Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon 18-55mm f/3,5-5,6G AF-S DX VR

1.8.2011, Milan Šurkala, recenze
Spolu se zrcadlovkou Nikon D3100 jsme otestovali i základní setový objektiv Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G AF-S DX VR s optickou stabilizací VR. Pojďte se spolu s námi podívat, jaké má tento objektiv optické výkony.
V dnešním testu se podíváme na základní objektiv Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G AF-S DX VR. Jedná se tedy o objektiv s optickou stabilizací (se 3EV účinkem). Kdo chce šetřit, může si samozřejmě koupit i verzi bez ní, ale to je dle mého názoru šetření na nepravém místě. Svými technickými údaji se objektiv nijak nevymyká zavedeným zvyklostem, má tedy rozsah ohnisek od 18 do 55 milimetrů (tedy cca 3,1× optický zoom) a světelnost F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku.

Objektiv má zajímavý boubelatý tvar, kdy je základní část objektivu širší než výsuvný tubus objektivu. Zpracování je docela slušné, musím pochválit velmi plynulý chod zoomovacího prstence, což platilo aspoň pro testovaný kus objektivu. Natáčení videosekvencí se zoomováním není problém. Trochu horší je to s ostřením. To se totiž provádí otáčením předního členu, z čehož určitě nebudou mít radost majitelé polarizačních a přechodových filtrů (využít lze 52mm filtry). Ostření je citlivější, takže i malé otočení způsobí velkou změnu ostřící vzdálenosti. Dá se s tím ale pracovat. Díky ultrazvukovému ostřícímu motorku je ostření velmi tiché, rychlost je dostatečná, nicméně mám pocit, že konkurenční objektiv Canonu ostří o něco rychleji.

Na těle objektivu najdete dva přepínače. První je určen pro přepínání autofokusu a manuálního ostření (manuální doostření po autofokusu zde nicméně nenaleznete), druhý pak pro stabilizaci. Jejich chod je dost tuhý, ale aspoň mají výraznější pacičky pro snazší přepínání. Patice je bohužel jen plastová.

K testu jsme využili zrcadlovku Nikon D3100. Tato nejlevnější zrcadlovka Nikonu je vybavena slušným 14MPx APS-C CMOS snímačem. V dalších kapitolách se podíváme na optické výkony objektivu.

Technické specifikace objektivů
Název objektivu Nikkor 18-55mm f/3,5-5,6G AF-S DX VR
Optický zoom 3,1×
Rozsah ohnisek (reálný) 18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 29 - 88 mm
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 76° - 28°50'
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F22 - 36
Konstrukce 11 optických členů v 8 skupinách (jeden člen asférický)
Nejkratší ostřící vzdálenost 28 cm
Maximální zvětšení 0,31×
Počet lamel clony 7
Optická stabilizace ano (až 3EV účinek)
Rozměry 73 × 79,5 mm
Hmotnost 265 gramů
Závit pro filtry 52 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.