Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lumix DMC-LC50: Malý ďábel

9.11.2004, David Dvořák, recenze: specifikace produktu
Dnešním recenzovaným fotoaparátem je model Panasonic DMC-LC50E Lumix od japonského výrobce Matsushita Electric. Nedávno jsme recenzovali jeho výkonnějšího bratříčka FX7, s nímž má některé rysy společné. Ale to uvidíme později.
Kapitoly článku:Jak název napovídá, patří DMC-LC50E do rodiny fotoaparátů Lumix. Panasonic na ní spolupracuje s firmou Leica, která dodává kvalitní optický systém, bez kterého by byl fotoaparát nepoužitelný. Tělo přístroje má kompaktní rozměry, ale vyznačuje se vcelku zdařilou ergonomií. Ostatně jaké další tvary u podobných přístrojů vymýšlet? Díky tvaru těla se fotoaparát pohodlně drží a používá. Jeho srdcem, které bije uvnitř je potom snímací čip s efektivním rozlišením 3.2 milionů pixelů, což slibuje dnešní nepsaný minimální standard a je typické pro lepší nižší třídu. Podívejme se ale na přítroj blíž.


Na čelní stěně samozřejmě nemůže chybět objektiv, v tomto případě kvalitní konstrukce DC Vario-Elmarit od Leicy. Tímtéž objektivem je vybaven i výše zmiňovaný Lumix FX7. Ve vypnutém stavu je ukryt uvnitř těla přístroje a chráněn automatickou kovovou clonou. Po uvedení do provozu se vysune do pracovní polohy a vyčnívá zhruba na 2cm z těla fotoaparátu. Dalším tradičním prvkem na čelní stěně je vestavěný blesk. Pod ním je dioda signalizující použití samospouště a nad objektivem je vidět okénko průzorového hledáčku. Nechybí ani logo firmy Panasonic a v pravém dolním rohu typické psané L od Leicy. Na levé straně z přední stěny vystupuje znatelný grip, který usnadňuje bezpečné a pevné držení přístroje.


Horní strana nabízí pouze tři ovládací prvky, ovšem velice důležité. Zaprvé je to přepínač režimu On/Off, kterým fotoaparát uvádíme do provozního stavu. Dalším spoušť fotoaparátu, obepnutá prstencem, který slouží k nastavování ohniskové vzdálenosti objektivu, od širokoúhlého až po teleobjektiv.


Zadní stěna potom obsahuje typickou množinu ovládacích prvků. V první řadě je to samozřejmě zobrazovací LCD displej, na kterém si můžeme prohlížet již nafotografované snímky či jej můžeme použít místo hledáčku. LCD displej sice nepatří mezi největší, ale svou funkci plní dobře. Nad ním je okénko průhledového hledáčku, vedle něj potom otočný volič expozičních režimů (vesměs programové) a vlastního prohlížení. Pod otočným voličem se nachází křížový volič, kterým procházíme a vybíráme položky v menu. Podobně jako u FX7 má křížový volič zdvojenou funkci a ve snímacím režimu slouží jeho tlačítka např. k nastavení samospouště či bleskového režimu. Pod LCD se nachází tři ovládací prvky: tlačítko Menu, Display a Erase, kterým mažeme nevyhovující nasnímané fotografie.


Na levé straně přístroje (při pohledu od zadní stěny) se nachází plastová záklopka, ukrývající kontakty DC IN (pro připojení na síťové napájení) a AV s USB. Pod ní jsou umístěna dvířka, za kterými je prostor pro paměťovou kartu Secure Digital. Otevírání je snadné a jisté, nehrozí (při rozumném používání) žádná mechanická závada. Na pravé straně přístroje nic zajímavého není, je zde jenom očko pro řemínek na ruku.Na spodní stěně uživatel nalezne jenom prostor pro baterie typu AA a závit pro stativový šroub. Vzhledem k možnosti snímání až do 8s jistě přijde nejednomu uživateli vhod.