reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak  |   Svět mobilně

Minolta DiMAGE G400: stylový miniaturní rychlík

, , recenze: specifikace produktu
Hmatatelným výsledkem spojení dvou fotogigantů Konicy a Minolty se stal na sklonku loňského roku model označený G400. Jde o stylový a designově velmi povedený fotopřístroj připomínající spíše modely od Konicy. Čtyřstovka je ovšem při samotném fotografování velice svižná a navíc disponuje velice praktickým zdvojením paměťového prostoru pomocí dvou slotů, jak pro obvyklé Secure Digital karty, tak pro "soňácké" Memory Sticky. Takže s G400 si opravdu nemusíte lámat hlavu s tím, kam své fotky uložíte. Vzhledem k tomu, že novinka patří už do čtyřmegapixelové kategorie, takže snímky v maximálním rozlišení mají často objem přes 1 MB, tak možnost ukládat na obě karty prakticky zároveň jistě oceníte.
Kapitoly článku:
  1. Minolta DiMAGE G400: stylový miniaturní rychlík
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Model G400 oživíte odsunutím předního panelu, který v klidové poloze chrání objektiv před poškozením. Probuzení fotopřístroje vám potvrdí do té chvíle schovaná fialově svítící dioda, která nemá ovšem jinak žádnou funkci. Designově se jedná o strohý a jednoduchý styl, ovšem tělo je celokovové, na míle vzdálené nevzhledným plastovým "krabicím". Rozměrově nepatří novinka mezi klasické miniatury, přesto je docela tenká (23 milimetrů). Její hmotnost je potom 145 gramů bez akumulátoru a karet. U karet, tedy u paměťového prostoru, který G400 nabízí, se musíme hned na úvod podrobněji zastavit. Čtyřstovka totiž disponuje nezvykle hned dvěma sloty, jak pro u Minolty běžné Secure Digital karty (nebo MultiMediaCard), tak pro "soňácké" Memory Sticky. Navíc toto zajímavé paměťové spojení je docela flexibilní, protože můžete používat oba druhy karet zároveň (podle výrobce až do maximální kapacity 640 MB). Do tohoto paměťového prostoru můžete uložit nejenom snímky ve formátu JPEG, ale také ozvučený videozáznam v rozlišení 320 x 240 bodů natočený rychlostí patnácti snímků za sekundu. Jeho délka je omezena pouze kapacitou paměťové karty.
U G400 zjistíte téměř ihned, že fotopřístroj je skutečně doslova akční. Po zapnutí totiž můžete začít fotografovat přibližně za vteřinu, takže vám neunikne žádný z náhodných nebo nečekaných záběrů. Minimální a prakticky neměřitelné bylo také zpoždění závěrky, takže rozmazaná ruka u mávající přítelkyně je u tohoto modelu neznámý pojem. Navíc G400 má i velice svižný autofocus, takže rychlostně uspěla novinka v našich testech prostě na jedničku.

