www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík
, , recenze: specifikace produktu
Nově se budeme na Digimanii věnovat i levnějším fotoaparátům, které rovněž stojí za pozornost. Jako první si vezmeme na paškál 12MPx Nikon Coolpix S3000 se 4× optickým zoomem a tenkým stylovým tělem.
K oblíbeným
reklama

Digitální šum


Snímací čip CCD má malou 1/2,33" úhlopříčku a vysoké rozlišení 12 megapixelů. Na modré ploše uvidíte jasový šum, na bílé pak barevný a písmena jsou indikátory zachování detailů. Jedná se o výřez ze snímku.


ISO 80

Při nejnižší citlivosti ISO 80 je vidět slabý barevný šum a silné rozmývání hladkých ploch. Prolisy disku jsou slabé a třepí se. Je vidět silné doostřování obrazu.


ISO 100

Citlivost ISO 100 je na tom v podstatě stejně.


ISO 200

Další navýšení citlivosti opět znamená výraznější patlání a ještě silnější doostření. Snímek tak vypadá docela nereálně.


ISO 400

Citlivost ISO 400 přidává silnější jasový šum a slabší kontrast snímku. Pixely začínají na hranách více ustřelovat.


ISO 800

Další citlivost ISO 800 přináší silně roztřepený obraz plný zbytečně doostřených pixelů.


ISO 1600

I ISO 1600 je rozpité a hodně doostřené. Jasový šum je výraznější a najdete zde hodně ustřelených pixelů.


ISO 3200

Nejvyšší citlivost ISO 3200 přináší barevný šum (modré fleky), velmi slabé barvy a opětovné doostřování rozpité kresby. Ještě se podíváme na snímky vousů plyšového zajíce. Opět se jedná o výřez.


ISO 80


ISO 100

ISO 200


ISO 400

ISO 800


ISO 1600

ISO 3200

Na dvou nejnižších citlivostech vypadá obraz ještě docela k světu. Lehké patlání a doostřování je ale znatelné. Od ISO 200 začíná výraznější patlání a zbytečně velmi přehnané ostření. ISO 800 k tomu přidává barevný šum a vyšší citlivosti jsou už jen patlanice s občasnými naprosto ustřelenými pixely.


Protisvětlo


V protisvětle se ukážou chyby objektivu i případné nedostatky čipu.


expoziční čas 1/640 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

Zde mě příjemně překvapila nastavená expozice. Krajina není tmavá, obloha je příjemná a pouze slunce se přepaluje. Vytváří kolem sebe často odlesky. Příjemná je také ostrá kresba větví, naopak divně vypadá tráva.


expoziční čas 1/640 s, clona F3,2, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

V protisvětle často dochází k přepalování oblohy, která získává zvláštní azurovou barvu. Na snímku je patrná i chromatická aberace.


expoziční čas 1/640 s, clona F3,2, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

U pořízeného snímku můžete aktivovat D-Lighting, který ztmaví světlé plochy a prosvětlí ty tmavé. Výsledek je ale často poměrně bezbarvý s oblohou, která má jedovatě modrou barvu. Nicméně u ilustračních snímků si ukážeme, že funkce v některých případech umí i velmi dobré výsledky.


reklama
Nejnovější články
Canon EF 50mm f/1.4 USM Canon EF 50mm f/1.4 USM
Dnes se podíváme na objektiv, který má za sebou už nějaký ten pátek. Jde o světelné sklo Canon EF 50mm f/1.4 USM určený pro full frame zrcadlovky společnosti Canon. Jak si bude vést dnes, v roce 2019?
Dnes, recenze, Milan Šurkala
Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků Fotograf používá chytré triky pro vytváření zajímavých snímků
Někdy za podivuhodnou fotografií nestojí úpravy ve Photoshopu, ale chytré triky použité přímo na scéně při vytváření takového snímku. O tom se na svém instagramovém účtu snaží své sledující přesvědčit i fotograf z Barcelony.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5 Irix uvedl nový objektiv Cine 45mm T1.5
Společnost Irix přichází s novinkou do svého pomalu se rozšiřujícího portfolia objektivů pro natáčení videa. Tentokrát je tu zbrusu nový Cine 45mm T1.5 s minimálním focus breathingem i zkreslením obrazu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT Laowa představuje 17mm f/1.8 pro MFT
Venus Optics přichází s novým pevným objektivem pro systém Micro Four Thirds. Jde o model Laowa 17mm F/1.8 MFT a má být světelným lehce širokoúhlým objektivem. Navíc potěší velmi kompaktní stavbou.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala
Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí Adobe Photoshop pro iPad se blíží, bude mu ale chybět mnoho funkcí
Adobe Photoshop pro iPad je ve vývoji už nějaký ten pátek a měl by se představit ještě letos. Smutnou zprávou ale je, že zpočátku nebude plnohodnotnou alternativou toho desktopového. Má mu totiž chybět dost funkcí.
21.10.2019, aktualita, Milan Šurkala