www.digimanie.cz
>
>
>
>

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík

Nikon Coolpix S3000: kapesní trpaslík
, , recenze: specifikace produktu
Nově se budeme na Digimanii věnovat i levnějším fotoaparátům, které rovněž stojí za pozornost. Jako první si vezmeme na paškál 12MPx Nikon Coolpix S3000 se 4× optickým zoomem a tenkým stylovým tělem.
K oblíbeným
reklama

Měření rychlosti


Fotoaparát používá zpracování obrazu EXPEED, které se ukázalo už v minulosti být hodně rychlým. U sekvenčního snímání se nepočítá první snímek pořízený v čase 0,00 s.
  • První snímek - 3,3 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí wide - 0,45 sekundy
  • Snímek bez namáčknutí tele - 1,15 až 1,3 sekundy
  • Snímek s namáčknutím - OK
  • Čas snímek-snímek - 2,6 sekundy
  • Čas snímek-snímek s bleskem - 4,8 sekundy
  • Přezoomování - 1,4 sekundy
  • Sekvenční snímání - 0,65 fps (13 snímků za 18 sekund)
  • Sekvenční snímání Mozaika - 30 fps (16 snímků za 0,5 sekundy - 5 MPx)

Z uvedených časů je vidět, že Nikon Coolpix S3000 není příliš rychlý. Samotný start a vyjetí objektivu je bleskurychlé, nicméně relativně k tomu celou věčnost startuje software přístroje. Rovněž ostření na nejširším ohnisku působí extrémně rychle, ale naměřené časy byly spíše jen střední nadprůměr. Na nejdelším ohnisku ostří pomalu. Prodleva mezi snímky je spíše delší (ale opět působí podstatně kratším dojmem), sekvenční snímání je velmi pomalé.


Noční scéna


Noční focení přístroj docela nerad. Nabízí maximální čas 1 sekundu, což je při nižších citlivostech naprosto nedostatečné. Při vyšších je zas na snímcích obrovské množství šumu.


expoziční čas 1 s, clona F4,8, citlivost ISO 100, ohnisko 54 mm, klikněte pro zvětšení

Fotoaparát měl trochu problém zaostřit, lampy občas pomohly. Je vidět, že jedna sekunda opravdu nestačí. Snímek je silně zašuměný a vůbec není dobře použitelný. Nyní se ještě podíváme na výřezy při různých citlivostech.


expoziční čas 1 s, clona F5,9, citlivost ISO 100, ohnisko 77 mm

I při téměř nejnižší citlivosti ISO 100 se obraz třepí a je docela zašuměný.


expoziční čas 1 s, clona F5,9, citlivost ISO 400, ohnisko 77 mm

Citlivost ISO 400 je už relativně dostatečná. Šum však zesiluje, a to i ten barevný. Ostrost je v některých místech ještě dobrá.


expoziční čas 1/4 s, clona F5,9, citlivost ISO 1600, ohnisko 77 mm, korekce -1,3 EV

ISO 1600 už hraje jak barevným, tak jasovým šumem. Je vidět, že příliš silné doostřování kolem hran rozehrává šílenou barevnou hru.


Standardní scéna


Podívejme se na dva snímky, které doprovází každou recenzi a fotografii školky.


expoziční čas 1/800 s, clona F4,3, citlivost ISO 80, ohnisko 46 mm, klikněte pro zvětšení

Tentokrát jsem snímek fotil odpoledne, což se projevilo v lepší obloze (slunce bylo spíše za mnou než vedle). Fotografie je poněkud přehlazena, ale jinak vypadá docela dobře. Šum je nízký a detaily sice neostré, ale přijatelné.


expoziční čas 1/250 s, clona F4,3, citlivost ISO 80, ohnisko 46 mm, klikněte pro zvětšení

Zde měl fotoaparát poněkud problém se světlou oblohou. Naštěstí zde není prakticky žádná chromatická aberace, detaily ve většině plochy jsou dobré. Tráva je však většinou rozpatlána silným odšumováním.


expoziční čas 1/320 s, clona F3,2, citlivost ISO 80, ohnisko 27 mm, klikněte pro zvětšení

Snímek školky ukazuje široký úhel záběru a překvapivě dobrou ostrost i v rozích. Bohužel si nelze nevšimnout chromatické aberace.


Nejnovější články
Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami Lomography uvedlo objektiv Petzval 55mm f/1.7 s tvarovanými clonami

V nabídce společnosti Lomography se po šesti letech vývoje objevuje nový pevný objektiv Petzval 55mm f/1.7 Mk II. Ten se vyznačuje nastavitelným bokehem díky různě tvarovaným otvorům clony.

Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx Fujifilm GFX 100: nový středoformát se 102 MPx
Společnost Fujifilm představila nový středoformátový fotoaparát GFX 100, který už podle svého názvu zaujme jednou svou vlastností. Velmi vysokým rozlišením 102 MPx. Dále tu najdeme např. podporu 4K videa.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou Odolný Olympus Tough TG-6 vylepšuje focení pod vodou
Společnost Olympus představila novou generaci outdoorového kompaktu Tough TG-6. Ten proti svému předchůdci přichází s vylepšenými režimy pro focení makra a pod vodou. I nadále má objektiv se světelností F2,0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 % Sony zvyšuje svůj tržní podíl na 24 %
Společnosti Sony se na trhu fotoaparátů docela daří a podle posledních zpráv se jí podařilo zvýšit tržní podíl na velmi slušných 24 %, čímž se dostává na druhou pozici. V mnoha sledovaných kategoriích fotoaparátů dokonce vede.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Cosina představuje Voigtländer Nokton 21mm f/1.4
Další novinkou z dílen společnosti Cosina je vysoce světelný širokoúhlý objektiv Voigtländer Nokton 21mm f/1.4 Aspherical. Ten je určený pro full frame CSC fotoaparáty Sony s bajonetem E/FE.
22.5.2019, aktualita, Milan Šurkala