www.digimanie.cz
>
>
>
>

Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 (MD)

Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 (MD)
, , recenze
Minolta vyráběla obrovské množství zajímavých objektivů a dnes se podíváme na maličkou Minoltu MD Rokkor 45mm F2.0, která se svými rozměry už blíží kategorii pancaků. Jak si tento starý manuální objektiv povede?
K oblíbeným
reklama
Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 je sice starým manuálním objektivem, přesto jde o jeden z těch modernějších. Je to na něm i vidět. Design nepůsobí nikterak zastarale a opticky se může rovnat i s nejedním moderním objektivem. Trápí jej sice odlesky, ale nemá až tak velké problémy se světelnými závoji, jak je u starších objektivů běžné. Nabídne tedy i překvapivě slušný kontrast.
 
Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 hodnocení
 
Kreslí slušně i při plně otevřené cloně a s mírným přicloněním (stačí F2,8) je pak kresba už doslova výborná. Na APS-C senzoru se můžete těšit na velkoplošně velmi dobrou ostrost. Tam se také nesetkáte se zkreslením nebo výraznější vinětací. Problémem mohou být duchové (chromatická aberace) u nižších clon a patrně nepotěší docela dlouhá minimální zaostřovací vzdálenost. Bokeh je střední kvality. Umí být jemný, ale mnohdy jde vidět výrazné pětiúhelníkové tvary.
 
Ve výsledku tak jde o bez větších problémů použitelný objektiv i pro moderní dobu. Ano, nemáte tu třeba autofokus, ale opticky je solidním sklem. Ceny starších objektivů s rozšiřující se nabídkou alternativních nových skel navíc padají, takže dnes stojí už jen dvě třetiny toho, co např. před třemi lety. Pokud si na svém CSC chcete levně hrát, Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 je rozhodně solidní volbou.
 
 

Objektiv je vhodný pro:

 
1. Ty, kteří chtějí levnou, ale opticky solidní manuální +/- padesátku
2. Focení portrétů i krajinek
 
 

Plusy


+ Solidní optické výsledky i na nižších clonách
+ Příjemné ovládání
+ Na starší objektiv má slušný kontrast
+ Dobrý poměr ceny a výkonu
 
 

Minusy

 
- Odlesky v protisvětle
- Dlouhá minimální zaostřovací vzdálenost
 
 
Za zapůjčení objektivu Minolta MD Rokkor 45mm F2.0 děkujeme Pavlu Tejkalovi.
 
 
Cena v době testování: cca 400 - 1000 Kč s DPH


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč Zimní cashback: Sony vrací až 10000 Kč
Cashback si pro letošní rok připravila i společnost Sony. Ten potrvá do konce ledna 2020 a zpět můžete dostat až 10.000 Kč, což platí pro objektiv SELP18110G. Dostane se ale i na jiné objektivy, fotoaparáty, blesky a jiné příslušenství.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom Samsung Galaxy S11 má mít 108MPx čip a 5× zoom
Pomalu se blíží nový smartphone Samsung Galaxy S11, který má být opět jedním z nejlepších fotomobilů na trhu. Tentokrát mu k tomu ale nemá dopomoci nízké rozlišení, ale naopak vysoké. Má mít 108MPx 1/1,33" senzor.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR Je to tady! Dodávky CSC fotoaparátů překonaly DSLR
Vyšla další statistika výroby a dodávek fotoaparátů organizace CIPA. A ta za říjen ukazuje historický milník. CSC fotoaparáty totiž překonaly digitální zrcadlovky nejen v objemu prodeje, ale i v počtu kusů.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala23 komentářů
Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6 Objevují se další specifikace připravovaného Nikonu D6
V září byl oznámen vývoj digitální zrcadlovky Nikon D6. Nyní se objevují další neoficiální údaje o technických specifikací připravovaného fotoaparátu. Měl by mít např. 24MPx full frame senzor a dotykový displej.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala
Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8 Patenty Canonu ukázaly i objektiv RF 28-280mm F2.8
Na Internetu se objevilo několik dalších zajímavých patentů společnosti Canon. Nejzajímavější je asi 10× ultrazoom s konstantní světelností F2,8. Máme tu ale i univerzální full frame objektiv 24-170mm F4.
8.12.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář