reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoaparáty
Fotomobily
Objektivy
Software
Tipy a triky
Tiskárny
Příslušenství
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně  |  Svět audia
reklama

Minolta DiMAGE S414: robustní a velmi levný čtyřmegapixel

, , recenze: specifikace produktu
Minolta DiMAGE S414: robustní a velmi levný čtyřmegapixel
Minulý měsíc jsme vám na Digimanii přinesli podrobné testy o Xt a E223 od Minolty. Tentokrát vám přinášíme profil poslední z jarních „minoltích" novinek - DiMAGE S414. Ta vychází koncepčně z modelu S404 včetně téměř identického designu. Přesto je S414 velice zajímavý fotopřístroj především díky velice atraktivní ceně. Za necelých patnáct tisíc včetně DPH získáte při jeho nákupu model poskytující plnou kontrolu nad expozicí, který disponuje čtyřnásobným optickým zoomem.
Minolta DiMAGE S414: robustní a velmi levný čtyřmegapixel
Kapitoly článku:
  1. Minolta DiMAGE S414: robustní a velmi levný čtyřmegapixel
  2. Design a ovládání
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
První čeho si uživatel všimne, je to, že v dnešní době všude řádící miniaturizace zůstává S414 opravdovým kusem fotoaparátu - váží celých 423 gramů při rozměrech 114 x 65 x 59 milimetrů. Což ovšem nepokládám za vadu, spíše naopak, protože se při fotografování pohodlně drží, stěží si strčíte omylem prst do záběru, jako se vám to lehce stane u ostatních "mrňousků" a těch pár desítek gramů nadváhy vám určitě ani na delším výletě žíly nezkrátí.

Tuto novinku můžete použít i na náročnější fotografickou práci, protože umožňuje manuálně ovládat expozici, nastavovat teplotu bílé (dokonce nastavit uživatelskou teplotu bílé, nejenom tedy pomocí přednastavených hodnot) nebo manuálně ostřit. Pokud jsme nechali fotit S414 v automatickém režimu, získávali jsme ovšem lehce podexponované (to znamená tmavší) snímky, což můžete sami posoudit v další části naší recenze na testovacích fotografiích.

S414 disponuje vlastním objektivem GT Lens se světelností F3,0 - F3,6 při rozsahu ohniskových vzdáleností 35 - 140 milimetrů odpovídajících kinofilmu. Nabídka pouhých dvou clonových čísel ovšem může být příčinou nízké hloubky ostrosti snímků. Ve většině případů jsme ovšem pařičné hloubky ostrosti dosáhli pomocí změny ohniskové vzdálenosti. Pokud vám nebude stačit při přibližování určitého objektu čtyřnásobný optický zoom, tak si můžete ještě pomoci digitálním zoomem, který je až 2,2-násobný.
Za objektivem je ukrytý CCD snímač obsahující více než čtyři milióny obrazových buněk, který vám umožní pořídit s tímto modelem snímky s maximálním rozlišením 2272 x 1704 bodů. K dispozici jsou pochopitelně i další tři nižší rozlišení. Citlivost snímače je možné nastavit i manuálně, a to v rozsahu od 64 do 400 ISO. Fotografie se ukládají nejenom v JPEGu, ale také v bezztrátovém TIFFu na karty typu Compact Flash. S414 dokáže zaznamenat také videoklipy ve formátu M-JPEG, a to v rozlišení 320 x 240 bodů. Závěrka pracuje v rozmezí od čtyř do 1/1000 sekundy, manuálně je možné nechat ji otevřenou až do 15 sekund.Jak jsme již naznačili, tak poměr cena/výkon je téměř bezkonkurenční, navíc fotografie, které jsme s S414 pořídili, byly solidní jak z hlediska barevného podání, tak z hlediska kresby. Vytknout by se snad dal pomalejší autofokus při snímání v interiéru při horších světelných podmínkách. Pak se čas od času rozmazané fotce prostě nevyhnete.

Tento model patří celkově spíše k těm pomalejším, ale to co bylo standardem vloni, je dnes už trochu anachronismus. Snímat můžete od zapnutí fotopřístroje až po více než pěti vteřinách, spoždění spouště je však minimální (s namáčknutím je téměř neměřitelné, bez namáčknutí je potom zpoždění asi necelou vteřinu).

Také co se týká "energetické žravosti", je S414 nebezpečným jedlíkem. Pokud totiž nebudete používat kvalitní akumulátory, tak vám model klidně zkolabuje tak, že nemá už sílu ani zasunout objektiv do klidové polohy.

Specifikace:

Počet efektivních pixelů: 4,0 miliony
Snímací prvek CCD: prokládaný snímač CCD pracující v primárních barvách, 1/1,8 palce, celkem 4,1 milionu snímacích elementů
Citlivost: auto, ruční ekvivalentní ISO 64, 100, 200, 400
Ohnisková vzdálenost: 7,15-28,6mm (35mm ekv.: 35-140mm)
Světelnost: F3,0 - F3,6
Ostřící rozsah: od 90 cm do nekonečna, v režimu Makro od 16 do 60 cm
Zaostřování: video AF
Vyvážení bílé: automatické, předvolené (denní světlo, žárovky, zářivky, zatažená obloha), uživatelské
Měření expozice: vícesegmentové (270 segmentů), bodové
Závěrka: 1/1000 - 4 s, Bulb - trvalé otevření závěrky (max. 15 s)
Ovládání expozice: programově řízená automatická expozice, s clonovou prioritou a manuální
Kompenzace expozice : ±2 EV v 1/3 krocích
Režimy blesku: automatický blesk, automatický blesk s redukcí jevu "červených očí", vyrovnávací blesk, vyrovnávací blesk s redukcí jevu "červených očí", vypnutý blesk
Záznamové médium: CompactFlash karta typu I
Formáty souborů: JPEG, TIFF, Motion JPEG (MOV) se zvukem
DCF 1.0 kompatibilní, DPOF, Exif 2.2
Řízení tiskového výstupu: PRINT Image Matching II, Exif Print
Velikosti snímků: 2272 x 1704, 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480 bodů
Stupně kvality: Economy, Standard, Fine, TIFF
Baterie: 4x AA NiMH akumulátory (doporučeno) nebo alkalické bater
LCD displej: Barevný TFT úhlopříčka 4,6 cm, Celový počet bodů: 122 000
Samospoušť: Zpoždění cca 10 vteřin
Videosekvence: maximálně 60 vteřin s monofonním zvukem
Digitální zoom: 2,2 krát
Rozměry (ŠxV xH): 113,5 x 64,5 x 58,5 mm
Hmotnost: cca 335 g (bez baterií a paměťové karty)
reklama