www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy

Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy
, , recenze: specifikace produktu
Stále oblíbenou kategorii kapesních ultrazoomů rozšířil Nikon Coolpix A900, který se může chlubit 35× optickým zoomem. Má také výklopný displej a překvapí rovněž 4K videosekvencemi. Bude zajímavý i v praxi?
K oblíbeným
reklama
Dále se podíváme na focení v protisvětle. To dokáže zatopit nejednomu fotoaparátu.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo 1

expoziční čas 1/400 s, clona F5, citlivost ISO 80, ohnisko 105 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníPrvně tu máme snímek v mlhavém pozdně podzimním dni. Slabá saturace barev není ani tak problémem fotoaparátu jako skutečného počasí. Velký dynamický rozsah scény se podepsal na výrazných přepalech (pokud auto mělo být aspoň trochu prokresleno).


Nikon Coolpix A900 protisvětlo HDR 1

expoziční čas 1/400 s, clona F5, citlivost ISO 80, ohnisko 105 mm, korekce +0,3 EV, klikněte pro zvětšeníCoolpix A900 podporuje hardwarové HDR ze tří expozic, což snímku výrazně pomohlo. Přepaly naprosto zmizely, větve se neztrácí a se snímkem je rozhodně možné dále pracovat. Díky multiexpozici je snímek také podstatně méně zašuměný.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo 2

expoziční čas 1/2000 s, clona F4, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníTento snímek byl vyfocen bez jakýchkoli prosvětlovacích technologií, proto má výraznější kontrast a přepal. Ve stínech je dost šumu.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo HDR 2

expoziční čas 1/2000 s, clona F4, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníS HDR režimem je přepal výrazně menší, také krajina dostala podstatně více jasu. Na druhou stranu je nutné uznat, že se poněkud ztratila atmosféra původního snímku. U HDR verze ale opět musím pochválit výrazně vyšší celistvost linií a nižší šum.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo 3

expoziční čas 1/1000 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníTento nejen kompozičně nepříliš pěkný snímek ukáže další vlastnosti fotoaparátu v protisvětle. Jak vidíte, s přicloněním vznikají kolem světel výrazné hvězdičky, připravit se ale musíte také na odlesky objektivu. Ty někdy takřka neexistují, někdy jsou naopak velmi výrazné. Tady jsou odlesky dost viditelné. Kresba ve stínech příliš nepřesvědčí, takřka žádná tam není.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo D-Lighting 3

expoziční čas 1/1250 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníZde nebylo použito HDR jako výše, ale funkce D-Lighting. Ta se dá nastavit ve třech různých silách efektu. Toto je ta nejslabší. Už zde ale vidíte opravdu velmi nepříjemnou posterizaci ve stínech. Na maximální nastavení snímek ve stínech připomíná spíše staré počítačové hry na 486kách.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo HDR 3

expoziční čas 1/1600 s, clona F4,5, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníS HDR je to znatelně jiná káva, ale ani tady to není zrovna zázrak. Nedochází k posterizaci, ve stínech je aspoň trochu poznat, o co se jedná, přesto ale nepočítejte s nějakými dech beroucími detaily. Také barevně je snímek trochu plošší a méně kontrastní. Na rozdíl od všech ostatních ale aspoň dává prostor k dalším úpravám.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo 4

expoziční čas 1/2000 s, clona F3,4, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníBez technologií pro prosvětlení obrazu je třeba počítat s výraznějším kontrastem (včetně slabé kresby ve stínech) a přepaly. Pravá strana obrazu je hodně rozmydlená.


Nikon Coolpix A900 protisvětlo 5

expoziční čas 1/640 s, clona F7,1, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníOpět je tu ukázka přiclonění, které vytváří výrazné hvězdičky. To by mohlo být hodně efektní, dost často ale budete muset počítat s odlesky objektivu.

Nejnovější články
Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4 Fotomobil Honor 20 Pro má makroobjektiv a modul s F1,4
Na trhu se objevuje nový fotomobil z dílen společnosti Honor. Ta představila novinku v podobě modelu 20 Pro, který přináší rovnou čtveřici zadních fotoaparátů. Mezi nimi vynikne makro fotoaparát a modul s rekordní světelností F1,4.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus" Limitovaná edice Leica CL "100 jahre bauhaus"
V nabídce fotoaparátů značky Leica se objevuje další novinka v podobě limitované edice. Je jí model CL "100 jahre bauhaus", který oslavuje století existence umělecké a designové školy Bauhaus v Německu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
20.5.2019, aktualita, Milan Šurkala35 komentářů
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
20.5.2019, recenze, Milan Šurkala65 komentářů