Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Megatest inkoustových tiskáren: Úvod, HP DJ 3745 a DJ 5652

13.9.2004, Petr Svoboda, recenze
Otestovali jsme řadu inkoustových (foto)tiskáren, určených pro domácnosti a malé kanceláře. Limitem byla především cena - testu se mohly zúčastnit jen tiskárny v ceně do 6.000 Kč včetně DPH. Hodnotili jsme kvalitu tisku, vybavení, složitost obsluhy, ale také náklady na vytištění černobílé a barevné stránky. Jak to všechno dopadlo si přečtete v následujícím článku, ale také v pokračování, které vám přineseme v dalších dnech.
Kombinace černé a stříbrné je dnes u počítačů módní. Do stejných barev je tedy oděna i tiskárna DeskJet 5652. Sluší jí i tmavý plexisklový kryt pracovního prostoru. Není to žádný drobek, ovšem výška není velká, a tak můžete tiskárnu umístit třeba do poličky. Zásobník papíru vypadá robustně a pojme až 150 listů papíru. Asi nejzajímavější je duplexní jednotka, po jejímž osazení bude tiskárna sama otáčet stránky. Bez práce tak můžete dosáhnout o něco nižší provozní náklady a hlavně šetřit naše (a především zahraniční) lesy. Podobně jako u menší testované tiskárny HP slouží k propojení s počítačem konektor USB 2.0, můžete ale použít i starší LPT. K napájení slouží externí adaptér – je trochu s podivem, že se do objemného těla tiskárny nevešel.

hodnoceno:
test:
body:
možnost přerušit tiskovou úlohu
ano
10
kontrolka docházejícího inkoustu
ano
10
Příslušenství
duplexní jednotka
5
USB
2.0
10
LPT
ano
10

Instalace a ovládání
Vše, co platilo o trojkovém modelu platí i tady, ovládacích možností je ale víc. Tlačítko k zapínání je umístěno na pravém kraji čela tiskárny, na opačném konci je pak několik dalších tlačítek a kontrolek. Především je možné hardwarově přerušit tisk. Další tlačítko slouží k potvrzení, že byl do tiskárny vložen papír, a může tak pokračovat v tisku. Dále je tu kontrolka indikující docházející inkoust a tlačítko a kontrolky pro volbu tiskového režimu. Pochopitelně můžete kvalitu tisku volit i v počítači, je-li ale pro vás výhodnější měnit ji přímo na tiskárně, máte s DJ5652 vyhráno.Ovladače obou tiskáren HP jsou téměř identické, přibyla možnost pro tisk plakátů a možnost tisku více stránek na jeden list. Opět tu najdeme pomocníka pro zlepšení kvality tisku fotografií. A nemohu zapomenout na podporu duplexního (oboustranného) tisku.


hodnoceno:
test:
body:
český instalátor
ano
10
náročnost instalace
před zapojením
bez restartu
7
český ovladač
ano
10
možnost uložení parametrů
ano
10
náhled před tiskem
ano
10
bezokrajový tisk
ano
10
ukazatel množství inkoustu
přesný
10

Rychlost tisku
hodnoceno:
test:
body:
fotografie 10 × 15 cm
04:51,16
0

Kvalita tisku
V tomto testu jsme hodnotili kvalitu tisku v nejvyšší možné kvalitě na fotografický papír. Použili jsme vždy ten fotopapír, který nám dodal výrobce tiskárny. Pokud vás zajímá výsledek tisku v běžné kvalitě na kancelářský papír, podívejte se na stejný test na webu Svět hardware.

Škály barev byly odstupňovány rovnoměrně a ke slévání odstínů nedocházelo. U barevných přechodů nebylo možné zjistit proužkování.
Barevné podání je věrné, nedělá problémy ani červená barva. Velmi pěkně vyšly i ty nejsvětlejší odstíny u bílých květin.
Podání pleťových tónů je výrazně lepší než u DJ 3745 a snad i nejlepší v testu vůbec. Mezi stejnými fotografiemi v rozlišení 300 a 150 dpi je dosti zásadní rozdíl. Ten se při tisku na fotopapír projevil v podstatě u všech testovaných přístrojů.
Černobílá fotografie je podána v neutrálních odstínech, zachována byla vysoká ostrost, ale v černé barvě se nějak utopila barevná hloubka.
Černé písmo na bílém podkladu je čitelné ve velikosti dva body, na tmavém podkladu dopadl výsledek stejně dobře.

hodnoceno:
test:
body:
barevné fotografie
výborná
10
černobílé fotografie
dobrá
5
test písma (normální/inverzní)
2/2
10
pruhování v barevných přechodech
žádné
10

Test výdrže
hodnoceno:
test:
body:
cena tiskové hlavy
tisková hlava je součástí zásobníků s inkoustem
10
cena náplně (barevná+čb)
1749,00 Kč/str.
0
reálná cena za černou stránku
1,60 Kč/str.
0
reálná cena za barevnou stránku
2,44 Kč/str.
5


Technické parametry
technologie tiskuhp Photoret III a IV
tiskové kazety2; barevná + černá/foto
počet přímých barev4-6 (C, M, Y, K nebo 3x foto)
nejvyšší výstupní rozlišení (dpi)4 800 × 1 200
čtečka paměťových karetnení
přímý tisk z paměťových karetnení
přímé připojení fotoaparátunení
rozměry médiíA4, Letter, Legal, vlastní
hmotnost médií60–280 g/m2
paměť tiskárny8 MB
ostatní média
zásobník papíru150 listů A4 + volitelně 250 listů A4
propojní s počítačemUSB 2.0
podporovné OSWindows 98/ME/2000/XP, Mac OS
maximální měsíční zátěž5000 stran / měsíc
rozměry (mm)449 × 371 × 145
hmotnost (kg)5,3

Závěr
DJ 5652 je robustní tiskárnou, která je s použitím fotografického inkoustu schopná dodat velmi kvalitní obrázky. Ale ani bez použití fotografického zásobníku není tisk vůbec špatný. Přestože zásobníky inkoustu nejsou dělené, jsou náklady na tisk docela dobré. Tiskárna se hodí tam, kde je třeba občas velmi kvalitní barevný tisk a zároveň běžný černobílý nebo barevný tisk ve větším množství (zvládne až 5000 stran za měsíc). Možnost osazení duplexní jednotkou navíc, kromě šetření nákladů, usnadňuje malonákladovou výrobu brožurek nebo časopisů. Drobným omezením je horší tisk černobílých fotografií.

Klady
Zápory
- tisk s fotografickou kazetou
- duplexní jednotka
- volba režimu na panelu tiskárny
- nedělené zásobníky inkoustu
- velké rozměry
- tisk černobílých fotografií

Doporučená koncová cena je 5.490 Kč včetně DPH.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Hewlett-Packard s.r.o.