Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia

Makro fotoaparáty ve smartphonech: jsou užitečné nebo k ničemu?

, , recenze
Makro fotoaparáty ve smartphonech: jsou užitečné nebo k ničemu?
Mnoho dnešních telefonů má speciální fotoaparát pro makro snímky. Současně ale často mívají hlavní fotoaparát s obrovským rozlišením. Naskýtá se tedy otázka, zda je lepší snímek z makro fotoaparátu nebo výřez z hlavního modulu. Podívali jsme se na to.
Makro fotoaparáty ve smartphonech: jsou užitečné nebo k ničemu?
Náš test makro modulů ve smartphonech máme za sebou a než uděláme výsledné hodnocení, je třeba si uvědomit jednu věc. Tyto výsledky se týkají dvou testovaných telefonů a nemusí být totožné i na jiných smartphonech. Dá se pochopitelně čekat, že výsledky budou nejspíš podobné, ale bude pochopitelně záležet na tom, jaký je konkrétní hlavní i makro modul. 
 
Pokud jde o 2MPx makro, na základě tohoto testu (i mých jiných pokusů na jiném telefonu od Xiaomi v kombinaci 48MPx / 2 MPx) mohu říci, že jde o zbytečný modul. Zbytečně jen zvyšuje výrobní náklady na telefon, a tedy i jeho prodejní cenu. Hlavní moduly s cca 50 MPx zvládají dostat z adekvátního výřezu více detailů, a to ať se týká samotných 50MPx snímků (které jsou obvykle docela rozmyté), tak skládaných snímků se čtvrtinovým rozlišením (což platí především o RAWu). Pokud je 2MPx modul kombinován se 64MPx nebo dokonce 108MPx čipem, dá se čekat ještě výraznější rozdíl ve prospěch hlavního modulu. Poněvadž je rozdíl rozlišení cca 25-50násobný, tak to kratší snímací vzdálenost a ne až o tolik delší přepočtená ohnisková vzdálenost (pokud vůbec) opravdu nezachrání.
 
Makro moduly ve smartphonech, hodnocení
 
O trochu jiná písnička je to v případě 5MPx makro modulu. Tam se hlavní moduly dostávají na 10-20násobek rozlišení makro modulu, což začíná být něco, co s větším zoomem a kratší zaostřovací vzdáleností už může být srovnáno. Bohužel ne překonáno. Testy ukázaly, že 5MPx makro modul se svými detaily dokáže dostávat zhruba na úroveň hlavního modulu, v něčem může být lepší (zejména pokud jde o scénu, kde hlavní modul příliš patlá obraz), někdy může být horší. V zásadě ale platí opět totéž. Zbytečně to prodražuje telefon, neboť v podstatě nezískáte nic zásadního navíc, co by nešlo dostat výřezem z hlavního fotoaparátu.
 
Pokud si tedy kupujete nový smartphone a máte rádi makro snímky, nejde-li o vyloženě nějaký speciální telefon se zaměřením na tuto disciplínu a nějaký "superspeciální" makro modul, který ostatní nemají, na přítomnost makro fotoaparátu se ani nemusíte dívat. Ano, je pohodlnější vidět snímky s velkým zvětšením přímo na displeji a dostat je do paměti rovnou bez ořezávání, ale kvalitnější nebudou.
 
Za zapůjčení telefonu realme 9 Pro+ děkujeme společnosti realme, za Samsung Galaxy A52s 5G pak Samsungu.Vývoj ceny testovaného produktu: