Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Minolta MC Rokkor-PF 50mm F1.7 (MC/MD)

10.9.2015, Milan Šurkala, recenze
Do testu oblíbených starých světelných padesátek jsme dnes vzali levnou Minoltu MC Rokkor-PF 50mm F1.7. Ta nabídne velmi dobrou světelnost F1,7 při poměrně slušné ceně a může tak být tím pravým pro váš CSC fotoaparát.
Objektivy Minolta jsou veřejností hodně oceňovány, a tak neunikly ani naší pozornosti. Jako první jsme vzali do testu 50ku Rokkor-PF s výbornou světelností F1,7. Tento objektiv má tu výhodu, že jej lze sehnat za hodně slušné peníze a do nějakých těch 800 Kč by to nemusel být problém. Excelentní kusy jen zřídka přelezou hranici 1500 Kč. Jistě už níže vidíte logo TREFA, které jsem objektivu udělil. Pochopitelně, budete muset počítat s nějakými kompromisy, ale v zásadě mezi starými padesátkami patří rozhodně k tomu lepšímu.


Minolta MC Rokkor-PF 50mm F1.7 hodnocení TREFA

Ocenění TREFA získává Minolta MC Rokkor-PF 50mm F1.7
za dobrý poměr ceny a výkonu i při nízkých clonách. Logo ocenění je ke stažení zde


Ocenit musím velmi dobré zpracování a ovládání. Velmi dobrá je také obrazová kvalita. Objektiv kreslí velmi ostře i na F1,7, což je dobré pro ostření v případě testovacího fotoaparátu Samsung NX11. Ten má mizerné 2× zvětšení náhledu a pro staré objektivy je krajně nevhodný. Objektiv ale při F1,7 nabídne ostrou kresbu, takže se obraz v hledáčku krásně rozzrní a nahradí tak částečně focus peaking. Mnoho jiných starších objektivů při plně otevřené cloně kreslí neostře a v hledáčku pak není poznat, kam je zaostřeno. Nicméně, musíte počítat s tím, že při F1,7 je sice obraz ostrý, ale poměrně nekontrastní a někdy i s duchy. Přiclonění na F2,8 vše krásně vyřeší. Jen škoda, že clonu nelze nastavit na nějakou hodnotu mezi F1,7 a F2,8, je zde 1,4EV díra. Pak už jsou kroky po polovině EV.

Na středních a vyšších clonách je kresba krásně ostrá a kontrastní. Zkreslení na APS-C čipu v podstatě neexistuje, vinětace je patrná při F1,7. Chromatická aberace objektiv v zásadě netrápí, když tak, setkáte se spíše s duchy než barevnými změnami. V protisvětle čekejte několik červených až fialových odlesků, Trochu zklamáním může být bokeh. Ten nemá ani charakter starých objektivů (swirl bokeh), ale není ani jemný jako u moderních objektivů. Při složitějším pozadí docela znervózní.

Nicméně ve výsledku je to opravdu hodně slušný objektiv. Už při F1,7 je slušně použitelný (což při plném odclonění neplatí o podobně drahém Jupiteru-8 50mm F2), dobrá středová ostrost zabírá vcelku slušnou plochu, takže nemusíte hlavní objekt rvát výhradně doprostřed. Při F2,8 je už velmi dobrý a za danou cenu je to skutečně solidní nabídka.


Objektiv je vhodný pro:


1. Portréty s rozmazaným pozadím
2. Snímky s malou hloubkou ostrosti (ale nepříliš složitým pozadím)


Plusy


+ Velmi dobrý poměr ceny a výkonu
+ Hodně slušná světelnost
+ Poměrně solidní optické výkony i na nižších clonách
(na starý objektiv)
+ Výborné zpracování


Minusy


- Obrovský skok clony mezi F1,7 a F2,8
- Průměrný bokeh
- Tradičně odlesky v protisvětle (občas jsou nicméně docela efektní)

 
Za zapůjčení objektivu Minolta MC Rokkor-PF 50mm F1.7 děkujeme Pavlu Tejkalovi.
 

Cena v době testování: cca 700 - 1200 Kč s DPH