www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix B700: přírodovědec

Nikon Coolpix B700: přírodovědec
, , recenze
Coolpix B700 je ultrazoomem, který jistě zaujme velmi slušným 60× optickým zoomem, podporou RAW formátu i 4K videosekvencí. Nechybí mu ani hledáček a výklopný displej. Bude tedy tak slibný i v praxi?
K oblíbeným
reklama
Zde se podíváme na míru šumu 20MPx snímače. Vyzkoušíme ji v JPEGu se sníženým odšumováním (lze nastavit na tři různé síly efektu) a podíváme se také na RAWy převedené pomocí Camera Raw s vypnutým odšumováním.
 
Nikon Coolpix B700 ISO šum autíčka 20MPx
 
výřezy z 20MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo konverze z RAWu)
 
RAWy jsou do citlivosti ISO 200 včetně docela čisté, pak už se začíná objevovat více jasového i barevného šumu. JPEGy jsou odšuměné, nicméně od ISO 400 je už vidět třepení hran a ztrátu barev.
 
Nikon Coolpix B700 ISO autíčka šum 12MPx
 
výřezy z 12MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo konverze z RAWu)
 
Při zmenšení na standardizovaných 12MPx (pro porovnání mezi recenzemi) se kvalita obrazu na pixelové úrovni pochopitelně zlepší, ale stále jde vidět, že po fotoaparátu nesmíme chtít nemožné a přijatelnou kvalitu nabídne pouze na nejnižších citlivostech. Dále se podíváme na míru detailů při různých citlivostech. Tradičně to vyzkoušíme na snímcích plyšového zajíce s jemnými vousy.
 
Nikon Coolpix B700 ISO šum zajíc 20MPx
 
výřezy z 20MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo konverze z RAWu)
 
Zatímco RAWy při nízkých citlivostech vypadají docela dobře, v případě JPEGů jde vidět poměrně silné odšumování. Od ISO 400 je už šum dost vysoký a výsledky nejsou příliš dobré ani v RAWu ani v JPEGu.
 
Nikon Coolpix B700 ISO šum zajíc 12MPx
 
výřezy z 12MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo konverze z RAWu)
 
Snížení rozlišení na 12 megapixelů (pro srovnání mezi recenzemi) přineslo trochu lepší vnímání detailů, ale i tak jde vidět silnější odšumování už od základní citlivosti.
 
Nikon Coolpix B700 ISO šum bílá plocha 20MPx
 
výřezy z 20MPx snímků (vlevo JPEG / vpravo konverze z RAWu)
 
Při focení snímků bílé plochy jde vidět, že barevný šum je odstraňován velmi účinně i při maximální citlivosti. V RAWu je pak lehce patrný při ISO 800, výše je už více viditelný.

reklama
Nejnovější články
Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze Video: Svatební focení nevěsty v Bejrútu přerušila ničivá exploze
Ničivý výbuch v hlavním městě státu Libanon - Bejrútu - překvapil tamější obyvatele zcela nečekaně. Na náměstí nedaleko epicentra v přístavu zrovna pózovala pro své svatební fotografie nevěsta, fotograf zaznamenal tlakovou vlnu.
Dnes, aktualita, Kateřina Hoferková
Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty Selfie, postrach muzeí: rakouský turista při focení soše ulomil prsty
Focení selfie sice vypadá jednoduše, v praxi jde ale o náramně nebezpečnou disciplínu. Zemřelo a zranilo se při ní už spousta lidí, často také dochází k poškození majetku. V Itálii takto jeden Rakušan poničil sochu v muzeu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi Finanční výsledky Nikonu: obrovské pády nejen ve fotodivizi
Společnosti Nikon se v posledním čtvrtletí vůbec nedařilo. Koronavirová pandemie měla dle slov společnosti enormní dopad na hospodaření a zaznamenaná poklesy příjmů jsou opravdu velmi dramatické.
Včera, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC Sigma uvedla objektiv 85mm F1.4 DG DN Art pro CSC
Společnost Sigma rozšířila nabídku svých objektivů pro CSC systémy novým modelem 85mm F1.4 DG DN Art. Vysoce světelný portrétní objektiv bude k mání nejen pro bajonet E-Mount, ale také pro L-Mount.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Finanční výsledky Olympusu: pandemie zvýšila ztrátu fotodivize Finanční výsledky Olympusu: pandemie zvýšila ztrátu fotodivize
Společnost Olympus zveřejnila výsledky svého hospodaření. Ačkoli je celá firma stále v zisku, fotografická divize i kvůli koronavirové pandemii sice výrazně snížila příjmy, ale ztráta se prohloubila jen mírně.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře