www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík
, , recenze: specifikace produktu
Nově se budeme na Digimanii věnovat i levnějším fotoaparátům, které rovněž stojí za pozornost. Jako první si vezmeme na paškál 12MPx Nikon Coolpix S3000 se 4× optickým zoomem a tenkým stylovým tělem.
K oblíbeným
reklama

Sférické zkreslení, vinětace, chromatická aberace


V této kapitolce se podíváme na vlastnosti objektivu, začneme zkreslením.


27mm ohnisko

108mm ohnisko

Na širokém ohnisku je vidět průměrné sférické zkreslení. Na dalších ohniscích tato chyba mizí a na nejdelším ohnisku jsou linie rovné. Na nejširším ohnisku si lze všimnout vinětaci.Ostatně graf říká totéž. Na nejširším ohnisku je vinětace se svými 1,13 EV rozdílu mezi prostředkem a rohy opravdu hodně vidět. Pak už je zpravidla mírná a trochu vzrůstá na nejdelších ohniscích.


27mm ohnisko, clona F3,2


38mm ohnisko, clona F3,9

54mm ohnisko, clona F4,8

108mm ohnisko, clona F5,9

Příjemným překvapením je slušná rohová ostrost prakticky v celém ohniskovém rozsahu. Horší je jen na nejdelším ohnisku. Při ostření na delší vzdálenosti je rovněž neznatelná vinětace, která hodně trápí snímky s kratším zaostřením.


27mm ohnisko, clona F3,2


65mm ohnisko, clona F5,3


108mm ohnisko, clona F5,9

Jak je vidět z připojených obrázků, chromatická aberace je problémem prakticky v celém rozsahu ohnisek. Nejvíce znatelná je na tom nejširším.


Optický a digitální zoom


V této kapitolce se podíváme na optický a digitální zoom, který fotoaparát nabízí.


expoziční čas 1/1000 s, clona F3,2, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

Coolpix S3000 rozhodně potěší velmi širokým úhlem záběru. Snímek působí relativně ostře, je však silně postižen barevným šumem, který bych při citlivosti pouhých ISO 80 opravdu nečekal.


expoziční čas 1/200 s, clona F5,9, citlivost ISO 80, ohnisko 108 mm, klikněte pro zvětšení

Maximální ohnisko 108 mm není moc a přiblížení tedy není žádný zázrak. Fotoaparát silně odšumuje a zároveň doostřuje. To na některých plochách působí relativně dobře, někde to však působí paseku. Lze si všimnout slabší chromatické aberace.


expoziční čas 1/250 s, clona F5,9, citlivost ISO 80, ohnisko 108 mm + 4× digitální zoom, klikněte pro zvětšení

Pro malá rozlišení je digitální zoom ještě použitelný. Nicméně už při roztažení na normálním monitoru je vidět, že je fotografie značně nekvalitní a od digitálního zoomu nelze moc čekat.


reklama
Nejnovější články
Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem Leica uvedla M10 Monochrom s novým 40MPx čipem
Společnost Leica uvedla na trh nový dálkoměrný fotoaparát M10 Monochrom, který je docela zajímavý. Má monochromatický snímač bez Bayerovy masky, jehož rozlišení bylo zvýšeno na 40 megapixelů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček Fujifilm X-Pro3 má asi problém, uživatelé si stěžují na vadný hledáček
Nový CSC fotoaparát Fujifilm X-Pro3 má patrně nemalý problém. Stále větší množství uživatelů si totiž stěžuje na problematické chování elektronického hledáčku, jehož jas není konzistentní a přeskakuje.
19.1.2020, aktualita, Milan Šurkala7 komentářů
Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z Techart TZC-01: adaptér objektivů Canon EF na Nikon Z
Techart představil další zajímavý adaptér. Tentokrát jde o model TZC-01, který je určen pro fotoaparáty Nikon Z a umožňuje použití objektivů Canon EF. Navíc podporuje kompletní komunikaci s tělem, tedy i stabilizaci, autofokus a další.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony Tokina uvádí objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE pro Sony
Tokina představuje nový produkt řady atx-m. Jde o portrétní objektiv atx-m 85mm f/1.8 FE a už podle názvu je jasné, že je určený pro full frame CSC fotoaparáty značky Sony. Potěšit má i docela rozumnou cenou.
18.1.2020, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů Senzor Canonu EOS RP dostal v DxOMark jen 85 bodů
Fotoaparát Canon EOS RP je poměrně oblíbeným full frame CSC díky své nízké ceně. Ta je umožněna i tím, že využívá starší hardware. A právě to se projevilo v nízkém výsledku v tradičním testu snímačů DxOMark.
17.1.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů