Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kyocera SL300R: tenký elegán s rychlým procesorem

19.12.2003, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Jeden z nejzajímavějších segmentů mezi digitálními fotopřístroji jsou tzv. digitální šperky. Příslušníky této kategorie poznáte na první pohled, jsou designově dokonalé, tvary originální a ladné, rozměry pak malé až miniaturní. A přesto velice často disponují velice kvalitní optikou, standardními snímači nebo dokonce rychlými procesory. Vypadají tedy jako hračky pro zábavu, ve skutečnosti však poskytují především velice kvalitní fotografie a někdy i použitelný videozáznam. Průkopníky mezi těmito fotošperky byly především modely od Canonu patřící do řady IXUS nebo od Minolty nesoucí v názvu písmenko X. Dnes však je i v této kategorii konkurenční "těsno", a tak si představíme podrobně tentokrát krásnou miniaturu od Kyoceru - třímegapixelový model Finecam SL300R.
Kapitoly článku:
  1. Kyocera SL300R: tenký elegán s rychlým procesorem
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Nemůžeme u typického zástupce digitálních šperků začít jinak než popisem jeho designu. Finecam SL300R konstrukčně trochu opisuje od jarního modelu Nikon Coolpix SQ, protože je opět rozdělen prakticky na dvě části, na tu základní s LCD zobrazovačem na zadní straně a druhou menší, ve které je ukrytý objektiv (jenž se nevysouvá ani při zoomování). Tato druhá "objektivní" část rotuje kolem té první dohromady o více než 180 stupňů. Když už jsme se zmínili o objektivu, tak se na optickou část modelu podrobně podíváme. Model disponuje trojnásobným optickým zoomem při rozsahu ohniskových vzdáleností od 5,8 do 17,4 milimetrů, což v přepočtu na 35 mm kinofilm znamená rozmezí od 38 do 115 milimetrů při jenom průměrné světelnosti objektivu od F2,8 do F4,7. Objektiv nabízí i Makro režim, ovšem snímat v něm lze až od dvaceti centimetrů. Musíme si ovšem uvědomit, že v takto tenkém modelu asi nemůžeme očekávat optiku s parametry třeba elektronických digitálních zrcadlovek. Pokud se podíváme na tento model od Kyocery pouze z hlediska jeho rozměrů, pak až zarážející je to, že je tenoučký neuvěřitelných jeden a půl centimetru. I zbývající dva rozměry (100 x 62,5 milimetrů) a hmotnost (125 gramy bez karty a akumulátoru) potvrzují, že se jedná spíše o miniaturu než o kapesní model.

Nejenom optika dělá fotopřístroj, ale také jeho snímač. CCD čip obsahuje celkem 3,34 milionů obrazových buněk, což vám umožní pořizovat fotografie s maximálním rozlišením až 2048 x 1536 bodů. V Menu, které má klasickou "kyoceří" podobu - ze spodního řádku vyskakující roletku s nabídkou, si můžete vybrat ještě další tři nižší rozlišení: 1600 x 1200, 1280 x 960 a 640 x 480 bodů. Citlivost snímače se pohybuje od 100 do 800 ISO. Pokud budete fotografovat v noci, potom určitě nezapomeňte na některý z prodloužených expozičních časů. Snímky ve formátu JPEG se ukládají ve dvou různých kompresních poměrech na paměťové karty Secure Digital (nebo MMC), v balení potom najdete kartu o kapacitě 16 MB. Třístovka zvládá také natočit ozvučené video, a to ve třech rozlišeních (maximální je 640 x 480 bodů, což je v této kategorii určitě nadstandard) a ve dvou rychlostech (maximální je třicet snímků za sekundu). Jeho délka je potom omezena pouze kapacitou použité paměťové karty.Z hlediska expozičního je tento Finecam někde na pomezí mezi klasickým automatem a modelem nabízející manuální nastavování expozičních parametrů. Kromě automatiky a pěti kreativních režimů (například Sport, Krajina nebo Portrét) totiž disponuje pouze režimem s prioritou clony, s čímž si ovšem ve většině běžných situací vystačíte. Navíc tento krasavec prostě není určen pro náročnou fotografickou práci, ale jako malý obrazový zápisník většinou nezklame. Navíc nabízí manuální kalibraci teploty bílé, využít lze i čtyři klasické přednastavené hodnoty (Denní světlo, Zataženo, Zářivka, Žárovka). Vyvážení bílé se provádí přímo ve snímacím zařízení, nikoliv tedy v digitální části. Solidní je i rozsah závěrky, který se pohybuje od 1/2000 až do osmi sekund (základní rozsah je do jedné sekundy, prodloužené expoziční časy jsou potom 2, 4 a 8 sekund).
Ovšem zdaleka nejzajímavější na novince je to, že je schopná díky novému obrazovému procesoru RTUNE snímat v kontinuálním režimu rychlostí tři a půl fotografie za sekundu v maximálním rozlišení neustále až do zaplnění paměťové karty. Tento nový procesor by měl také minimalizovat obrazový šum a zaručovat barevnou přesnost snímku. Což naše redakční testy ve většině případů potvrdily. RTUNE technologie by měla také zabraňovat takzvanému "cross talk" efektu (nežádoucímu signálu mezi dvěma komunikujícími centry), kdy signál z jednotlivých snímacích pixelů může být sousedními signály zkreslen. Tím by se mělo dosáhnout snížení výskytu digitálních artefaktů. Díky tomu pracuje následné digitalizování signálu s menším a přesnějším objemem dat.


Specifikace Kyocera Finecam SL300R
Počet efektivních pixelů3,2 milionů
Snímací prvek CCDSnímač CCD 1/2,7 palce, celkem 3,34 milionu snímacích elementů
CitlivostAutomatická a ruční ekvivalentní ISO 100, 200, 400, 800
Ohnisková vzdálenost5,8–17,4 mm (odpovídá 38–115 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F4,7
Ostřící rozsahod 60 cm, v Makro režimu od 20 cm
ZaostřováníVideo feedback auto-fokus, wide AF, spot AF, manuální ostření
Vyvážení bíléAutomaticky, manuálně (Preset, slunečno, žárovkové světlo, zataženo, zářivka)
Měření expoziceVícesegmentové, váhové se zdůrazněním středu a bodové
ZávěrkaCCD electronická programovaná, 1 - 1/2000 sekundy, 2sec, 4sec, 8sec
Ovládání expoziceAutomatická expozice, expozice s clonovou prioritou
Kompenzace expozice±2 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
Režimy bleskuAutomatický blesk, redukce jevu červeného oka, zesvětlovací záblesk, vypnutý blesk
Hledáčekoptický
Záznamové médiumPaměťové karty SD nebo MMC
Formáty souborůJPEG, MPEG
Obrazové efektySepia, černobílý snímek
Velikosti snímků2048 x 1536, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 bodů
Stupně kvalityFine, Normal
Formátováníano
LCD displejBarevný 1,5palcový displej TFT
Samospoušťano
Videosekvence640 x 480, 320 x 240, 160 x 120 bodů, 30 snímků/s, 15 snímků/s, doba záznamu omezena kapacitou karty
Digitální zoomaž dvounásobný
Baterie3.7V lithum iontový akumulátor 780mAh
RozhraníUSB 1.1
Rozměry (ŠxVxH)100 x 62,5 x 15 milimetrů
Hmotnost125g (bez karty a baterie)
Standardní příslušenstvíLi-ion akumulátor, AC adaptér, 16 MB SD karta, USB kabel, ovladače pro PC, řemínek, pouzdro