Nikon AF-S NIKKOR DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
28.5.2012, Milan Šurkala, recenze
V další recenzi se podíváme na univerzální objektiv NIKKOR 18-105mm F3,5-5,6 VR, který se dodává v setech se zrcadlovkami Nikon. Slibuje 6× optický zoom, optickou stabilizaci a možnost manuálního přeostření po automatickém zaostření.
Kapitoly článku:
- Nikon AF-S NIKKOR DX 18-105mm f/3.5-5.6G ED VR
- Autofokus, ostření, světelnost, bokeh, stabilizace
- Sférické zkreslení, vinětace, chromatická aberace
- Kresba v praxi
- Protisvětlo a optický zoom
- Noční a standardní scéna
- Galerie ilustračních snímků
- Závěr
Autofokus, ostření
Objektiv má podporu manuálního ostření i automatického včetně možnosti manuálního přeostření kdykoli bez nutnosti přepínat ovladač na objektivu. Pokud se sžijete s mírnou vůlí ostřícího kroužku, je ostření docela v pořádku. Autofokus příliš nepotěší svou rychlostí, která jednoznačně patří k podprůměru. Pochopitelně nelze říci, že by bylo nějak zdržující, problém je v tom, že obvykle jsou zrcadlovkové objektivy mnohem rychlejší.
Ostřící vzdálenosti jsou lehce přes 40 cm od snímacího čipu. Pokud to změříme od přední čočky, dostaneme se na přibližně 25 centimetrů. Na nejdelším ohnisku je pak možno dosáhnout 0,33× virtuální zvětšení. Na nějak přesvědčivé makro to tedy není, ale na nějaké větší květiny a podobně velké předměty to stačí.
Makro režim
Na snímku vidíte, že makro je spíše slabší. Kleště tvoří menší plochu snímku a zklamáním je také výrazná vinětace v rozích.
Na snímku mince sami dobře vidíte, že zvětšení není právě velké. Zkoušel jsem tradičně i makropředsádku Raynox DCR-150, ale ta vinětuje. Při zaostření na nekonečno se dá dosáhnout 0,76× virtuálního zvětšení, ale i v tomto případě rohy trochu vinětují, a proto zde ani neuvádím ukázku při použití této předsádky.
Světelnost a clona
Objektiv má klasickou světelnost F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku. Maximální hodnota clony je F22, resp. F36. Clona je sedmilamelová, ovládá se z fotoaparátu. Průběh světelnosti je přiměřený, pozvolně roste až ke svému maximu.
Bokeh
Vyzkoušíme také kvalitu bokehu, tedy rozmazaného pozadí.
Tady byl trochu problém s ostřením, nás ale bude zajímat právě neostrost. Odlesky jsou většinou kulaté s lehce výraznějším okrajem. Bokeh sice není prvotřídní, ale na zoomovací objektiv je to slušné a řekl bych, že i trochu nadprůměrné.
Po přiclonění se nic výrazně nemění, odlesky jsou i nadále kulaté, bokeh docela rovnoměrný. Můžete si stáhnout snímek v RAWu.
Stabilizace
Test proběhl při expozičním času 1/8 sekundy s přepočteným ohniskem 78 mm a na vzdálenost přibližně dvou metrů. Stabilizaci můžete vypnout přepínačem na objektivu.
bez stabilizace
se stabilizací
se stativem
Při tomto testu se stabilizace ukázala poněkud málo účinná, v běžných situacích jsem s ní ale většinou neměl žádné vážnější problémy a její účinek je znát.