www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix L810: pro nenáročné

Nikon Coolpix L810: pro nenáročné
, , recenze: specifikace produktu
Dnes si můžete přečíst recenzi jednoho z nejprodávanějších kompaktů na českém trhu. Jedná se o ultrazoom Nikon Coolpix L810, který lze pořídit za 5000 korun. Nabízí 16MPx snímač a objektiv s 26× optickým zoomem i stabilizací. Je jeho úspěch oprávněný?
K oblíbeným
reklama
Nikon Coolpix L810 je jeden z nejprodávanějších kompaktů na českém trhu. Láká svým obrovským 26× optickým zoomem, přičemž celý fotoaparát je k dispozici jen za 5000 Kč včetně daně. Objektiv navíc začíná na ultraširokoúhlých 22,5 milimetrech. Dále tu máme LCD displej s vysokým rozlišením 921.600 bodů, optickou stabilizaci a 16MPx CCD čip. Pojďte se spolu s námi podívat, jak vůbec Coolpix L810 fotí, a zda se skutečně za tyto peníze vyplatí.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Coolpix L810 je k dispozici v mnoha stylových barvách, my dostali k testu obyčejnou černou. Design připomíná DSLR, k dobrému držení tedy dopomáhá poměrně slušný grip. Výtky mám ale ke zpracování. Už při prvním dotyku cítíte, že zde byla prioritou co nejnižší cena výroby, a tak tělo místy vrže, působí hodně plastově a vzhledem ke svým rozměrům je fotoaparát až podezřele lehký.

Na těle je přisvětlovací AF dioda a nad objektivem NIKKOR pak mechanicky výklopný blesk. Objektiv nabízí rekordní 26× optický zoom (ve své třídě) a neméně tak zajímavé 22,5mm ohnisko. Má tedy rovněž rekordně široký úhel záběru. Maximální ohnisková vzdálenost je pak 585 milimetrů. Světelnost dosahuje průměrné hodnoty F3,1 na nejširším a podobně tak průměrné hodnoty F5,9 na nejdelším. K dispozici je optická stabilizace VR a páčka na boku objektivu pro zoomování. Odezva je občas poněkud gumová a na lehké ťuknutí někdy nereaguje vůbec.

Po stranách vidíte ouška na provlečení popruhu. Po stranách výstupku blesku jsou dva mikrofony pro stereo zvuk, napravo je pak ještě reproduktor. Následuje tlačítko pro zapnutí přístroje a na gripu je pak tlačítko spouště, ke kterému nemám výhrady a páčka zoomu, která má v podstatě stejný problém jako páčka zoomu na levé straně objektivu. I zde je odezva objektivu na lehké zmáčknutí občas docela mdlá až žádná.

Hledáček tu nenajdete (v této třídě jej nemá v podstatě nikdo), ale potěší vás velký 3,0" LCD displej s vysokým rozlišením 921.600 bodů (640×480 pixelů). Obraz je tedy velmi ostrý a pozorovací úhly opravdu dobré. Je ale překvapivé, že fotografie zobrazená bezprostředně po vyfocení vypadá poněkud neostře, zatímco v režimu prohlížení je už ostrá jako břitva.

Už nyní mohu říci, že základním problémem přístroje, který se táhne téměř všemi oblastmi, je snaha šetřit. Poznali jsme to už při zpracování, poznáte to i na rychlosti. Na příklad u červeného tlačítka, které spouští nahrávání videosekvencí, musíte počkat 3,5 sekundy na to, než se doopravdy začne natáčet! Připomeňme, že obvykle jsou tyto prodlevy kolem půl až jedné sekundy, u velmi pomalých přístrojů do dvou sekund. Zelené tlačítko slouží jako náhrada kolečka fotografických režimů. Voleb je tu málo, plná automatika, obyčejné scénické režimy, inteligentní portrét a jako poslední je tu automatika, které můžete do nastavení alespoň trochu kecat. Coolpix L810 tak sice je ultrazoom, ale nabídkou funkcí odpovídá skutečně těm nejlevnějším kompaktům na trhu s cenou řekněme do dvou tisíc. Modré tlačítko slouží k prohlížení snímků.

Čtyřsměrný ovladač spouští směrem nahoru menu pro nastavení blesku (ten ale musí být nejprve vyklopen), vlevo je korekce expozice, dole makro a nalevo samospoušť (po každém snímku je nutno ji nastavovat znova a k dispozici je pouze 10s režim!). Uprostřed je potvrzovací tlačítko OK. Dole pak najdete ještě tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu přístroje a tlačítko pro mazání snímků. Když ho stisknete v režimu focení, smaže poslední vyfocený snímek. To považuji za vynikající nápad.

Na pravé straně vidíte vystouplý grip se slušným pogumováním.

Levá strana je o něco bohatší. Na objektivu je páčka zoomu, pod bleskem mechanické tlačítko pro jeho vyklopení a je tu i krytka, pod níž se skrývá HDMI a USB port, dále také vstup napájení.

O napájení se tu stará čtveřice AA baterií. Můžete použít alkalické, nabíjecí NiMH i lithiové články. Fotoaparát podporuje paměťové karty SD, SDHC a SDXC.

V balení dostanete fotoaparát, krytku na objektiv včetně šňůrky, popruh, USB a AV kabel, dvě CD, základní manuál a měli byste tu mít i čtveřici alkalických baterií.

Na displeji jsou ikonky rozesety trochu chaoticky, což je dáno i jejich nestejným tvarem. Po namáčknutí se zobrazí expoziční čas a clona, nedozvíte se ale citlivost (pokud není navolena ručně).


Korekce expozice a další nastavení čtyřsměrného ovladače spouští malé menu nabídky. Stiskem zeleného tlačítko fotografických režimů vyjede krátké menu, viz pravý snímek.


