www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík
, , recenze: specifikace produktu
Nově se budeme na Digimanii věnovat i levnějším fotoaparátům, které rovněž stojí za pozornost. Jako první si vezmeme na paškál 12MPx Nikon Coolpix S3000 se 4× optickým zoomem a tenkým stylovým tělem.
K oblíbeným
reklama

Digitální šum


Snímací čip CCD má malou 1/2,33" úhlopříčku a vysoké rozlišení 12 megapixelů. Na modré ploše uvidíte jasový šum, na bílé pak barevný a písmena jsou indikátory zachování detailů. Jedná se o výřez ze snímku.


ISO 80

Při nejnižší citlivosti ISO 80 je vidět slabý barevný šum a silné rozmývání hladkých ploch. Prolisy disku jsou slabé a třepí se. Je vidět silné doostřování obrazu.


ISO 100

Citlivost ISO 100 je na tom v podstatě stejně.


ISO 200

Další navýšení citlivosti opět znamená výraznější patlání a ještě silnější doostření. Snímek tak vypadá docela nereálně.


ISO 400

Citlivost ISO 400 přidává silnější jasový šum a slabší kontrast snímku. Pixely začínají na hranách více ustřelovat.


ISO 800

Další citlivost ISO 800 přináší silně roztřepený obraz plný zbytečně doostřených pixelů.


ISO 1600

I ISO 1600 je rozpité a hodně doostřené. Jasový šum je výraznější a najdete zde hodně ustřelených pixelů.


ISO 3200

Nejvyšší citlivost ISO 3200 přináší barevný šum (modré fleky), velmi slabé barvy a opětovné doostřování rozpité kresby. Ještě se podíváme na snímky vousů plyšového zajíce. Opět se jedná o výřez.


ISO 80


ISO 100

ISO 200


ISO 400

ISO 800


ISO 1600

ISO 3200

Na dvou nejnižších citlivostech vypadá obraz ještě docela k světu. Lehké patlání a doostřování je ale znatelné. Od ISO 200 začíná výraznější patlání a zbytečně velmi přehnané ostření. ISO 800 k tomu přidává barevný šum a vyšší citlivosti jsou už jen patlanice s občasnými naprosto ustřelenými pixely.


Protisvětlo


V protisvětle se ukážou chyby objektivu i případné nedostatky čipu.


expoziční čas 1/640 s, clona F8, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

Zde mě příjemně překvapila nastavená expozice. Krajina není tmavá, obloha je příjemná a pouze slunce se přepaluje. Vytváří kolem sebe často odlesky. Příjemná je také ostrá kresba větví, naopak divně vypadá tráva.


expoziční čas 1/640 s, clona F3,2, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

V protisvětle často dochází k přepalování oblohy, která získává zvláštní azurovou barvu. Na snímku je patrná i chromatická aberace.


expoziční čas 1/640 s, clona F3,2, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

U pořízeného snímku můžete aktivovat D-Lighting, který ztmaví světlé plochy a prosvětlí ty tmavé. Výsledek je ale často poměrně bezbarvý s oblohou, která má jedovatě modrou barvu. Nicméně u ilustračních snímků si ukážeme, že funkce v některých případech umí i velmi dobré výsledky.


Nejnovější články
Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy Ušetři s Nikonem: letní slevy na fotoaparáty i objektivy
Nikon spouští letní prodejní akci s názvem "Ušetři s Nikonem". Mnoho fotoaparátů a objektivů bylo zlevněno, přičemž u některých setů se jedná o slevy až ve výši 10.000 Kč. Levněji tak lze získat i nové Z6 a Z7.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál Ricoh/Pentax věří v návrat DSLR, v CSC nevidí potenciál
Společnost Ricoh, která nyní stojí za zrcadlovkami a fotoaparáty Pentax, se nechala slyšet, že v brzké době vidí návrat fotografů k DSLR. Móda CSC je podle společnosti jen chvilková a pomine.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF Panasonic Lumix S1R: sebevědomý vstup do FF
Společnost Panasonic už nevyrábí CSC jen se 4/3" senzory, ale nově i s velkými full frame čipy. A právě dnes se podíváme na vlajkovou loď Lumix S1R se 47,3MPx snímačem. Umí i 4K 60p videosekvence.
Dnes, recenze, Milan Šurkala44 komentářů
Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Panasonic Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S.
V dnešní recenzi se podíváme na setový objektiv pro nové full frame CSC od Panasonicu, model Lumix S 24-105mm F4 Macro O.I.S. Je optimalizován pro natáčení videa, ale potěší i pro pořizování fotografií?
Dnes, recenze, Milan Šurkala6 komentářů
7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8. 7Artisans představuje světelnou padesátku 50mm F1.8.

Méně známá společnost 7Artisans rozšířila portfolio svých objektivů o nový světelný kousek 50mm F1.8. Ten je určen pro CSC fotoaparáty nanejvýš s APS-C senzorem. Bodovat má malými rozměry i cenou.

17.5.2019, aktualita, Milan Šurkala