Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix A300: makrodrobek

24.11.2016, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dalším malým a levným kompaktem, na který se podíváme v našem testu, je Nikon Coolpix A300. Fotoaparát je vybaven 20MPx čipem a objektivem s 8× optickým zoomem. Nabídne Wi-Fi i ostření od pouhých 2 centimetrů.

Noční scéna


Focení v noci fotoaparát moc dobře nezvládá. Jednak se autofokus dost často nechytá a potřebuje hodně výrazné linie, aby zaostřil, jednak je tu velmi omezený rozsah expozičních časů. V klasickém režimu je maximem pouze jedna sekunda, noční režim pak dá k dispozici 2 sekundy, ale i to je málo.


Nikon Coolpix A300 noční scéna

expoziční čas 2 s, clona F3,7, citlivost ISO 80, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníJak je vidět, tato expozice je nedostatečná a většina fotografie je v podstatě černá. Podíváme se také na výřezy při různých citlivostech.


Nikon Coolpix A300 noční scéna ISO šum

výřezy z 20MPx JPEGůU nižších citlivostí jde vidět, že sekundový limit expozice nestačí na prosvětlení snímku. Vyšší citlivosti umožňují prosvětlit snímek, ale kvalita není moc dobrá. ISO 1600 už vykazuje poměrně silný barevný závoj (vliv CCD čipu je dost vidět, celý snímek je za dost nepříjemným barevným závojem).


Standardní scéna


Budeme se věnovat také dvěma standardním snímkům.


Nikon Coolpix A300 standardní scéna krajina

expoziční čas 1/800 s, clona F3,7, citlivost ISO 80, ohnisko 25 mm, klikněte pro zvětšeníV plném rozlišení kvalita obrazu nenadchne. Odšumování je poměrně silné a mnoho detailů se rozmývá.


Nikon Coolpix A300 standardní scéna mlýny Šenov

expoziční čas 1/250 s, clona F4,9, citlivost ISO 80, ohnisko 51 mm, klikněte pro zvětšeníAni zde se situace moc nemění. Ostrost je slabší, plných 20 megapixelů opravdu nelze čekat. Rohy by mohly být ostřejší.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.