je tedy kompatibilní s celým systémem Optic Swap.
Včera, aktualita, Milan Šurkala