www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix P90: napodruhé mnohem lépe

Nikon Coolpix P90: napodruhé mnohem lépe
, , recenze: specifikace produktu
O ultrazoom Nikon Coolpix P90 je velký zájem. Snad každý, kdo si vybírá z této kategorie, má P90 v nejužším výběru. Jak si vede tento fotoaparát s rozsáhlým 24× optickým zoomem, 12MPx rozlišením a výklopným LCD displejem? Poučil se Nikon z chyb u Coolpix P80?
K oblíbeným
reklama
Nový Nikon Coolpix P90 je tedy otestován. Shrňme si všechna pozorování a rozhodněme, zda se jedná o dobrou volbu ve své třídě a zda napravil poněkud pošramocenou reputaci danou nepovedeným modelem P80, který tomuto fotoaparátu předcházel.

Velkým lákadlem je každopádně objektiv se svým ohniskovým rozsahem. Ten začíná na širokoúhlých 26 mm a končí při 624 mm, což znamená neskutečně dobré přiblížení. Světelnost je v normě, mechanická stabilizace dost účinná. Fotoaparát má velmi příjemné ovládání. Skvělou věcí je velký 3,0" LCD displej, který je výklopný a velmi dobře tak zlepšuje focení nad hlavou a zejména od země. Ovládání vylepšuje také otočný volič na zadní straně fotoaparátu.

Obrovskou radost udělají ostřící vzdálenosti. Už bez makra je to velmi dobré a v makro režimu je to bomba. I při ohnisku téměř 100 mm lze fotit z necelého centimetru, a tak se s tímto fotoaparátem ve své třídě velmi dobře fotí makrofotografie. Na ultrazoom je ostření navíc velmi rychlé, úspěšnost byla oproti předchůdci výrazně zlepšena, ale dokonalé stále není. U nastavení expozice pochopitelně nechybí manuální možnosti, potěší možnost omezit rozsah ISO citlivostí pro automatiku. Tím lze účinně ovládat kvalitu obrazu.

Dost mě překvapila úroveň šumu. Pochopitelně to není ideální, 12MPx na 1/2,33" snímači není vůbec dobrý nápad, ale zatím jde o jeden z nejlepších výsledků, které jsem při takto vysoké hustotě pixelů viděl. Pokud by však výrobce nechal rozlišení 8 nebo 10 megapixelů s tímto zpracováním, udělal by lépe. Rychlost fotoaparátu je nadprůměrná, zde Nikon opravdu nezklamal. Docela dobře funguje vyrovnávání stínů D-Lighting, ale pouze na slabší nastavení. Nejsilnější naopak dělá velmi nepřirozené snímky.Přehled negativ bude poměrně krátký. Dost mi chybělo rychlé menu. Chcete-li nastavovat vyvážení bílé nebo ISO citlivost, je nutno lézt do rozsáhlého hlavního menu, což velmi rychlé ovládání zbytečně zdržuje. Nepotěší ani akumulátor, který vydrží jen na zhruba 250 snímků, což je v této třídy podprůměrný výsledek.

Nejvíce však zklame nastavení expozice, které sice dobře pracuje ve stínu, ale při slunečním světle má velkou tendenci přepalovat snímky. Je často nutno stahovat expozici až o 0,7 EV. Toto je zároveň částečně problém LCD displeje, který fotografie ukazuje o něco jasněji. Na počítači jsou snímky trochu lepší. Při této přeexpozici ale silně vylézá největší chyba objektivu, kterou je chromatická aberace. Opět jde o problém při slunečním světle a zejména na delších ohniscích. Při zamračeném počasí nebo menších ohniskových vzdálenostech není tato chyba tak viditelná. Chybu lze částečně snížit právě stažením expozice.

Objektiv má silné soudkovité zkreslení, to lze softwarově ve fotoaparátu účinně odstranit, tím se ale prodlevy mezi snímky trochu prodlouží. Na delších ohniscích objektiv začíná vinětovat. Tradičně nepřesvědčí videosekvence. Jejich kvalita je podprůměrná, za což může rovněž dnes už archaické VGA rozlišení. Vyvážení bílé při žárovkovém osvětlení opět moc nepřesvědčí, ale občas se dokáže trefit (buď to tedy zvládne správně nebo je naopak snímek úplně oranžový).

V celkovém hodnocení mě tedy Nikon Coolpix P90 docela potěšil. Po zkušenostech s modelem P80 je vidět, že si výrobce opravdu dal záležet a ačkoli fotoaparát má několik chyb, dost z nich lze manuálními zásahy částečně ovlivnit. Automatika některé věci prostě občas nezvládá. Volbou tohoto fotoaparátu chybu určitě neuděláte. Má však silnou konkurenci v Pentaxu X70, který má totožný objektiv.


Výborný ohniskový rozsah
Chybí rychlé menu
Účinná stabilizace
Přepalování snímků a silná vinětace
Dobrá ovladatelnost
Malá výdrž na baterii
Svižnost přístroje
Méně kvalitní videosekvence
Výtečné makro
Vyvážení bílé při žárovce
Polohovatelný LCD displej
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 11 000 Kč s DPH


Stále aktuální cena v českých obchodech


Graf ceny produktu Nikon CoolPix P90 poskytuje server Heureka.cz
Porovnat ceny >>


Za zapůjčení fotoaparátu Nikon Coolpix P90 děkujeme Nikonu.

Vývoj ceny testovaného produktu:


reklama
Nejnovější články
Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla Canon nasnímal 4,2GPx fotku tradičního japonského díla
Japonský Projekt Tsuzuri má za úkol převést tradiční díla japonské kultury do digitální podoby a následně vytvořit jejich fyzickou kopii pro lepší zachování originálu. Nyní tak vznikla 4,2GPx verze Bohů větru a hromu od Tawaraya Sotatsua.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť Dálkoměr Leica M11 přináší 60MPx snímač CMOS BSI a 64GB paměť
Leica uvedla novou generaci dálkoměrného fotoaparátu M11. Ten přináší 60MPx full frame snímač typu CMOS BSI, zajímavý je také obrovskou 64GB vestavěnou pamětí. Vylepšena byla i ergonomie ovládání.
14.1.2022, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5 Irix představil širokoúhlý objektiv 21mm T1.5
Další novinkou společnosti Irix je širokoúhlý světelný objektiv 21mm T1.5, který je tzv. cine objektivem, tedy optimalizovaným pro profesionální natáčení videa např. kompatibilitou s follow focus systémy díky vroubkování na prstencích.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala
CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC CIPA 11/21: Trh se stabilizuje, prodeje táhnou zejména CSC
Výsledky ohledně trhu s fotoaparáty jsou poslední roky spíše pesimistické. Ani listopad nebyl zrovna takový, že bychom mohli skákat radostí, nicméně je tu vidět uklidnění situace a dokonce i mírný nárůst v oblasti CSC.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT The Associated Press chce zahájit prodej fotek jako NFT
Móda NFT dorazila i do tak staré organizace, jako je The Associated Press (AP). Ta chce spustit tržiště se snímky, které budou prodávány jako NFT, a zájemci tak mohou vlastnit digitální "tokenizované" verze mnoha ikonických fotografií.
13.1.2022, aktualita, Milan Šurkala