www.digimanie.cz
>
>
>
>

Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 (MD)

Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 (MD)
, , recenze
Minolta vyráběla obrovské množství zajímavých objektivů a dnes se podíváme na maličkou Minoltu MD Rokkor 45mm F2.0, která se svými rozměry už blíží kategorii pancaků. Jak si tento starý manuální objektiv povede?
K oblíbeným
reklama
Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 je sice starým manuálním objektivem, přesto jde o jeden z těch modernějších. Je to na něm i vidět. Design nepůsobí nikterak zastarale a opticky se může rovnat i s nejedním moderním objektivem. Trápí jej sice odlesky, ale nemá až tak velké problémy se světelnými závoji, jak je u starších objektivů běžné. Nabídne tedy i překvapivě slušný kontrast.
 
Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 hodnocení
 
Kreslí slušně i při plně otevřené cloně a s mírným přicloněním (stačí F2,8) je pak kresba už doslova výborná. Na APS-C senzoru se můžete těšit na velkoplošně velmi dobrou ostrost. Tam se také nesetkáte se zkreslením nebo výraznější vinětací. Problémem mohou být duchové (chromatická aberace) u nižších clon a patrně nepotěší docela dlouhá minimální zaostřovací vzdálenost. Bokeh je střední kvality. Umí být jemný, ale mnohdy jde vidět výrazné pětiúhelníkové tvary.
 
Ve výsledku tak jde o bez větších problémů použitelný objektiv i pro moderní dobu. Ano, nemáte tu třeba autofokus, ale opticky je solidním sklem. Ceny starších objektivů s rozšiřující se nabídkou alternativních nových skel navíc padají, takže dnes stojí už jen dvě třetiny toho, co např. před třemi lety. Pokud si na svém CSC chcete levně hrát, Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 je rozhodně solidní volbou.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Ty, kteří chtějí levnou, ale opticky solidní manuální +/- padesátku
2. Focení portrétů i krajinek
 
 

Plusy


+ Solidní optické výsledky i na nižších clonách
+ Příjemné ovládání
+ Na starší objektiv má slušný kontrast
+ Dobrý poměr ceny a výkonu
 
 

Minusy

 
- Odlesky v protisvětle
- Dlouhá minimální zaostřovací vzdálenost
 
 
Za zapůjčení objektivu Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 děkujeme Pavlu Tejkalovi.
 
 
Cena v době testování: cca 400 - 1000 Kč s DPH


Ceny souvisejících / podobných produktů:


Nejnovější články
Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8 Meike uvádí makro objektiv MK 85mm F2.8
Od společnosti Meike jsme se dočkali nového manuálního makro objektivu MK 85mm f/2.8. Ten je určený nově i pro další full frame CSC fotoaparáty a má dle výrobce dosahovat netradičně vysokého zvětšení 1,5:1.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění Sony zářilo v EISA Awards 2019, má 6 ocenění
Společnosti Sony se i letos hodně dařilo a v anketě EISA Awards 2019 zazářila. Dostala totiž ze všech výrobců fotografické techniky nejvyšší počet ocenění, šest. Dařilo se především full frame objektivům.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem Pinhole Pro X, pinhole objektiv se zoomem
Na Kickstarteru se objevil zajímavý objektiv Pinhole Pro X. Jak už napovídá první slovo, jde o objektiv typu pinhole, tedy s velmi malým otvorem bez optiky. Tentokrát bude zajímavý tím, že má až 2× zoom.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Doporučené fotoaparáty: srpen 2019 Doporučené fotoaparáty: srpen 2019
Při výběru nového zařízení pro pořizování fotografií není jednoduché se vyznat ve stále dost široké nabídce nejrůznějších fotoaparátů. Náš pravidelný průvodce tím nejlepším by vám v tom ale mohl pomoci.
Včera, návod, Milan Šurkala54 komentářů
Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout Canon opravuje firmware, foťáky je možné hacknout
Bezpečnostní inženýři objevili zranitelnost v PTP komunikaci s fotoaparáty společnosti Canon, které pak lze hackersky napadnout. Prezentovali to např. na možnosti nainstalovat vyděračský ransomware. Canon už problém řeší.
15.8.2019, aktualita, Milan Šurkala11 komentářů