Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy

20.1.2017, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Stále oblíbenou kategorii kapesních ultrazoomů rozšířil Nikon Coolpix A900, který se může chlubit 35× optickým zoomem. Má také výklopný displej a překvapí rovněž 4K videosekvencemi. Bude zajímavý i v praxi?
Coolpix A900 využívá služeb 1/2,3" CMOS BSI snímače s rozlišením 20 megapixelů. Z fotoaparátu dostanete ale jen JPEG fotografie, na RAW tedy budete muset zapomenout.
ISO 80Při základní citlivosti ISO 80 není obraz špatný, ale jdou vidět vlivy odšumování. Kresba není úplně nejostřejší.
ISO 100Citlivost ISO 100 trochu méně doostřovala, míra šumu je podobná.
ISO 200ISO 200 více odšumuje hladší plochy, trochu klesá i barevnost.
ISO 400

ISO 400 (multiexpozice)Citlivost ISO 400 je už hodně rozmytá, a to ať už mluvíme o detailech nebo barvách. Multiexpozice moc nepomohla. Obraz se sice méně třepí a je celistvější, ale obecně je méně výrazný a více vybledlý.
ISO 800Dostáváme se k citlivosti ISO 800. Detaily dále klesají, totéž se týká barev.
ISO 1600Další navýšení citlivosti znamená opětovné zhoršení kvality obrazu. Počítejte s velmi slabými detaily.
ISO 3200Maximální citlivost ISO 3200 je v podstatě nepoužitelná. Nejsou zde barvy ani detaily, obraz se akorát hrudkuje. Podíváme se také na snímky převedené na rozlišení 12 megapixelů pro vzájemnou porovnatelnost mezi recenzemi.


Nikon Coolpix A900 ISO šum autíčka

výřezy ze snímků konvertovaných na 12 MPxSnížení rozlišení pochopitelně způsobí, že per pixel ostrost vypadá o něco lépe. Nicméně i ISO 200 už přináší mírné zhoršení kvality obrazu. Dále se podíváme na snímky vousů plyšového zajíce. Na nich bude dobře vidět úroveň zachování detailů.


Nikon Coolpix A900 ISO šum zajíc 20MPx

výřezy ze 20MPx snímkůToto jsou výřezy z plného rozlišení 20 megapixelů. Je vidět, že i při nejnižší citlivosti jsou linie docela roztřepené. ISO 200 je ještě podobné těm předchozím, výše už ale dochází k výraznější ztrátě kvality.


Nikon Coolpix A900 ISO šum zajíc 12MPx

výřezy ze 12MPx snímkůZde vidíte snímky zmenšené na 12 megapixelů. Na pixelové úrovni tedy vypadají lépe, přesto je ale vidět, že šum a odšumování se na obrazu docela podepisují.


Nikon Coolpix A900 ISO šum bílá plocha

výřezy ze 20MPx snímkůNa snímcích bílé plochy je dobře vidět, že fotoaparát barevně dost odšumuje. Ani nejvyšší citlivost nevykazuje žádné výraznější barevné fleky.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.