Hlavní menu je děleno na tři záložky. Ta první obsahuje pouhopouhých 5 nastavení! Rozlišení, vyvážení bílé, sekvenční snímání, citlivost a barevné efekty. Tím nabídka končí. Pro video to jsou pak tři nastavení.


O něco rozsáhlejší je nabídka technických nastavení. Zobrazení snímků je výhradně celoplošné bez expozičních informací. K těm se prostě nedostanete.


Nikon Coolpix L810 zatím působí trochu rozpačitě. Pojďme se podívat, jak se bude tvářit v praxi při focení.


Technické specifikace: Nikon Coolpix L810
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 16,44 MPx
Efektivní počet pixelů 16 MPx
Velikost snímače 1/2,3" CCD (přibližně 6,16×4,62 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 4608×3456, 3264×2448, 2272×1704, 1600×1200, 640×480
(16:9) 4608×2592
Rozlišení videa 1280×720 / 30 fps, 640×480 / 30 fps
stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), MOV (Motion JPEG)
Optika fotoaparátu
Značka NIKKOR
Optický zoom 26×
Rozsah ohnisek (reálný) 4,0 - 104 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 22,5 - 585 mm
Světelnost objektivu F3,1 - 5,9
Rozsah clony F3,0 - F9,9 (wide), F5,9 - F18,9 (tele), clonění cca 3,3EV ND filtrem
Mechanická stabilizace ano (optická, lens shift)
Elektronická stabilizace ano (detekce pohybu)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano (4×)
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu) auto focus (detekce tváří, středové)
Zaostřování AF-S (jednorázový), AF-F (průběžný) pro video
Ostřící vzdálenost 50 cm - nekonečno (normal wide)
150 cm - nekonečno (normal tele)
1 cm - nekonečno (makro na středních ohniscích)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor EXPEED C2
Testovaný firmware v1.0
Spotřeba -
Měření expozice TTL 256bodové
matrix, celoplošné se zdůrazněným středem (do 2× digitálního zoomu), bodové (při více než 2× digitálním zoomu)
Citlivost ISO AUTO ISO (80-1600), 80, 100, 200, 400, 800, 1600
Rychlost závěrky 1/1500 s - 1 s, max. 4 s (režim Ohňostroje)
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy automatické, manuální, denní světlo, žárovkové světlo, zářivkové světlo, zataženo, blesk
Scénické režimy Automatický výběr scénického režimu, Portrét, Krajina, Sport, Noční portrét, Párty/Interiér, Pláž, Sníh, Západ slunce, Úsvit/Soumrak, Noční krajina, Makro, Jídlo, Muzeum, Ohňostroj, Černobílá reprodukce, Protisvětlo, Panorama s asistencí, Portrét domácích zvířat, Snímky ve 3D
Samospoušť 10s
Sériové snímání 1,2 fps
BSS
Mozaika (16 snímků)
Vestavěný blesk - režimy Automatický, Zapnutý, Vypnutý, Automatický s redukce červených očí, Slow synchro,
Vestavěný blesk - dosah 0,5 - 5,0 m (wide)
1,5 - 2,5 m (tele)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 921.600 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI (typ C)
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť 50 MB
Napájení 4 AA baterie, výdrž na alkalické baterie 300 snímků nebo 1 h 50 min videa, NiMH 450 snímků nebo 3 h 10 min videa, lithiové 740 snímků nebo 5 h 15 min videa
Hmotnost 430 gramů (včetně příslušenství)
Rozměry 111,1 x 76,3 x 83,1 mm
Barevné varianty černá, hnědá, modrá, červená
Standardní příslušenství 4 alkalické AA baterie, popruh, krytka objektivu se šňůrkou, USB kabel, AV kabel, 2× CD-ROM, manuál
Nejnovější články
Aplikace Google Photos rozšiřuje rozpoznání textu OCR Aplikace Google Photos rozšiřuje rozpoznání textu OCR
Mobilní aplikace Google Photos rozšiřuje schopnosti své zajímavé funkce pro rozpoznávání textu. Ta umožňuje nejen najít text v obrázcích a zkopírovat jej do schránky, nyní ale umožní i vyhledávat v obrázcích podle textu, který je na nich vyfocen.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6 Canon si patentoval objektiv RF 17-70mm f/3.5-5.6
Canon si nechal patentovat další optický návrh nového objektivu pro bajonet RF. Tentokrát půjde o širokoúhlý zoom se 4,1× optickým zoomem v rozsahu 17 až 70 milimetrů a standardní světelností F3,5 až F5,6.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE Teaser Tamronu ukazuje 4 nové objektivy pro Sony FE
Tamron zveřejnil nový teaser, ve kterém láká na "velké" věci. Hodlá totiž představit hned 4 nové objektivy pro CSC fotoaparáty. Má jít o modely pro velmi populární full frame systém od společnosti Sony.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF Viltrox uvede 3 APS-C objektivy se světelností F1.4 a AF
Výrobce objektivů a příslušenství Viltrox si chystá tři novinky s pevnou ohniskovou vzdáleností. Všechny budou mít autofokus a výbornou světelnost F1,4, přičemž budou určeny pro APS-C CSC fotoaparáty.
22.8.2019, aktualita, Milan Šurkala
Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX Metabones SpeedBooster Ultra 0.71× pro Fujifilm GFX
SpeedBoostery od společnosti Metabones nemusí být určeny jen pro malé senzory, kde chceme dosáhnout výkony velkých senzorů. Nová verze je dokonce pro středoformát Fujifilm GFX a dovoluje montáž objektivů Hasselblad V.
21.8.2019, aktualita, Milan Šurkala