Tato Konica Minolta umožňuje nafotografovat snímky s maximálním rozlišením 2272 x 1704 bodů, což vám umožní CCD snímač obsahující 4,2 milionů obrazových buněk, z nichž by mělo být efektivně využitelných přibližně čtyři miliony buněk. Citlivost tohoto snímače se pohybuje v rozsahu od 50 do 400 ISO. Pokud vám bude v některých případech stačit nižší rozlišení, stačí si vybrat v menu velikost 1600 x 1200 nebo 640 x 480 bodů. Pokud čtete pozorně, tak jste si správně všimli, že chybí třímegapixelové rozlišení. Zajímavé je také to, že různé kompresní poměry při ukládání jsou v nabídce pouze u maximálního čtyřmegapixelového rozlišení.
Na každém fotopřístroji je prakticky nejdůležitější kvalita objektivu, která nakonec úzce souvisí s kvalitou výsledných fotografií. Z tohoto hlediska čtyřstovka určitě nezklame, protože disponuje objektivem GT Hexanon s rozsahem ohniskových vzdáleností od 5,6 do 16,8 milimetrů (v přepočtu od 34 do 101 milimetrů) při světelnosti F2,8 až F4,9 (ta je sice o něco horší než jsme zvyklí u takto kvalitních fotopřístrojů, přesto jsme v praxi většinou nasnímali jasné fotografie i v interiéru, příklad kdy snímky byly mírně podexponované uvidíte na testovaných fotografiích v kapitole Rozlišení). Pokud vám tedy nebude stačit v některé situaci trojnásobný optický zoom, můžete ho doplnit ještě o maximálně dvounásobné přiblížení digitální. Zaznamenáníhodný je také Supermakro režim, ve kterém je možné snímat objekty již od pěti centimetrů.
G400 není žádný jednoduchý automat, protože s ní můžete ovlivňovat expozici hned několika způsoby. Kromě režimu s prioritou clony je k dispozici i plné manuální ovládání parametrů clony a času. Jistě v některých situacích využijete i korekci expozice v rozsahu +- 2EV (po třetinových krocích). Rychlost závěrky je potom od 1/2000 až do patnácti sekund. V režimu Super série snímků zvládal model DiMAGE G400 nasnímat až tři fotografie rychlostí 2,5 snímku za sekundu.


Specifikace Minolta DiMAGE G400
Počet efektivních pixelů4 miliony
Snímací prvek CCDProkládaný snímač CCD 1/2,5 palce, celkem 4,2 miliony snímacích elementů
CitlivostAutomatická a ekvivalentní ISO 50, 100, 200, 400
Ohnisková vzdálenost5,6–16,8 mm (odpovídá 34–101 mm pro 35mm kinofilm)
SvětelnostF2,8 až F4,9
Ostřící rozsahod 50 cm, v Makro režimu od 5 cm, v Super Makro od 20 do 40 cm
ZaostřováníRapid AF: kombinace snímače pasivního automatického zaostřování a systému Video AF
Vyvážení bíléAutomatické, předvolené (Denní světlo, Zatažená obloha, Žárovky, Zářivky)
Měření expoziceVáhové se zdůrazněním středu a bodové
ZávěrkaCCD elektronická programovaná, 1/2000 - 15 sekund
Ovládání expoziceAutomatická expozice, expozice s clonovou prioritou, manuální expozice
Kompenzace expozice±2 EV v krocích po 1/3 expozičního stupně (EV)
Režimy bleskuAutomatický blesk, automatický blesk s redukcí jevu "červených očí", vyrovnávací blesk, vyrovnávací blesk s redukcí jevu "červených očí", vypnutý blesk
HledáčekOptický, se skutečným obrazem a proměnným zorným polem
Záznamové médiumPaměťové karty SD (MMC), Memory Stick
Formáty souborůJPEG, Motion JPEG (AVI), WAVE
Obrazové efektyStandard, Cold (Studené barvy), Warm (Teplé barvy), Black and white (Černobílý) a Sepia (Sépie)
Velikosti snímků2272 x 1704

,

1600 x 1200, 640 x 480 bodů
Stupně kvalityVysoká, Standardní
Formátováníano
LCD displejBarevný zobrazovač TFT LCD s úhlopříčkou 3,8 cm, počet pixelů: 76800
SamospoušťZpoždění cca 10 nebo 3 sekundy
Videosekvence320 x 240, 15 snímků/s, doba záznamu omezena kapacitou karty
Digitální zoomaž dvounásobný
Baterielithium-ionový akumulátor NP-600
RozhraníUSB s rychlostí 12 Mb/s
Rozměry (ŠxVxH)93,5 x 55,5 x 23 milimetrů
Hmotnost145g (bez karty a baterie)
Standardní příslušenstvířemínek, kabel USB, 16MB paměťová karta SD, lithium-ionový akumulátor NP-600, nabíječka a CD s DiMAGE Viewer
reklama
reklama
reklama