Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix A900: 4K do kapsy

20.1.2017, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Stále oblíbenou kategorii kapesních ultrazoomů rozšířil Nikon Coolpix A900, který se může chlubit 35× optickým zoomem. Má také výklopný displej a překvapí rovněž 4K videosekvencemi. Bude zajímavý i v praxi?

Noční scéna


Pokud jde o noční fotografie, nepatří Coolpix A900 k nejlepším, ale přesto se dá použít. Maximální expoziční čas je 8 sekund, což při rozumném nočním nasvícení může stačit. Autofokus sice zlobí, ale dá se přinutit ke spolupráci.


Nikon Coolpix A900 noční scéna

expoziční čas 8 s, clona F4, citlivost ISO 80, ohnisko 50 mm, korekce -0,3 EV, klikněte pro zvětšeníI když se tráva poněkud mydlí a barvy slévají, snímek nevypadá nejhůře. Vánoční výzdoba dává snímku větší barevnost a ten tak působí mnohem živěji, než je u kompaktů zvykem. Šum je akceptovatelný s ohledem na kategorii přístroje. Podíváme se také na výřezy při různých citlivostech.


Nikon Coolpix A900 ISO noční scéna

výřezy z 20MPx snímků při různých citlivostechRozmývání detailů je vidět i na nejnižší citlivosti ISO 80. Větší degradace obrazu začíná u ISO 200. Hodně obezřetný bych byl u ISO 800 a výše bych se už snažil nechodit.


Standardní scéna


Nebudou chybět ani tradiční standardní snímky, které naleznete v každém našem testu. Začneme krajinkou.


Nikon Coolpix A900 standardní scéna krajina

expoziční čas 1/100 s, clona F3,4, citlivost ISO 80, ohnisko 24 mm, klikněte pro zvětšeníNa obloze jde vidět přepal, neboť tyto světelné podmínky nebyly zrovna jednoduché. Kresba je nepříliš výrazná (nicméně směrem k rohům se nějak drasticky nezhoršuje), u stromů se pak slévají detaily.


Nikon Coolpix A900 standardní scéna mlýny Šenov

expoziční čas 1/80 s, clona F4, citlivost ISO 80, ohnisko 45 mm, klikněte pro zvětšeníŠum a odšumování se podepisují na kvalitě obrazu, v plném rozlišení tak nelze čekat excelentní per-pixel detaily. Pro běžné použití je to ale dostatečné a je vidět, že objektiv je uprostřed poměrně ostrý. Problém je spíše v již zmíněném odšumování.

Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.