www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík
, , recenze: specifikace produktu
Nově se budeme na Digimanii věnovat i levnějším fotoaparátům, které rovněž stojí za pozornost. Jako první si vezmeme na paškál 12MPx Nikon Coolpix S3000 se 4× optickým zoomem a tenkým stylovým tělem.
K oblíbeným
reklama

Měření rychlosti


Fotoaparát používá zpracování obrazu EXPEED, které se ukázalo už v minulosti být hodně rychlým. U sekvenčního snímání se nepočítá první snímek pořízený v čase 0,00 s.
  • První snímek - 3,3 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí wide - 0,45 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí tele - 1,15 až 1,3 sekundy
  • Snímek s namáčknutím - OK
  • Čas snímek-snímek - 2,6 sekundy
  • Čas snímek-snímek s bleskem - 4,8 sekundy
  • Přezoomování - 1,4 sekundy
  • Sekvenční snímání - 0,65 fps (13 snímků za 18 sekund)
  • Sekvenční snímání Mozaika - 30 fps (16 snímků za 0,5 sekundy - 5 MPx)

Z uvedených časů je vidět, že Nikon Coolpix S3000 není příliš rychlý. Samotný start a vyjetí objektivu je bleskurychlé, nicméně relativně k tomu celou věčnost startuje software přístroje. Rovněž ostření na nejširším ohnisku působí extrémně rychle, ale naměřené časy byly spíše jen střední nadprůměr. Na nejdelším ohnisku ostří pomalu. Prodleva mezi snímky je spíše delší (ale opět působí podstatně kratším dojmem), sekvenční snímání je velmi pomalé.


Noční scéna


Noční focení přístroj docela nerad. Nabízí maximální čas 1 sekundu, což je při nižších citlivostech naprosto nedostatečné. Při vyšších je zas na snímcích obrovské množství šumu.


expoziční čas 1 s, clona F4,8, citlivost ISO 100, ohnisko 54 mm, klikněte pro zvětšení

Fotoaparát měl trochu problém zaostřit, lampy občas pomohly. Je vidět, že jedna sekunda opravdu nestačí. Snímek je silně zašuměný a vůbec není dobře použitelný. Nyní se ještě podíváme na výřezy při různých citlivostech.


expoziční čas 1 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 77 mm

I při téměř nejnižší citlivosti ISO 100 se obraz třepí a je docela zašuměný.


expoziční čas 1 s, clona F5,9, citlivost ISO 400, ohnisko 77 mm

Citlivost ISO 400 je už relativně dostatečná. Šum však zesiluje, a to i ten barevný. Ostrost je v některých místech ještě dobrá.


expoziční čas 1/4 s, clona F5,9, citlivost ISO 1600, ohnisko 77 mm, korekce -1,3 EV

ISO 1600 už hraje jak barevným, tak jasovým šumem. Je vidět, že příliš silné doostřování kolem hran rozehrává šílenou barevnou hru.


Standardní scéna


Podívejme se na dva snímky, které doprovází každou recenzi a fotografii školky.


expoziční čas 1/800 s, clona F4,3, citlivost ISO 80, ohnisko 46 mm, klikněte pro zvětšení

Tentokrát jsem snímek fotil odpoledne, což se projevilo v lepší obloze (slunce bylo spíše za mnou než vedle). Fotografie je poněkud přehlazena, ale jinak vypadá docela dobře. Šum je nízký a detaily sice neostré, ale přijatelné.


expoziční čas 1/250 s, clona F4,3, citlivost ISO 80, ohnisko 46 mm, klikněte pro zvětšení

Zde měl fotoaparát poněkud problém se světlou oblohou. Naštěstí zde není prakticky žádná chromatická aberace, detaily ve většině plochy jsou dobré. Tráva je však většinou rozpatlána silným odšumováním.


expoziční čas 1/320 s, clona F3,2, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

Snímek školky ukazuje široký úhel záběru a překvapivě dobrou ostrost i v rozích. Bohužel si nelze nevšimnout chromatické aberace.


reklama
Nejnovější články
Laowa po dlouhém čekání představila OOOM 25-100mm T2.9 Laowa po dlouhém čekání představila OOOM 25-100mm T2.9
O parfokálním video objektivu Laowa OOOM 25-100mm T2.9 Cine se hovořilo už před dvěma lety. Nyní se konečně představuje finální verze, která je 2,5krát tak těžší než původně ohlášená varianta.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval Fotopast kromě snímků přírody zvěčnila i muže, který před ní pózoval
Fotografové divoké přírody se někdy nestačí divit, co všechno zachytí jejich nastražené fotopasti. Někdy mají štěstí a jsou odměněni snímky očekávaného zvířete, jindy je může překvapit například neznámý pózující muž.
10.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy Fotograf minimalisticky zachycuje bazény z ptačí perspektivy
Nejrůznější plavecké bazény můžou představovat zajímavé téma k fotografování. O tom je alespoň přesvědčen australský fotograf, který pracuje na fotografickém projektu, jehož jednotlivé snímky zobrazují bazény z ptačí perspektivy.
10.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková
Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte Náhradní CCD snímače pro Leicu M9 došly, korodující čipy už nevyměníte
Leica M9 a její odvozeniny asi společnosti moc radosti neudělaly. Neslavně známé se totiž staly kvůli korodujícím CCD snímačům. Tato "koroze" postihovala krycí sklo čipu a nyní už dochází náhradní čipy pro výměnu.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky Fotograf Tatsuya Tanaka vytváří působivé miniatury, třeba bazén z roušky
Japonský fotograf Tatsuya Tanaka vytváří opravdu působivé fotografie. Jeho výsledné miniatury používají běžných objektů denní potřeby, které proměňují v úplně jiné věci. Salát v horu, plachtu v moře nebo roušku v bazén.
10.8.2020, aktualita, Milan Šurkala